تجار و بازرگانان برای ساماندهی بافت‌های فرسوده وارد گود شوند/ شهرداری و شورای شهر در ساماندهی بافت‌های محله هرندی تفاهم کنند

تجار و بازرگانان برای ساماندهی بافت‌های فرسوده وارد گود شوند/ شهرداری و شورای شهر در ساماندهی بافت‌های محله هرندی تفاهم کنند

http://www.bananews.ir/دویستمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با درخواست اعضای شورای اسلامی شهر تهران برای ساماندهی به بافت فرسوده شهید هرندی در منطقه ۱۲ شهرداری تهران و پیشنهاد ورود تجار و بازرگانان برای عملیاتی شدن طرح برگزار شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irدویستمین جلسه رسمی چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران با موضوع ادامه گزارش هیئت رئیسه در خصوص طرح ارتقای کیفیت زندگی در مرکز تاریخی تهران واقع در منطقه ۱۲ شهرداری تهران (پروژه شهید هرندی)، بررسی لایحه برنامه راهبردی توسعه، مقاوم سازی، تعمیر، تجهیز و احداث مساجد مبتنی بر معماری اسلامی- ایرانی توسط کمیسیون معماری و شهرسازی و بررسی لایحه برنامه عملیاتی کاهش آلودگی صوتی در شهر تهران توسط کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات‌شهری در محل تالار شورای اسلامی شهر تهران به ریاست مهدی چمران برگزار شد.

در این جلسه شورای اسلامی شهر تهران پروژه هرندی واقع در منطقه ۱۲ تهران که محلاتی همچون عودلاجان را در دل خود جای داده است با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی، انواع بزه‌ها، بیکاری، ایجاد اشتغال و فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی به عنوان یکی از پروژه‌‌های احیای بافت فرسوده در دستور کار هیئت رئیسه قرار گرفت. در این جلسه حجت الاسلام امرودی معاون شهرداری منطقه ۱۲ ضمن ارایه گزارشی از نحوه فعالیت‌های این منطقه. خواستار همکاری تمامی نهادهای مدنی، اجتماعی و سازمان‌های ذیصلاح همچون بهزیستی، هلال احمر، نیروی انتظامی برای برقراری نظم و امنیت و کاهش انواع بزه‌ها و افزایش سطح زندگی در محله هرندی واقع در منطقه ۱۲ شهرداری تهران شد.

معاون شهردار منطقه ۱۲ در بخشی از سخنان خود گفت: بی‌انضباطی شهری در محله هرندی واقع در منطقه ۱۲ و حضور مهاجران جوانی که اکثرا از شهرستان‌ها به این محله می‌آیند موجب آسیب‌های فراوانی همچون اعتیاد، بیکاری و کاهش سطح زندگی در این محله شده است. به همین خاطر نیز باید تمامی نهادهای ذی‌صلاح تلاش کنند تا طرح پروژه هرندی در تهران شکل بگیرد و بتوان به ارتقای بافت فرسوده در این محل کمک کرد.

محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران نیز در دویستمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به وضعیت بحرانی تهران و لزوم توجه بیشتر به بافت فرسوده مناطق و محلات مختلف شهری گفت: یکی از اعضای آژانس همکاری‌های ژاپن به تازگی گفته است که پروژه نصب سیستم سریع زلزله را در اطراف تهران در صورت موافقت دولت مورد پیگیری قرار می‌دهد. همچنین وقوع خرده زلزله‌های فراوان در سال گذشته در حاشیه‌های کلانشهر تهران نشان می‌دهد که گسل‌های فراوانی از زلزله در تهران وجود دارند که جان شهروندان را به ویژه در بافت‌های فرسوده شهر تهدید می‌کنند به همین خاطر نیز ما نیازمند همکاری در این زمینه هستیم.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران افزود: با نصب سیستم‌های تشخیص زلزله میزان هشدار سریع حداقل سه برابر می‌شود و ضرورت دارد تا در این باره تحلیل‌های لازم صورت بگیرد. همچنین پدافند غیرعامل و مدیریت بحران باید در اجرای طرح‌های شهری مورد توجه ویژه قرار گیرد.

سالاری گفت: شهرداری تهران و معاونت‌هایش مجموعه مطالعات و امکان سنجی‌هایی برای شناخت دقیق منطقه ۱۲ را انجام داده و در حال تکمیل آن هستند و اینکه می‌بینیم معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران در این زمینه‌های ورود کرده است نشان‌دهنده میزان توجه و علاقمندی شهرداری برای ورود به مسائل مختلف اجتماعی و ساماندهی به بافت‌های فرسوده و ارتقای زندگی شهروندی است.

وی ادامه داد: حالا که شهرداری تهران مباحث مختلف را از جمله ساماندهی به بافت فرسوده و آسیب‌های اجتماعی و نابهنجاری‌های محله هرندی در منطقه ۱۲ تهران در دستور کار قرار داده است باید همدلی و همزبانی بین نهادها، ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف در این رابطه رخ دهد. زیرا اگر همراهی سایر نهادها نباشد مجموعه طرح‌هایی از این دست به سرانجام نمی‌رسد و در این برهه از زمان این وظیفه شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران است تا در این مورد به تفاهم و همدلی برسند.

فاطمه دانشور از دیگر اعضای شورای اسلامی شهر تهران با اظهار خرسندی از ورود شهرداری تهران به مسایل آسیب‌های اجتماعی تاکید کرد: آسیب‌های اجتماعی که عموما در بافت‌های فرسوده بیشتر رخ می‌دهد باید با همراهی و هماهنگی تمامی دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌صلاح به نتیجه برسد. به همین‌خاطر نیز بنده به عنوان نماینده تجار در اتاق بازرگانی پیشنهاد ورود تجار و بازرگانان را به مسایل و آسیب‌های اجتماعی و ساماندهی به بافت‌های فرسوده می‌دهم و معتقدم که حضور این قشر می‌تواند مثمرثمر باشد.

وی افزود: تجربه پیشین در ساخت مدرسه در سراسر کشور و حضور تجار و بازرگانان نشان داد که این کار توسط سرمایه گذاران خصوصی امکانپذیر است و دولت به دلیل مسائل مختلف توان اجرایی کردن در مدت زمانی میان مدت را ندارد. اگرچه نقدهایی به مجموعه شهرداری تهران وارد است اما ورود این نهاد به مسایل اجتماعی نقطه قوتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

    نظرات