جزییات بسته ضد رکود بانکی برای مسکن / افزایش ۵۰ درصدی توان خرید متقاضیان

جزییات بسته ضد رکود بانکی برای مسکن / افزایش ۵۰ درصدی توان خرید متقاضیان

http://www.bananews.ir/مدیر کل طرح و برنامه بانک مسکن با اشاره به جزییات بسته ضد رکودی بانک مسکن گفت: مهم ترین پیشنهاد بانک مسکن به بانک مرکزی افزایش قدرت خرید متقاضیان واقعی در قالب بسته یی متشکل از ارائه همزمان وام ۸۰ میلیون تومانی،‌ افزایش وام جعاله تا ۲۰ میلیون و اوراق ممتاز است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، محمد حسن مرادی با بیان اینکه بسته پیشنهادی بانک مسکن به بانک مرکزی رفته است،‌ اظهار کرد:‌ چندین پیشنهاد را در این بسته در نظر گرفته ایم و بسته ضد رکود بانک مسکن برای موافقت و بررسی به بانک مرکزی رفته است.

وی با اشاره به مهم ترین پیشنهادات بانک مسکن در این بسته، تاکید کرد: منابع بانک برای پرداخت تسهیلات مشخص است اما می توان با همین منابع سقف تسهیلات را افزایش دهیم به این شرط که به تعداد کمتری این تسهیلات اختصاص داده شود.

مرادی ادامه داد:‌ بانک مسکن می تواند به تعداد متقاضی کمتر با سقف بالاتر یا به تعداد متقاضی بیشتر با سقف و سهم کمتر تسهیلات خرید ارائه دهد.

مدیر کل طرح و برنامه بانک مسکن با بیان اینکه افزایش سقف اوراق ممتاز از دیگر برنامه های بانک برای افزایش قدرت خرید است،‌ افزود:‌ از دیگر راه کارها افزایش سقف ارائه اوراق ممتاز است و اگر با این پیشنهاد موافقت شود؛ توجه مردم به اوراق ممتاز جذب و باعث می شود منابع به سمت این حساب بیاید و در این صورت این امکان به وجود می آید که توان بانک برای ارائه تسهیلات افزایش یابد.

مرادی با اشاره به دیگر برنامه های بانک مسکن برای افزایش توان خرید متقاضی واقعی،‌ گفت: از دیگر برنامه های بانک مسکن در این بسته افزایش سقف وام جعاله از ۱۰ میلیون به ۲۰ میلیون تومان است.

وی با تاکید بر اینکه این ۳ اقدام مهم ترین پیشنهاد بانک مسکن برای افزایش قدرت خرید و خروج رکود از بازار مسکن است، ادامه داد: بانک مسکن به طور همزمان موضوع پرداخت وام ۸۰ میلیون تومانی،‌ افزایش سقف وام جعاله از ۱۰ به ۲۰ میلیون تومان و ارائه اوراق ممتاز را دنبال می کنند که این سه برنامه تقریبا می توانند تا ۵۰ درصد به سقف فعلی تسهیلات اضافه کند.

‌‌ مدیر کل طرح و برنامه بانک مسکن در پاسخ به این سوال که ارائه تسهیلات به متقاضی کمتر اما با سقف بیشتر همراه با اوراق ممتاز می تواند چند متقاضی را پوشش دهد،‌ گفت: در حال حاضر نمی توان عدد دقیقی را پیش بینی کرد اما برآورد ما پوشش حداقل ۵۰ هزاز متقاضی است.

مرادی با اشاره به دیگر پیشنهادات بانک در این بسته ضد رکود،‌ ادامه داد: از دیگر پیشنهادات بانک، لیزینگ مسکن است و ‌‌ بحث لیزینگ مسکن هم نه فقط در بانک مسکن بلکه در مجموعه وزارت اقتصاد و دارایی مطرح شده است اما با شرایط فعلی خود شرکت های لیزینگ کننده امکان فعالیت را ندارند.

وی تاکید کرد: شرکت های لیزینگی اگر بخواهند فعالیت اقتصادی و سودده ای داشته باشند باید نرخ ها را افزایش دهند که افزایش نرخ لیزینگ هم به نفع مصرف کننده نیست،‌ در شرایط فعلی لیزینگی ها می توانند با نرخ سود ۲۷ درصدی فعالیت کنند اما از سویی دیگر زمانی لیزینگ مورد استقبال قرار می گیرد که حداکثر نرخ سود آن ۲۳ درصد باشد. ‌

مدیر کل طرح و برنامه بانک مسکن با تاکید بر اینکه سیاست های وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن در موضوع خروج رکود از بازار مسکن همسو است، گفت: بانک مسکن هم برنامه هایی برای خروج رکود از بازار مسکن را داشته و دارد اما لازمه اجرایی شدن این برنامه موافقت بانک مرکزی است.

وی افزود: تا کنون چندین پیشنهاد را به بانک مرکزی برای افزایش قدرت خرید و خروج رکود از مسکن به بانک مرکزی داده ایم اما مورد موافقت مسئولان بانکی قرار نگرفته است. به هر حال بانک مرکزی هم دغدغه هایی را دارد که نمی تواند از عهده این تعهدات بر آید.

مرادی تاکید کرد: باید این نکته را هم در نظر بگیریم که یکی از مشکلات افزایش سقف تسهیلات عدم توانایی پرداخت وام های بانکی از سوی متقاضیان است و در تمام این سیاست ها همواره باید توان پرداخت اقساط متقاضیان هم در نظر گرفته شود.

مدیر کل طرح و برنامه بانک مسکن با تاکید بر اینکه در بسته پیشنهادی بانک مسکن به بانک مرکزی موارد زیادی در نظر گرفته شده است،‌گفت: مهم ترین موارد و جزییات این بسته گفته شد که پس از موافقت بانک مرکزی از این بسته رونمایی خواهیم کرد و تمام جزییات آن اعلام می شود.

 

ایلنا

    نظرات