امضاهای طلایی برای برج‌سازی کذب است/ شهرداری‌ها قدرت لازم برای جذب توریست ندارند

امضاهای طلایی برای برج‌سازی کذب است/ شهرداری‌ها قدرت لازم برای جذب توریست ندارند

http://www.bananews.ir/شهردار تهران از تصویب ضوابط بلندمرتبه سازی ظرف یک یا دو جلسه آینده شورای عالی شهرسازی و معماری خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، محمدباقر قالیباف در حاشیه نشست مجمع شهرداران آسیایی و در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر تصمیم سال گذشته شورای عالی شهرسازی و معماری در توافق با شهرداری تهران برای عدم صدور مجوز ساخت برج‌های بیش از ۱۲ طبقه و برخی شنیده‌ها در خصوص امضاهای طلایی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی برای ارسال چنین مواردی به کمیسیون ماده ۵ و اخذ مجوز برای ساخت‌ این برج‌ها، گفت: چنین موضوعی را تکذیب می‌کنم در تهران طرح جامع وجود دارد که در بخشی از آن مکلف کرده‌ است کمیسیون ماده ۵ و شورای عالی شهرسازی و معماری ضوابط و قوانین بلندمرتبه سازی را به تصویب برساند. ضوابطی که در کمیسیون ماده ۵ به تصویب می‌رسد بی تردید عین قانون است.

وی با اشاره به حضور یک نماینده از شهرداری تهران در کمیسیون ماده ۵ گفت: شهرداری تهران یک رای دارد و شش نفر دیگر از سایر نهادها و وزارتخانه‌ها از جمله وزارت راه و شهرسازی حضور دارند. امیدواریم ظرف یک یا دو جلسه آینده شورای عالی شهرسازی و معماری ضوابط بلندمرتبه سازی به تصویب برسد.

قالیباف تاکید کرد: درباره ساخت ساختمان‌های ۱۲ طبقه به بالا حتی اگر طرح تفصیلی هم اجازه می‌داد شهرداران شهرداری‌های مناطق حق صدور مجوز نداشتند. مگر اینکه موضوع به کمیسیون ماده ۵ ارسال و بر اساس ضوابط موجود این موضوع اجرایی شود. در قانون شهرسازی دو مرجع وجود دارد که یکی از آنها طرح جامعی است که شورای عالی شهرسازی و معماری به تصویب رسانده است و دیگری طرح تفصیلی است که بر عهده کمیسیون ماده ۵ است. قطعا امضای طلایی وجود ندارد و من این موضوع را تکذیب می‌کنم.

تهران میزبان شهرداران و مدیران شهری آسیا

وی بااشاره به برگزاری مراسم افتتاحیه پنجمین مجمع شهرداران آسیایی به میزبانی شهرداری تهران گفت: هفت سال قبل در سال ۲۰۰۸ اولین نشست مجمع آسیایی به پیشنهاد تهران و موافقت سایر کلان شهرهای قاره آسیا تشکیل شد. پس از چهار دوره از برگزاری این اجلاس، افتخار برگزاری پنجمین دوره برای جمهوری اسلامی ایران است ضمن اینکه ریاست دوره ای اجلاس با شهرداری «هایکو» است.

وی ادامه داد: در نشست هیئت‌های اجرایی دو موضوع مورد توجه قرار می‌گیرد که این دو بحث شامل ترافیک و حمل و نقل شهری و اقتصاد شهری با تاکید بر گردشگری است.

وی با اشاره به اجلاس UCLG که مربوط به بخش منطقه‌ای غرب آسیا است، گفت: شهرداری تهران مسئولیت این اجلاس را بر عهده دارد که به موضوعات این اجلاس نیز پرداخته خواهد شد. امیدواریم در دو روزی که نمایندگان هیئت‌های اجرایی در اجلاس شهرداران آسیایی حضور دارند، نشست‌هایی به صورت تخصصی در دو محور اصلی اقتصاد شهری و ترافیک برگزار شود.

قالیباف با اشاره به برگزاری افتتاحیه این اجلاس در شهر تهران گفت: به دلیل خواهرخواندگی شهر هایکو با شهر قزوین و با توجه به عضویت قزوین در شهرهای آسیایی، اختتامیه مجمع شهرداران آسیایی در شهر قزوین برگزار می‌شود.

تاکید قالیباف بر لزوم افزایش قدرت شهرداری‌ها در جذب توریست

به گفته قالیباف، یکی از اتفاقات خوب برگزاری چنین نشست‌هایی تبادل‌نظر و انتقال تجربیات میان شهرهای قاره آسیاست. در آسیا همه شهرها با فرهنگ مشترک مشکلات مشابهی نیز دارند مشکلاتی مانند آسیب‌های اجتماعی، ترافیک، جمعیت، حاشیه نشینی، بافت فرسوده و کودکان کار. قطعا با شناسایی زمینه‌ها و ظرفیت‌ها برای تبادل نظر و سرمایه‌گذاری، موقعیت‌های بسیار مناسبی فراهم می‌شود.

وی تاکید کرد: یکی از موقعیت‌های بسیار خوبی که در چنین نشست‌هایی فراهم شد در سفر اخیرم به چین و مذاکرات انجام شده در آنجا بود که به ورود اولین زباله سوز به ایران منجر شد که در حال حاضر نیز در تهران مورد استفاده قرار گرفته است.

وی با تاکید بر شرایط بین المللی حاکم بر دنیا، افزود: امروز فضای مناسبی برای جذب توریست در کشورمان فراهم شده است اما در ایران شهرداری‌ها قدرت لازم برای جذب توریست را ندارند، در حالی که کشورهایی که نوع سیستم‌های آنها متمرکز است، بحث توریست را شهرداری‌ها بر عهده دارند.

شهردار تهران در خاتمه خاطرنشان کرد: امروز که سیل توریست به سمت شهر تهران روانه شده است امیدواریم شهرداری تهران نقش تاثیرگذارتری داشته باشد.

 

ایسنا

    نظرات