نیاز به ۱۰۰ هزار هکتار زمین برای مسکن اجتماعی تا پایان دولت یازدهم/ ساماندهی حاشیه‌نشینی بندرعباس با تخصیص ۲۰۰ هکتار زمین

نیاز به ۱۰۰ هزار هکتار زمین برای مسکن اجتماعی تا پایان دولت یازدهم/ ساماندهی حاشیه‌نشینی بندرعباس با تخصیص ۲۰۰ هکتار زمین

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که بر اساس طرح جامع مسکن سه یا چهار دهک درآمدی اول جامعه باید تحت حمایت دولت در خصوص مسکن باشند گفت: در برخی کلانشهرها زمین در اختیار نداریم ولی تا پایان دولت یازدهم به ۱۰۰ هزار هکتار زمین برای ساخت مسکن اجتماعی نیاز داریم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، سید محمد پژمان گفت: امروز سازو کاری در این سازمان ایجاد شد تا یگان حفاظت از اراضی سازمان ملی زمین و مسکن برای ممانعت از دست اندازی افراد سودجو تشکیل شود.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به استفاده از پاسگاه‌ها و کلانتری‌های محلی در گذشته برای حفاظت از اراضی تحت اختیار این سازمان ادامه داد: به دلیل ناآشنایی این پاسگاه‌ها و مشغله نیروهای ناجا موفقیت کمی در حفاظت از اراضی داشتیم ولی امروز این یگان با در اختیار داشتن ضابطین قضایی اختیار تام در برخورد با متصرفان اراضی و تشکیل پرونده قضایی دارد.

وی در ادامه به مشکلات جذب نیروی وقت مزدی از سوی سازمان ملی زمین و مسکن برای حفاظت از اراضی اشاره کرد و گفت: در رویه جدید فرمانده یگان از محل ستاد، نیروهای کار مزدی تحت اختیار شرکت‌های حفاظتی را به صورت آنلاین رصد می‌کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام آمادگی کرد که سازمان زمین و مسکن آماده است تا نرم افزار حفاظتی خوبی که سرمایه‌گذاری بزرگی برای طراحی آن انجام شده را در اختیار دیگر سازمان‌ها و نهادها قرار دهد.

پژمان در پاسخ به پرسشی در خصوص آمار متصرفات و اراضی تحت تصرف دیگران گفت: ما فقط اراضی تصرف شده دولتی محدوده شهرها و زمین‌های در اختیار وزارت راه و شهرسازی را احصا کرده‌ایم که شامل ۱۷ هزار و ۸۶۱ هکتار هستند. ۹ هزار و ۶۰۰ هکتار توسط دستگاه‌های دولتی، نظامی و انتظامی و هشت هزار هکتار نیز از سوی افراد حقیقی و حقوقی تصرف شده است.

وی درباره خدمات زیربنایی و روبنایی مسکن مهر و شهرهای جدید اظهار کرد: در گذشته برخی از اراضی دولت برای استفاده از ساخت و ساز در مسکن مهر در نزدیکی شهرها بوده‌اند در نتیجه هزینه خدمات زیربنایی و روبنایی کمتر بود. گروه دیگر اراضی از شهرها دور بود که در حین ساخت و ساز اهمیت خدمات زیربنایی برای آنها مشخص شد بنابراین هزینه‌ها به نحو چشمگیری افزایش یافت که با پیش بینی قبلی انجام شده از سوی تعاونی‌ها و پیمانکار قابل اجرا نبود. اما به رغم وجود این هزینه‌ها وزیر راه و شهرسازی دستور داد تا خدمات زیربنایی و روبنایی برای رفاه حال ساکنان مسکن مهر تکمیل شود و امروز در حال آماده سازی این خدمات هستیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در حال حاضر ساخت پاسگاه، مسجد، مدرسه و دیگر ساختمان‌ها و خدمات روبنایی از سوی سازمان ملی زمین و مسکن انجام می‌شود.

وی افزایش قیمت واحدهای مسکن مهر را به دلیل تورم پیش بینی نشده و شوک قیمتی در سال ۹۱ اعلام کرد و گفت: پیمانکار نمی‌تواند برای تکمیل تعهدات خود ورشکسته شود البته دولت نیز توانست با افزایش وام آثار شوک قیمتی را تعدیل کند.

