روزی برای حفاری تاریخ

روزی برای حفاری تاریخ

http://www.bananews.ir/علاقه‌مندان به باستان‌شناسی طی ماه اکتبر در سراسر جهان روزی را برای بزرگداشت دستاوردهای این علم جشن می‌گیرند، امسال ایران هم این مناسبت را در تپه دامغانی سبزوار برگزار می‌کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir وب‌سایت موسسه باستان‌شناسی آمریکا سومین شنبه ماه اکتبر را به عنوان روز جهانی باستان‌شناسی اعلام کرده، اما این مناسبت در کشورهای مختلف جهان در روزی متفاوت جشن گرفته می‌شود.

اکتبر ماهی است که تاریخ‌دوستان و علاقه‌مندان به باستان‌شناسی در هر کشور و ایالتی یک روز آن را جشن می‌گیرند. در این روز برنامه‌های مختلفی در سراسر جهان برای اقشار مختلف سنی ترتیب داده می‌شود تا توجه همگان به سمت این علم جذب شود. روز باستان‌شناسی ۲۰۱۵ در ایران ۲۹ اکتبر (هفتم آبان‌ماه) برگزار می‌شود.

نمایشگاه‌های باستان‌شناسی‌، تورهای مردمی‌، نشست‌ها و سخنرانی‌ها و... از جمله برنامه‌هایی هستند که روح ماجراجویی افراد را به اکتشاف در دنیای گذشتگان دعوت می‌کند. اولین روز باستان‌شناسی آمریکا در سال ۲۰۱۱ برپا شد و طی آن بیش از ۱۱۵ برنامه برگزار شد. در این جشن‌ها مراکز‌، نهادها و موسسات مختلف همکاری می‌کنند تا هرچه بیشتر مردم را با علم باستان‌شناسی آشنا کنند.

اولین روز باستان‌شناسی آمریکایی‌ها با ۲۷۵ برنامه بیش از ۶۰ هزار نفر را به خود جذب کرد. این طرح‌ها در ۴۹ ایالت آمریکا‌، هشت استان کانادا و کشورهای استرالیا‌، مصر‌، فرانسه‌، آلمان‌، ایرلند‌ و امارات متحده عربی مشترک بود.

به گزارش وب‌سایت موسسه باستان‌شناسی آمریکا، این آمار در سالِ پس از آن به ۳۷۵ برنامه و ۷۵ هزار نفر افزایش پیدا کرد. در سال ۲۰۱۳ تعداد کشورهایی که روز بین‌المللی باستان‌شناسی را جشن ‌گرفتند بیشتر شد و حالا تعداد زیادی از شهرها و کشورهای اقصی‌نقاط جهان به این مناسبت اهمیت می‌دهند.

ایران روز باستان‌شناسی ۲۰۱۵ را ۲۹ و ۳۰ اکتبر (۷ و۸ آبان‌ماه) در تپه دامغانی سبزوار برگزار می‌کند. در وب‌سایت موسسه باستان‌شناسی آمریکا درباره طرح ایران در این روز آمده است:

«تپه دامغانی مکانی ماقبل‌تاریخی در سبزوار ایران است که از سال ۲۰۰۸ تیمی متشکل از باستان‌شناسان ایرانی- فرانسوی به حفاری در آن پراخته‌اند. «عمران گاراژیان» و گروهش از سال ۲۰۱۳ حفاری‌های این منطقه را به دست گرفته‌اند. این مکان که متعلق به عصر برنز است‌، تحت نظارت موزه شهر سبزوار اداره می‌شود.

تپه دامغانی در شهر سبزوار واقع شده و همیشه موجب برانگیخته شدن حس کنجکاوی مردم شهر‌، روستاییان و مسافرانی شده که شاهد فعالیت‌های روزمره باستان‌شناسان هستند. مردم سوالات زیادی درباره فرآیند تحقیقات و ارتباط آن با زندگی روزمره‌شان دارند. باستان‌شناسان تپه دامغانی برای ارائه کلیه یافته‌هایشان هر سال روزی را برای بازدید عموم تعیین می‌کنند.

در چنین روزهایی کارشناسان، فرآیند پژوهش و حفاری‌ها را برای مردم شرح می‌دهند،‌ یافته‌های جدید را به نمایش می‌گذارند و ورکشاپ‌هایی را برای کودکان برگزار می‌کنند. امسال ایران دو روز را برای بازدید تعیین کرده، که یک روز آن ویژه متخصصان‌، باستان‌شناسان و دانشجویان است و دیگری برای مردم عادی و کودکان .

 

ایسنا

    نظرات