ریخت و پاش‌های عجیب برای تبلیغات نظام‌مهندسی

ریخت و پاش‌های عجیب برای تبلیغات نظام‌مهندسی

http://www.bananews.ir/انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی در حالی در برخی استان‌ها به تعویق افتاد که طبق گزارش‌های رسیده از برخی استان‌ها، کاندیداهای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی هزینه‌های گزافی را خرج تبلیغات می‌کنند که با توجه به حق نشست‌های نه چندان بالا، انگیزه‌های پنهان این مخارج هنگفت جای بررسی و تامل دارد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، سازمان نظام مهندسی، سازمانی غیرانتفاعی محسوب می‌شود اما برخی افراد خاص برای ورود به هیات مدیره این سازمان هزینه‌های تبلیغاتی سنگینی متحمل می‌شوند که ممکن است در آینده برای این سازمان مشکل‌ساز شود؛ چرا که این افراد قطعا در آینده به دنبال برگشت هزینه‌هایشان خواهند بود و می‌توانند سازمان را از مسیر اصلی خود منحرف کنند.

یک کارشناس مسکن در این خصوص بیان می‌کند: در بعضی شهرستان‌ها تبلیغات آن‌قدر گسترده و پرحجم انجام می‌شود که تعجب شهروندان را برانگیخته است. باید پرسید این هزینه‌های میلیاردی با چه انگیزه‌هایی صورت می‌گیرد. این مساله باید توسط وزارت راه و شهرسازی بررسی و واکاوی شود.

محمد عدالت‌خواه افزود: انتخابات نظام مهندسی، صنفی است و نصب بنر نه تنها شایسته‌ی این سازمان نیست بلکه شبهه برانگیز است.

یک عضو اسبق هیات مدیره سازمان نظام مهندسی نیز در گفت‌وگو با ایسنا بیان می‌کند: برخی افراد غیرمرتبط با سازمان نظام مهندسی قصد دارند با فریب‌کاری و شیوه‌های مختلف در هیات مدیره نفوذ کنند. به همین دلیل بسیاری از مهندسان دلسوز که قصد کاندیداتوری نداشتند برای انتخابات ثبت نام کردند تا جلوی نفوذ افراد غیرمرتبط را بگیرند.

وی که خواست نامش فاش نشود هم‌چنین مدعی خرید رای در این سازمان شد و بیان کرد: فردی با من تماس گرفت و اظهار کرد که در روز رای‌گیری انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی برای شما آژانس می‌فرستیم تا شما را به محل رای‌گیری ببرد، ۵۰ هزار تومان هم به شما می‌دهیم به شرطی که به ما رای بدهید و از رای خود عکس بگیرید و به ما نشان دهید. البته احتمالا نمونه‌های دیگری هم از این دست وجود دارد که من اطلاعی ندارم.

انتخابات نظام مهندسی ساختمان یکی از بزرگترین و مهم‌ترین انتخابات صنفی در کشور است که نتایج آن و عملکرد نظام مهندسی تاثیر بسزایی در سرنوشت صنعت ساخت و ساز کشور و به تبع آن اقتصاد دارد ولی بدون شک این اهمیت به میزانی نیست که هزینه‌های زیادی برای ورود به هیئت مدیره این سازمان در یک استان صرف شود.

برخی شهروندان یکی از شهرستان‌ها از نصب بنر و حجم تبلیغات برای ورود به هیات مدیره یک سازمان کوچک صنفی انتقاد می‌کنند. عده‌ای می‌گویند صرف این هزینه‌ها درست و منطقی نیست و عده‌ای دیگر نیز می‌گویند که صرف این هزینه‌ها و این تلاش برای ورود به هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان استان ممکن است شائبه‌هایی برای مردم به وجود آورد که هدف کاندیداها برای ورود به عرصه صرفا خدمت به مردم نیست.

طبق ماده ۷۳ آئین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، اختیارات و وظایف هیأت مدیره این سازمان در ۳۸ بند بیان شده که باید اعضای هیات مدیره در راستای این اختیارات عمل کنند اما برخی معتقدند که بعضی افراد هیات مدیره این سازمان از حدود اختیارات خود فراتر می‌روند و وعده‌های انتخاباتی که می‌دهند خارج از وظایفشان است.

 

ایسنا

    نظرات