ذخایر آب ۹ شهر استان هرمزگان در شرایط بحرانی

ذخایر آب ۹ شهر استان هرمزگان در شرایط بحرانی

http://www.bananews.ir/معاون مهندسی و توسعه آبفای هرمزگان گفت: در حال حاضر ذخایر آب ۹ شهر بندرعباس و خمیر، سیریک، رویدر، سوزا، بستک، جناح، شهرک طولا و گروک در شرایط بحرانی قرار دارد و شهرهای بیکا، زیارتعلی، فارغان، چارک، سردشت، گوهران، تخت و قلعه قاضی و هشتبندی در آستانه بحران قرار دارند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir امین قصمی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه این شرکت مسئولیت آبرسانی به جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر را در قالب ۳۴ شهر و جزیره و ۱۱۸ روستا به عهده دارد، اظهار کرد: در حال حاضر نیاز آبی این جمعیت ۴۳۷۲ لیتر بر ثانیه است که در نتیجه‌ی تداوم خشکسالی‌های اخیر و کاهش ذخایر آبی ناشی از آن، ظرفیت فعلی منابع موجود در استان، ۳۳۴۶ لیتر بر ثانیه بوده و ۱۰۲۶ لیتر بر ثانیه کمبود آب داریم.

وی افزود: آبفای هرمزگان در راستای کاهش اثرات خشکسالی، اقدامات خود در قالب سه محور مدیریت تامین، توزیع و مصرف اجرایی کرده که در بخش تامین آب، ۱۹ حلقه چاه در ۱۳ شهر؛ بندر خمیر، رویدر، بیکا، زیارتعلی، هشتبندی، سردشت و گوهران، کوشکنار، فین، میناب، فارغان، بستک و جناح، حفر وتجهیز وکف شکنی شده است.

قصمی اضافه کرد: همچنین در این راستا پروژه‌هایی نظیر احداث آب‌شیرین کن ۱۰ هزار متر مکعبی در چارک و اجرای خط انتقال آن به بستک و جناح، اجرای خط انتقال از سد جگین به جاسک و بشاگرد، اجرای خط انتقال آب‌شیرین کن ۱۶ هزار متر مکعبی بندرلنگه و خط انتقال آن به مخزن، افزایش ۳۰۰۰ متر مکعبی ظرفیت آبشیرین کن درگهان ، احداث آبشیرین کن ۳۷۵۰ متر مکعبی سیریک و گروک، اجرای خط انتقال از سد شمیل به شهرهای تخت و قلعه قاضی، احداث و راه‌اندازی آب‌شیرین کن ۱۰۰ هزار متر مکعبی بندرعباس در حال اجراست که در آینده نزدیک با اتمام این پروژه‌ها، بیش از ۲۸۰۰ لیتر بر ثانیه به ظرفیت منابع آبی استان اضافه می‌شود.

قصمی معاون مهندسی و توسعه آبفای هرمزگان ادامه داد: در بخش مدیریت توزیع نیز با برنامه‌ریزی در راستای کاهش هدر رفت آب، طرح اصلاح و بازسازی ۱۹۷ کیلومتر شبکه فرسوده در ۱۱ شهر استان و اصلاح و بازسازی ۱۸۶ کیلومتر خط انتقال در دست اجراست. همچنین پیاده سازی سامانه های GIS ، PM در راستای کاهش زمان رفع اتفاقات و امکان دسترسی به مناطق مختلف و کنترل میزان مصرف از دیگر اقدامات این شرکت بوده است.

بهره‌برداری از فاز نخست آب‌شیرین کن بندرعباس تا سال آینده

معاون مهندسی و توسعه آبفای استان با اشاره به چالش جدی کم آبی در شهر بندرعباس ، کاهش سطح منابع آبی این شهر را علل قطعی‌های اخیر اعلام کرد و گفت: ظرفیت منابع فعلی شهر بندرعباس ۱۸۶۰ لیتر بر ثانیه است که با اتمام حجم مفید سد استقلال به عنوان بزرگ‌ترین منبع تامین آب شهرهای بندرعباس، خمیر و روستاهای تابعه، این شهر با بحران آب مواجه است که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در جهت ایجاد ظرفیت‌های آبی جدید، بخش عمده‌ای از کمبود آب این شهر برطرف شده است.

قصمی با اشاره به پیشرفت ۲۵ درصدی پروژه آبشیرین کن ۱۰۰ هزار متر مکعبی بندرعباس به عنوان منبع جدید تامین آب ، گفت: تلاش داریم با تسریع در اجرای این پروژه و بهره برداری از فاز نخست آن (۲۰ هزار متر مکعب در شبانه روز) در سال ۹۵، بخش عمده‌ای از بحران کم آبی این شهر را مرتفع کنیم.

وی ادامه داد: حفر و تجهیز چاه در حاشیه دشت شمیل و نیان به ظرفیت ۹۰۰ لیتر بر ثانیه ، استفاده از چاه‌های کشاورزی به ظرفیت ۳۶۰ لیتر بر ثانیه، کاهش فشار در شبکه و اعمال مدیریت مصرف از جمله اقدامات انجام شده این شرکت جهت گذار از بحران آب شهر بندرعباس بوده است.

ضرورت مدیریت مصرف آب در فضای سبز شهری

وی همچنین افزود: تا زمان بهره‌برداری از منابع تامین آب جدید، صرفه‌جویی در مصرف آب از سوی شهروندان و ادارات دولتی،‌ نظامی و انتظامی و مدیریت مصرف در بخش فضای سبز شهری می‌تواند در رفع قطعی‌های موضعی این شهر بسیار موثر باشد.

این مقام مسئول در پایان با تاکید بر ضرورت ساماندهی و جداسازی انشعابات فضای سبز شهری از شبکه آب شرب، تصریح کرد: تاکنون جلسات متعددی در این خصوص با شهرداری و سایر مسئولان مرتبط برگزار شده که طی این جلسات راهکارهایی جهت کاهش حداکثری مصرف آب شرب در بخش فضای سبز اتخاذ و در حال اجراست.

 

ایسنا

    نظرات