زنگ افزایش نرخ اجاره بها مسکن به صدا درآمده است

زنگ افزایش نرخ اجاره بها مسکن به صدا درآمده است

www.bananews.irپیش‌بینی می‌شود که نرخ اجاره بها در سال ۹۰ با جهش فوق العاده‌ای همراه شود. این گفته بسیاری از فعالان بازاری و کارشناسان مسکن است/ گویا زنگ‌ها برای افزایش نرخ اجاره بها در آستانه سه ماه مانده به سال ۹۰ به صدا درآمده است.

شاید اگر شهرزاد قصه گو هنوز زنده بود برای قصه پر از رمز وراز مسکن ایران نیز مجموعه‌ای از قصه‌های هز ار و یک شب دیگری را باز گو می‌کرد اما نه این بار برای نجات خود بلکه به عنوان سنگ صبوری برای تسکین مشتریانی که در بازار رها شده‌اند.

در حالی‌که طی ۹ ماه گذشته مسوولان وزارت مسکن بارها اعلام کردند که نرخ اجاره بها هیچ رشدی نداشته و همچنان نرخ آن به مانند سال قبل است اما شواهد عینی و گزارش‌های میدانی حکایت دیگری تداعی می‌کند.

بر اساس ادعای برخی از دست‌اندرکاران مسکن، نرخ اجاره بها رشد نداشته و رونق مسکن نیز آغاز شده است اما با چرخی در بازار می‌توان به وضوح دید که ماجرا به گونه‌ای دیگر است.

افزایش ۱۵درصدی نرخ اجاره بها و کاهش خرید و فروش مسکن گزارشی تکان دهنده از شهر تهران است که نشان می‌دهد بخش مسکن، شاید بخشی پیچیده و معمایی باشد که این قدر گزارش‌های ضدو نقیض در آن منتشر می‌شود.

در واقع باید گفت، بار دیگر شکاف قیمتی خرید و فروش و همچنین نرخ اجاره بها در تمامی مناطق ۲۲ گانه بر خلاف سالهای گذشته چنان گسترده شده است که هیچ مستإجر و یا خریداری نمی‌تواند برای سه ماه آینده خود در خصوص جابجایی از یک منطقه به منطقه‌ای دیگر برنامه ریزی کند.

از آن سو خبر می‌رسد که سرمایه‌گذاران بر خلاف بسیاری ازاظهارات مسوولان که در ساخت و ساز مشارکت کرده‌اند سرمایه‌های خود را برای رهن کامل یک ساختمان هزینه کرده تا با نرخ سرسام آوری به مستأجران اجاره دهند.

پیش بینی می‌شود که نرخ اجاره بها در سال ۹۰ با جهش فوق العاده‌ای همراه شود. این گفته بسیاری از فعالان بازاری و کارشناسان مسکن است.

گویا زنگ‌ها برای افزایش نرخ اجاره بها در آستانه سه ماه مانده به سال ۹۰ به صدا درآمده است. ایلنا در گزارش تکمیلی جزییات اوضاع بازار مسکن را بزودی منتشر می‌کند.

 

منبع:ایلنا

    نظرات