بسته خروج از رکود مسکن جامع نیست

بسته خروج از رکود مسکن جامع نیست

http://www.bananews.ir/یک کارشناس مسکن گفت: تسهیلات ۶۰ میلیون تومانی شاید در حومه تهران یا شهرستان‌ها حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد قیمت خانه را پوشش ‌دهد اما برای اقشار متوسط جامعه طراحی نشده و لذا این بسته از جامعیت لازم برخوردار نیست.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، کیوان شادمان اظهار کرد: اگر هدف بسته خروج از رکود بخش مسکن قشر متوسط باشد باید گفت مبلغ ۶۰ میلیون تومان نمی‌تواند راه خانه‌دار شدن این گروه از جامعه را هموار کند اما شاید این مبالغ برای حومه تهران یا شهرستان‌ها که قیمت خانه حدود متری ۲ میلیون تومان است کارساز باشد.

وی ارایه وام پلکانی را پیشنهاد کرد و گفت: این تسهیلات به این صورت است که به نسبت قیمت ملک، درصدی از وام در سال اول پرداخت می‌شود و در سال‌های بعد به صورت پلکانی تسهیلات افزایش می‌یابد.

این کارشناس مسکن با بیان این‌که قیمت یک واحد آپارتمان ۶۰ متری نوساز در تهران با محاسبه هر متر مربع ۴ میلیون حدود ۲۴۰ میلیون تومان است، گفت: وام ۶۰ میلیون تومانی، یک چهارم قیمت خانه را پوشش می‌دهد و سه چهارم باقی‌مانده را باید متقاضی پرداخت کند. اگر متقاضی آن‌قدر توان داشته باشد که حدود ۱۸۰ میلیون تومان را تهیه کند دیگر نیازی به وام ۶۰ میلیون تومانی ندارد.

شادمان تاکید کرد: اگر دولت می‌خواهد در حوزه مسکن اقدام موثری انجام دهد باید متناسب با سطح درآمد اقشار مختلف جامعه، روش‌های متنوعی را برای خانه‌دار کردن آنها در نظر بگیرد.

 

ایسنا

    نظرات