پژمان در پاسخ به پرسشی در خصوص فروش کارخانجات خانه‌سازی متعلق به سازمان ملی زمین و مسکن توضیح داد: تکنولوژی این کارخانه‌ها در حوزه ساختمان بی مصرف است و دیگر کسی از دیوارهای بتونی پیش ساخته استفاده نمی‌کند. با این حال ما قصد داریم همه این کارخانه‌ها را به صورت مزایده‌ای بفروشیم.

وی در زمینه همکاری با شرکت عمران و بهسازی شهری ایران برای بهسازی بافت‌های ناکارامد شهری گفت: این همکاری‌ها شامل تهیه اراضی مورد نیاز برای ایجاد بافت‌های جدید، بازگشایی معابر و ارائه سند ملکی بافت‌های فرسوده است تا بانک‌ها ۳۰۰ هزار فقره وام بازسازی بافت فرسوده را که نیاز به سند دارند پرداخت کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره مسکن جامع گفت: بر اساس طرح جامع مسکن سه یا چهار دهک درآمدی اول جامعه باید تحت حمایت دولت در خصوص مسکن باشند. سازمان ملی زمین و مسکن نیز در اکثر شهرها زمین مورد نیاز را تامین کرده است. البته در برخی کلانشهرها زمین در اختیار نداریم که در حال تهیه زمین در آن شهرها هستیم ولی به طور کل تا پایان دولت یازدهم ۱۰۰ هزار هکتار زمین برای ساخت مسکن اجتماعی نیاز داریم.

وی درباره استفاده از یگان حفاظت اراضی در سازمان‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی گفت: وقتی قرار است ۱۲۰۰ شهر تحت پوشش این یگان باشد می‌توانیم ۲۰ شهر جدید را نیز تحت پوشش بیاوریم البته این امر بستگی به دستور وزیر راه و شهرسازی دارد.

پژمان همچنین در زمینه اراضی زکریا و همکاری با شرکت عمران و بهسازی شهری ایران به خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: در یک همکاری چهارجانبه سازمان ملی زمین و مسکن با شهرداری مشهد، استانداری خراسان رضوی و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران ۵۰ هکتار زمین تحت عنوان اراضی زکریا در اختیار شرکت عمران و بهسازی شهری قرار داده‌ایم تا با استفاده از تفکیک و فروش قطعات این زمین به روند بهسازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی مشهد کمک شود. همین کار را نیز در بندرعباس با تخصیص ۲۰۰ هکتار زمین به شرکت عمران و بهسازی در حال انجام هستیم.

وی درباره نقش سازمان ملی زمین و مسکن در عمران سواحل مکران گفت: اخیرا به دستور وزیر راه و شهرسازی با همراهی تعدادی از معاونان وی بازدید هوایی از خلیج فارس تا بندرعباس داشتیم. قرار است به دستور وزیر راه و شهرسازی شرکت عمران شهرهای جدید به ساخت چند شهر جدید در سواحل دریای عمان و همچنین سواحل خلیج فارس مبادرت کند. البته تهیه زیرساخت‌ها در سواحل مکران از قبیل تامین آب، برق و گاز و نیز راه و تاسیسات بنادر بدون ایجاد اشتغال فایده‌ای ندارد. ما تابع سیاست کلیدی دولت دراین سواحل هستیم و برنامه‌های خود را در حوزه راه و شهرسازی بر اساس آن سیاست کلیدی تهیه خواهیم کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که اراضی در اختیار سازمان ملی زمین و مسکن بین یک تا دو میلیون هکتار است به همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری حمل‌ونقل، مسکن و شهرسازی گفت: چند پروژه کلان مقیاس برای معرفی در این همایش تدارک دیده‌ایم که شامل ساخت شهرک ۵۰ هکتاری پردیسان قم و ساخت تمامی عناصر و اجزای مورد نیاز شهرک، ساخت نمایشگاه دائمی کالا و خدمات ساختمانی در یک مجتمع تجاری در تهران، ساخت مجتمع ساختمانی فعالیت‌های خودرو با دسترسی راحت و حمل‌ونقل عمومی در تهران و مجتمع چند کاربردی اعم از مسکونی، تجاری و اداری در مشهد است.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

    نظرات