تأثیر نقاط قوت و ضعف سازمان نظام مهندسی ساختمان بر آینده کشور

تأثیر نقاط قوت و ضعف سازمان نظام مهندسی ساختمان بر آینده کشور

http://www.bananews.ir/مدیرکل اداره راه و شهرسازی کرمان جنوبی با اشاره به برگزاری انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان کشور در مهرماه گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان از کلیدی‌ترین نهادهای مردمی به حساب می‌آید که نقاط قوت و ضعف عملکردش مستقیما بر زندگی مردم و آینده کشور اثرگذار است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، محمد ساردویی گفت: نگاه اجمالی به عملکرد کلی کشور در ساخت و ساز ساختمان ها، معماری و شهرسازی سال های اخیر، هزینه های نگهداری ساختمان‌ها و نرخ حوادث رخ داده در عملیات های ساختمانی روشن می کند که سازمان نظام مهندسی کشور علاوه بر تمامی خدمات مؤثر و مفید خود به عنوان واسط بین افراد متخصص و مردم٬ مشکلاتی را در انجام تکالیف خود به همراه داشته که امید است با انتخابات سال جاری و اجرای قوانین جدید و سازنده این موارد نیز برطرف شوند.

ساردویی در ادامه تأکید کرد: ممانعت از ورود افراد غیر متخصص و فاقد صلاحیت در صنعت ساختمان، قطع رابطه مالی بین کارفرما و ناظر برای نظارت مؤثر، برنامه‌ریزی برای ایجاد، جذب و نظارت و تأثیرگذاری برعملکرد شرکت ها و اعضای حقوقی فعال در صنعت ساختمان، خدمات رسانی به مهندسین عضو، افزایش روحیه کارگروهی و صنفی برای یکپارچه‌سازی فعالان صنعت ساختمان، تأثیرگذاری قوی بر جهت‌گیری، تعامل و نحوه کار شهرداری ها در حوزه‌های ساخت، معماری و شهرسازی از جمله موضوعاتی هستند که انتظار می‌رود در دوره بعد مورد توجه قرار گیرند.

وی ادامه داد: به عقیده من باید در ساختار کلی این نهاد یک بخش فعال حقوقی برای پیگیری حقوق قانونی مهندسین و ایجاد روند شفاف و سالم ارائه خدمات تخصصی مهندسی قرار گیرد تا دست افراد فاقد صلاحیت را از بازار خدمات مهندسی کوتاه کند.

ساردویی در ادامه افزود: ایجاد این بخش حقوقی و همچنین اصلاح قوانین و مقررات مربوطه تعامل صحیح تر و بهتری را بین سازمان نظام مهندسی ساختمان، شهرداری ها و شوراهای اسلامی و نهادهای دولتی در خصوص نظارت بر اجرای طرح های ساختمانی، معماری و شهرسازی به وجود می آورد.

مدیر کل راه و شهرسازی کرمان جنوبی با اشاره به لزوم تدابیر قانونی برای ایجاد شفافیت بیشتر درباره نحوه اداره سازمان نظام مهندسی کشور گفت: حمایت‌ها و مشوق‌های مؤثر از سازمان و اعضای آن برای ورود تکنولوژی‌های جدید و صنعتی‌سازی فرایندهای ساخت نیز از دیگر مسائل با اهمیتی است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد. از دیدگاه من باید بیمه‌های مؤثری با هدف خدمات‌رسانی و ایجاد آرامش خاطر برای اعضای فعال به کار گرفته شود.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

    نظرات