بهای اوراق تسهیلات مسکن رشد کرد

بهای اوراق تسهیلات مسکن رشد کرد

http://www.bananews.ir/نرخ اوراق تسهیلات مسکن که از ابتدای شهریور ماه با روند نزولی مواجه شده بود، در هفته اخیر اندکی افزایش را تجربه کرد و به محدوده ی ۷۳ هزار تومان بازگشت.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، اوراق تسهیلات مسکن که از ابتدای شهریور ماه روند نزولی آغاز کرده و به دلیل رکود حاکم در بخش مسکن و کاهش تقاضا در سراشیبی نزول قرار گرفته بود، در هفته گذشته با رشد مواجه شد و مجددا به بالای ۷۰ هزار تومان بازگشت؛ به این ترتیب قیمت " تسه" های مختلف در فرابورس از محدوده ۷۰ هزار تومان در هفته ابتدایی شهریور ماه فاصله گرفت و به قیمت ۷۳ هزار تومان رسید و با افزایش نسبی تقاضا مواجه شد.

بررسی وضعیت اوراق "تسه" در فرابورس نشان می‌دهد که قیمت اوراق تسه اردیبهشت، تیر و مرداد ۱۳۹۴ در محدوده ۷۳ هزار تومان در حال معامله است، و "تسه" سال گذشته در قیمت های کمتری معامله می شود؛ به طوری که "تسه" اسفند ۷۲ هزار تومان، دی ۷۳ هزار تومان، آبان و مهر ۷۲ هزار تومان، شهریور ۷۳ هزار تومان، مرداد ۷۱ هزار تومان، تیر ۷۳ هزار تومان و خرداد و اردیبهشت ۷۲ هزار تومان معامله می شود.

ادامه‌دار شدن رکود حاکم در بازارها به خصوص بازار مسکن، افزایش پیدا نکردن وام مسکن و در کنار آن مطرح شدن موضوع اخذ مالیات از مسکن عواملی است که افت تقاضا و کاهش قیمت این اوراق را در روزهای اخیر رقم زده است.

اوراق تسهیلات مسکن اوراقی است که متقاضیان استفاده از انواع تسهیلات مسکن باید در ازای هر ۵۰۰ هزار تومان، یک برگه حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری کرده و به بانک مسکن ارائه کنند، یعنی برای دریافت وام ۴۵ میلیونی مسکن باید ۹۰ ورقه حق تقدم تسهیلات به ملبغ شش میلیون و ۵۷۰ هزار تومان خریداری شود.

 

ایسنا

    نظرات