آماده شدن ۲۰ هزار واحد مسکن پردیس/ آب و برق نداریم

آماده شدن ۲۰ هزار واحد مسکن پردیس/ آب و برق نداریم

http://www.bananews.ir/مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با بیان این‌که بیش از ۲۰ هزار واحد مسکن پردیس آماده شده است، گفت: بهره برداری از این واحد‌ها نیازمند تامین آب، برق و گاز است که این زیرساخت‌ها آماده نیست و دستگاه‌های متولی باید کمک کنند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، محسن نریمان در نشست خبری با حضور خبرنگاران اظهار کرد: در هفته دولت بیش از ۳۰ هزار واحد مسکن مهر را تحویل دادیم اما تلاش داریم مسکن مهر با خدمات زیربنایی و روبنایی ارائه شود.

مدیرعامل شهرهای جدید با اشاره به نیاز مسکن مهر به ۵۵۰۰ میلیارد تومان دیگر در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر این‌که با توجه به تزریق پول پرقدرت در گذشته برای پروژه‌های مسکن مهر نگرانی بابت تزریق مجدد این پول وجود دارد یا خیر، گفت: آن ۵۰ هزار میلیارد تومان که دولت قبل تزریق کرد پول پرقدرت بود ولی ما تولید درآمد می‌کنیم و اعتبارات را تامین می‌کنیم. ما از خود مسکن مهر پول در می‌آوریم لذا سیاست‌هایمان ضد تورمی است.

وی با اشاره به برخی شهرهای جدید از جمله حورا در همدان، تیس در کنارک و چابهار، تابناک، پارسان، سیدا در کنار خلیج فارس افزود: نسل نو شهرهای جدید در حال طراحی است که در نظر داریم با استفاده از تجارب بین‌المللی آنها را به صورت استاندارد آماده کنیم.

مدیرعامل شهرهای جدید با بیان این‌که اصرار داریم که در ساخت شهرهای جدید مردم محور باشند، گفت: شهر جدید شهریار در تبریز و شهر جدید ایرانیان در نزدیکی پرند شکل گرفته که رویکرد فرهنگی، تفریحی و ورزشی دارد و بخش خصوصی در حال ساخت این شهرها است.

نریمان تصریح کرد: ۲۰ درصد مسکن مهر یعنی ۴۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید شکل گرفته است.

وی در خصوص تامین خدمات زیربنایی مسکن مهر اظهار کرد: در نظر داریم از محل تهاتر زمین‌ها و واگذاری آنها بخشی از اعتبارات مسائل زیربنایی مسکن مهر را تامین کنیم.

مدیرعامل شهرهای جدید از تفاهم‌نامه با بانک مسکن در شهر پردیس خبر داد و گفت: سه شنبه آینده بین شرکت عمران شهر جدید و بانک مسکن تفاهم‌نامه‌ای به صورت پایلوت امضاء می‌شود. بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان از محل مدیریت دارایی‌ها به بانک مسکن به عنوان وکیل داده می‌شود معادل این مقدار را زمین در اختیار بانک مسکن قرار می‌دهیم.

به گفته نریمان، اگر وسط پامنار در بافت فرسوده مسکن مهر می‌ساختیم ارزان‌تر از پردیس تمام می‌شد. دولت قبل به هوای این‌که زمین رایگان در اختیار بگیرد در دل کوه در پردیس مسکن مهر ساخت، ولی ما مسکن خالی نمی‌سازیم داریم شهر می‌سازیم و باید حقوق شهروندی را تامین کنیم.

وی ادامه داد: ما شاید پردیس را برای ۲۰۰ هزار نفر طراحی کرده بودیم ولی به زودی ۵۰۰ هزار نفر در آنجا ساکن می‌شوند.

مدیرعامل شهرهای جدید با بیان این‌که مسکن مهر باید ارزان تمام شود، گفت: از طرفی می‌گفتند مسکن ارزان می‌سازیم و از سوی دیگر با آورده مردم تونل ساختند. دولت قبل چند روز قبل از اتمام دوره ریاست‌ جمهوری‌ تونل پردیس را از محل آورده مردم افتتاح کردند حتی این مصوبه وجود دارد که گفته است عمران باید از محل آورده مردم برای تامین خدمات زیربنایی و روبنایی استفاده کند. وقتی شتاب‌زده جمعیت بارگذاری می‌شوند این مسائل پیش می‌آید.

نریمان گفت: خوشبختانه الان ساخت زیرساخت‌ها از طریق اعتباراتی که ریشه دولتی دارند انجام می‌شود.

وی پیش‌بینی کرد: طبق طرح جامع مسکن که در حال رونمایی است تا پنج سال آینده پنج میلیون نفر در شهرهای جدید اسکان می‌یابند.

نریمان اظهار کرد: تمام حق انشعاب برق، گاز و آب به مسکن مهر را داده‌ایم، اما ارائه‌ی خدمات زیربنایی و روبنایی باید با مدیریت مالی و مسائل دیگر حل شود.

وی مسکن مهر پردیس را دارای بالاترین ارزش افزوده مسکن مهر در ایران دانست و گفت: ما در حال ساخت ۴۵ کیلومتر فقط دیوار حائل می‌سازیم، اینها باید از کجا تامین شود.

مدیر عامل شهرهای جدید در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که افزایش قیمت مسکن مهر طبق دستورالعمل برچه اساسی انجام شده است، گفت: در روح این کار افزایش قیمت نهفته است. قرار‌داد‌ها در سال ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ بسته شده که باید یکساله دولت مسکن مهر را دولت قبل تحویل می‌داد و طبق قانون ما نباید مسکن مهر را تحویل می‌گرفتیم دولت قبل ۷۰ درصد از اعتبارات مسکن مهر را از طریق اعتبارات بانکی تامین کرد و همین الان آورده مردم ۵۰ درصد است. دولت قبل باید مسکن مهر را تمام می‌کرد.

نریمان با طرح این سوال که الان هزینه پیمانکار و کارگر باید از کجا تامین شود؟ گفت: دولت تصمیم گرفت که ۷۰ درصد از هزینه‌ها را از مردم تامین کند و ۳۰ درصد را از تسهیلات. دولت زمینی را رایگان می‌دهد، اما ساخت کاشی و مسائلی این چنینی و هزینه‌های داخل خانه‌ها بر عهده دولت نیست یک ریال از مسکن مهر به حساب دولت نمی‌آید. بلکه مردم به حساب شخصی خودشان پول می‌ریزند.

وی از تکمیل متروی هشتگرد تا پایان امسال در صورت تامین اعتبار خبر داد و گفت: طی صحبت‌هایی که با آقای نوبخت انجام شده امیدواریم اعتبارات این امر صورت پذیرد.

نریمان در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که با توجه به نبود تقاضا در برخی واحد‌های مسکن مهر ادامه‌ی ساخت شهرهای جدید چه توجیهی می‌تواند داشته باشد، اظهار کرد: تا زمانی که اقبال مردمی مناسب برای مسکن مهر در شهرهای جدید نباشد این کار انجام نمی‌شود.

 

ایسنا

    نظرات