جزئیات معافیت مالیاتی مسکن مهر به جز خرید مصالح اعلام شد

جزئیات معافیت مالیاتی مسکن مهر به جز خرید مصالح اعلام شد

http://www.bananews.ir/جزئیات معافیت مالیاتی مسکن مهر به جز خرید مصالح توسط رئیس کل سازمان مالیاتی کشور اعلام شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، معافیت مالیاتی مسکن مهر پیش از این به موجب ماده ۱ قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب شده بود.

در این راستا، بر اساس بخشنامه مورخ ۱۳۹۲.۲.۱۵ هیئت وزیران، مقرر شده بود که مالیات مسکن مهر در تفاهم‌نامه‌های سه جانبه و تعاونی‌های مسکن و پیمانکاران فرعی طرف قرارداد‌ با آنها به ازای هر واحد ۳۰۰ هزار تومان به صورت مقطوع به علاوه مالیات بر ارزش افزوده بابت خرید مصالح تعیین شود.

سازمان امور مالیاتی در این خصوص از معاونت حقوقی رئیس جمهور استعلامی انجام داد که این معاونت بر ابقای مصوبه تاریخ مذکور دو اعلام نظر و تاکید کرده بود مصوبه به قوت خود باقیست.

بنابراین سازندگان و تعاونی‌های مسکن مهر موظف هستند به ازای هر واحد ۳۰۰ هزار تومان مالیات پرداخت کنند و نه بیشتر؛ همچنین از این ابلاغ مستفاد می‌شود که اگر تعاونی یا سازنده‌ای در هنگام خرید مصالح مالیات بر ارزش افزوده را مطابق فاکتور صادره پرداخت کرده باشد قابلیت ارائه به ادارات مالیاتی را دارد.

گفتنی متن بخشنامه مذکور که علی عسکری خطاب به روسا و مدیران امور مالیاتی آورده است به این شرح است:

«ابلاغ نظریه شماره ۹۰۹۶۲ مورخ ۱۸-۰۹-۱۳۹۳ معاون حقوقی رئیس جمهور مبنی بر اعتبار بند ۲ مصوبه شماره ۳۰۵۶۲/ ت ۴۹۱۲۸ ه مورخ ۱۵-۰۲-۱۳۹۲هیأت وزیران در خصوص مسکن مهر به پیوست نظریه‌های شماره ۹۰۹۶۲ مورخ ۱۸-۰۹-۱۳۹۳ و ۱۲۳۷۳۰-۲۳۹۲۵ مورخ ۲۸-۱۱-۱۳۹۳ سرپرست امور هماهنگی و رفع اختلافات حقوقی دستگاه‌های اجرایی معاونت حقوقی ریاست جمهوری راجع به مصوبه شماره ۳۰۵۶۲ت/۴۹۱۲۸ ه مورخ ۱۵-۰۲-۱۳۹۲ هیأت وزیران در خصوص مسکن مهر که مقرر می‌دارد:

«با توجه به اینکه به موجب مصوبه شماره ۳۰۵۶۲/ ت ۴۹۱۲۸ ه مورخ ۱۵-۰۲-۱۳۹۲ هیئت محترم وزیران مقرر گردیده «هیچ گونه مالیات دیگری به غیر از مالیات بر ارزش افزوده بابت خرید مصالح به پروژه‌های مسکن مهر تعلق نمی‌گیرد» و با عنایت به اینکه معافیت مزبور بابت پروژه‌های مسکن مهر اطلاق داشته و خدمات پیمانکاری مسکن مهر را نیز در بر می‌گیرد و با لحاظ اینکه مصوبات دولت وفق اصل (۱۳۸) قانون اساسی تا زمانی که مورد ایراد مراجع مقرر قانونی قرار نگرفته‌اند لازم الاجراء می‌‌باشند. لذا مصوبه فوق لازم الاجرا بوده و اخذ هر گونه وجهی بابت مالیات بر ارزش افزوده به جز مورد تعیین شده در مصوبه مجاز نمی‌باشد.»

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

    نظرات