فرآیند ساختمان‌سازی در ایران بسیار هزینه، زمان‌بر، حادثه‌زا و ناکارآمد است

فرآیند ساختمان‌سازی در ایران بسیار هزینه، زمان‌بر، حادثه‌زا و ناکارآمد است

http://www.bananews.ir/عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان با بیان این که فرآیند ساختمان‌سازی در کشور بسیار گران، زمان‌بر، حادثه‌زا و ناکارآمد است بر ضرورت رواج فناوری های نوین در صنعت ساختمان تاکید کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، حامد خانجانی اظهار داشت: در حالی که در صنعت روز ساختمان سازی دنیا، بحث ها و طرح های احداث ساختمان سبز به جهت حفظ حداکثری منابع و سرمایه های زیست محیطی و توسعه پایدار مطرح است، در کشور ما مصالح و روش‌های اجرا همچنان به روش چند دهه پیش به صورت سنتی اجرا شده و هنوز به مرحله صنعتی سازی در مقیاس کلی ساخت و سازها نرسیده است. با توجه به افزایش جمعیت شهرنشین از سویی و رشد فناوری‌های نوین ساختمانی از سویی دیگر، اجرای ساختمان ها به روشهای سنتی نه به لحاظ معیارهای طراحی و اجرا و نه به لحاظ پاسخگویی به نیاز امروز جوامع، اقتصادی، ایمن و استاندارد نیست که رفع این نقیصه، مجموعه عواملی را از استفاده فناوری‌های نوین تا به کارگیری عوامل اجرایی متخصص و ماهر طلب می کند.

وی خاطرنشان کرد: کیفیت پایین، خطر پذیری و بهره دهی نامناسب در صنعت ساختمان باعث شده که عمر ساختمان ها در ایران حدود ۳۰ سال باشد در حالی که در کشورهای توسعه یافته این زمان بیش از ۱۰۰ سال برآورد می‌شود. عوامل متعددی در ایجاد این شرایط نقش دارند که در کنار کاستی های متعدد در قوانین و عملکرد سازمان‌های مسئول و عوامل اجرایی، بهینه، کارآمد و به روز نبودن روشهای اجرا و احداث ساختمان مطرح است.

خانجانی تصریح کرد: وضعیت خطرپذیری محدثات در کشور ما به گونه ای است که بیش از ۷۰ درصد شهرهای ایران در معرض احتمال زمین‌لرزه با شدت زیاد قرار دارند و به عنوان مثال طبق برآوردهای انجام شده در شهر تهران در صورت وقوع زلزله ای شدید، ۴۰ تا ۵۰ درصد ساختمان ها دچار خسارات سنگین می شوند.

از طرفی سرانه مصرف انرژی در کشور حدود پنج برابر متوسط کشورهای در حال توسعه است و عنوان می شود که بیش از ۶۰ درصد از مصرف انرژی در بخش صنعت، مستقیماً در ارتباط با تولید مصالح ساختمانی است و همچنین مصرف انرژی در بخش خانگی و تجاری که نیمی از آن در گرمایش و سرمایش ساختمان‌ها مصرف می‌شود، ۴۰ درصد از مصرف کل انرژی در کشور را شامل می‌شود.

وی با بیان این که فرآیند ساخت در کشور ما در حال حاضر بسیار گران، زمان‌بر، حادثه‌زا و ناکارآمد است، خاطرنشان کرد: استفاده از روشهای نوین در اسکلت و سازه ساختمان ها علاوه بر افزایش سرعت اجرا، امکان افزایش مقاومت در برابر بارهای وارده در حین کاهش وزن را موجب می‌شود؛ در حال حاضر برای سفت کاری سازه ها در دنیا از مصالح و روشهایی استفاده می شود که وزن، زمان بر بودن و مشکلات اجرایی تیغه های سفالی مرسوم در کشور را به شدت کاهش می دهد و با توجه به اهمیت مصرف بهینه انرژی، روش‌های نوین تأسیسات ساختمان عملکرد بسیار مناسبی در این زمینه دارا می‌باشند. ترویج و کاربرد این موارد علاوه بر ارتقاء کیفیت ساختمان ها، کاهش هزینه ها و بهره گیری مناسب از منابع کشور را موجب می شود.

عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان تصریح کرد: بدون شک حرکت به سمت صنعتی سازی و استفاده عمومی از فناوریهای نوین ساخت به شاخصهای اقتصادی و اجتماعی بسیاری که متوجه ذی نفعان و ذی نفوذان این عرصه است، مرتبط می باشد و با گسترش کارخانه های تولید صنعتی ساختمان، ارتقاء دانش نیروی انسانی ماهر و به کارگیری فنون نوین و ابزار و امکانات اجرای ساختمان میسر می‌شود، لیکن سازمان‌های متولی امر ساخت و ساز در کشور می توانند با توجه به وظایف و اختیارات قانونی خود در جهت فرهنگ سازی و آگاهی عمومی از سویی و ایجاد زمینه های فنی و خدماتی آن از سوی دیگر گام بردارند.

وی خاطرنشان کرد: وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور و وزارت صنایع نقش و جایگاه ویژه ای در این زمینه دارا می باشند. شهرداری به جهت مسوولیت در صدور پروانه ساختمانی، پایان کار و اخذ عوارض نوسازی می تواند نقش بسزایی در تشویق مالکان به استفاده از فناوریهای نوین ایفا کند. همچنین موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران به همراه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در خصوص تأمین امکانات فنی و سازمان نظام مهندسی ساختمان به جهت انتظام امور حرفه‌یی مهندسان ساختمان در ایجاد امکانات خدماتی مرتبط مسئولیت اصلی را در این زمینه برعهده دارند.

 

ایسنا

    نظرات