رتبه تهران در بین ۱۰ شهر خطرناک دنیا

رتبه تهران در بین ۱۰ شهر خطرناک دنیا

http://www.bananews.ir/تهران در جمع ۱۰ شهر خطرناک دنیا برای زندگی قرار دارد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، عصر ایران به نقل از سی‌ان‌ان آورده است: نتایج مطالعات مؤسسه آلمانی «آلفرد وگنر» نشان می‌دهد شهر تهران در کنار ۹ شهر دیگر از قاره‌های مختلف جهان، خطرناک‌ترین شهرها برای زندگی است.

دکتر «یوهان کلاگز» زمین‌شناس آلمانی این مطالعه را بر اساس خطر و بلایای طبیعی در کمین شهرهای بزرگ جهان از جمله زلزله، سونامی و فوران‌های آتشفشانی انجام داده است.

در این مطالعه احتمال وقوع زلزله در تهران مهم‌ترین خطر در پیش روی این کلان‌شهر ذکر شده و سازه‌های نامقاوم، تراکم جمعیت و گسل‌های زلزله‌خیز پیامدهای ناشی از یک زلزله بزرگ را برای مردم ساکن این شهر یک ریسک بزرگ عنوان کرده است.

تهران

در کنار تهران نام شهرهایی چون ناپل ایتالیا، استانبول ترکیه، مانیل فیلیپین، سانفرانسیسکو آمریکا ،لس آنجلس آمریکا، ناگویا ژاپن، جاکارتا اندونزی، اوزاکا ژاپن و توکیو پایتخت ژاپن به عنوان ۱۰ شهر خطرناک جهان از منظر در پیش بودن بلایای احتمالی طبیعی مورد اشاره قرار گرفته است.

در این مطالعه بیشتر شهرها با خطر زلزله احتمالی روبرو هستند و تنها شهر ناپل ایتالیا که یک میلیون نفر جمعیت دارد با خطر احتمال فوران آتشفشان روبرو است.

این مطالعه می‌گوید پوسته شهر ناپل ایتالیا هر سال به مدت چند سانتی‌متر در اثر فشار لایه‌های ماگمای زیر زمین جابجا می‌شود و خطرفعال شدن کوه «وزوویو» که در مجاورت این شهر قرار دارد جان هزاران نفر از ساکنان را در معرض خطر قرار داده است. آخرین فعالیت این کوه آتشفشانی در سال ۱۹۴۴ بوده است و در طول تاریخ نیز یک بار در اثر فعالیت آن (سال ۷۹ پس از میلاد) شهر «پومپی» در روم باستان را به تلی از خاکستر تبدیل کرده و مدفون ساخت.

استانبول

شهر استانبول ترکیه نیز که بر اساس این تحقیق احتمال وقوع زلزله‌ای بزرگ در آن تا ۱۰ سال آینده زیاد است به دلیل تراکم جمعیت (بیش از ۱۴ میلیون نفر) و کم بودن مقاومت بسیاری از ساختمان‌ها و سازه‌ها یکی از ۱۰ شهر خطرناک جهان توصیف شده است.

لس‌آنجلس

شهر ۴٫۵ میلیون نفری سانفراسیسکو در ایالت کالیفرنیا آمریکا نیز با خطر وقوع زلزله احتمالی مواجه است. در آخرین زلزله مرگبار در این شهر در سال ۱۹۰۶ بیش از سه هزار نفر کشته شدند. بر اساس مطالعه دکتر یوهان کلاگز هر آن احتمال وقوع زلزله در این شهر می‌رود.

شهر ۱۳ میلیون نفری لس‌آنجلس آمریکا نیز روی گسل زلزله‌خیز قرار دارد و خطری که تبعات زلزله احتمالی در این شهر را سنگین‌تر می‌کند وجود نیروگاه‌های هسته‌ای در مجاورت آن است.

شهر ۳۰ میلیون نفری جاکارتا (پایتخت اندونزی) نیز با خطر زلزله روبرو است. تراکم بالای جمعیت و احتمال وقوع سونامی پس از زلزله، خطر زیستن در این شهر را زیاد می‌کند.

شهر ۱۱ میلیون نفری اوزاکا و دیگر شهرهای ژاپنی ذکر شده در ۱۰ شهر پرریسک جهان نیز با خطر زلزله خیز بودن و تراکم جمعیت مواجهند.

در توکیو و شهرک‌های اقماری آن بیش از ۳۸ میلیون نفر زندگی می‌کنند. در ژاپن زلزله‌های بسیار شدید رخ می‌دهد اما سازه‌های مقاوم در برابر زلزله خطرات جانی آن را به حداقل خود رسانده است. اما در صورت وقوع زلزله‌های بالای هشت ریشتر و احتمال وقوع سونامی پس از آن ریسک زیستن در شهرهای متراکم ژاپن نیز زیاد است.

توکیو

آخرین زلزله مهیب و مرگبار در توکیو در سال ۱۷۰۳ روی داد که در جریان آن بیش از ۱۰۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

 

ایسنا

    نظرات