چقدر ‌بحران آب را گردن تغییر اقلیم و توسعه در بالادست بیندازیم؟

چقدر ‌بحران آب را گردن تغییر اقلیم و توسعه در بالادست بیندازیم؟

http://www.bananews.ir/‌مدیرکل محیط زیست استان اصفهان گفت: سال‌ها سازمان محیط زیست متهم به مخالفت با توسعه می‌شد و از آن به عنوان "محیط ایست" نام برده می‌شد و امروز که توسعه‌ها انجام شده یقه محیط زیست را گرفته‌اند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir حمیدرضا ظهرابی در نشست خبری همایش ملی مصرف بهینه آب در صنعت؛ چالش‌ها و راهکارها با بیان اینکه در حوضه آبخیز زاینده رود بسیار فراتر از ظرفیت اکولوژیکی سرزمین بارگذاری انجام نشده است، اظهار کرد: برنامه‌ریزی‌هایی که برای بارگذاری از حوضه آبخیز انجام گرفته، براساس بیشترین ظرفیت موجود بوده است نه ظرفیت‌های واقعی آن.

وی افزود: چقدر خشکسالی و بحران آب را گردن تغییر اقلیم و توسعه در بالادست بیندازیم؟ باید بپذیریم که خودمان نیز در برنامه‌ریزی‌ها اشتباه کرده‌ایم و باید روند توسعه اصلاح شود. چه اصراری است که استان اصفهان با وجود کمبود آب، بخشی از آجر کشور را تأمین کند؟

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان گفت: در استان اصفهان ۳۰۰ میلیون مترمکعب کمبود در سفره‌های آب زیرزمینی وجود دارد، در حالی که این عدد به طور میانگین ۲۰۰ میلیون مترمکعب است.

ظهرابی اضافه کرد: طبق بررسی یک مرجع بین‌المللی در رعایت مسائل زیست محیطی در مدیریت آب، کشور ایران از ۱۰۰ نمره ۲٫۷۷ کسب کرده است.

وی با تأکید بر اینکه باید بپذیریم در روند توسعه اشتباه شده است، به بیان راهکارهایی در این خصوص پرداخت و گفت: باید روند توسعه در سطح موجود متوقف شود و بارگذاری‌ها متناسب با ظرفیت‌های موجود باشد و این قضیه در بالادست و پایین دست حوضه زاینده رود یکسان است.

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه توسعه باید با ظرفیت اکولوژیک متناسب باشد، ادامه داد: در استان نیروگاهی وجود دارد که در شبانه روز معادل ۳۱۰ هزار نفر آب مصرف می‌کنند و این موضوع به دلیل عقب‌ماندگی تکنولوژی آن صنعت است. همچنین یک واحد مشابه دیگر وجود دارد که یک دهم آن آب مصرف می‌کند، اما دو برابر برق تولید می‌کند.

ظهرابی با بیان اینکه باید به سمت صنایعی حرکت کنیم که آب کمتری را مصرف می‌کنند، اظهار کرد: سال‌ها سازمان محیط زیست در گیر و دار توسعه، تحت فشار بوده و متهم به مخالفت با توسعه می‌شد و از آن به عنوان "محیط ایست" نام برده می‌شد، این در حالی است که توسعه‌ها انجام شد و حالا دوباره یقه محیط زیست را گرفته‌اند، محیط زیستی که از همان ابتدا مخالف توسعه‌ها بود.

تبدیل سالانه ۳۰درصد محصولات کشاورزی به ضایعات

‌دبیر اجرایی همایش ملی مصرف بهینه آب در صنعت؛ چالش ها و راهکارها گفت: ۲۰ تا ۳۰ درصد از محصولات کشاورزی هر سال به ضایعات تبدیل می‌شود و این میزان ۱۸ تا ۲۷ میلیارد مترمکعب آب مصرف خواهد کرد به این معنی که ضایعات کشاورزی علاوه بر اینکه ارزش افزوده‌ای ایجاد نمی‌کنند، بلکه باعث هدر رفت منابع آبی کشور نیز خواهد شد.

به گزارش‌ ایسنا، منطقه اصفهان، علی دهنوی نیز در این همایش اظهار کرد: طبق آمارهای کشوری ۹۲ درصد آب در بخش کشاورزی، شش درصد در بخش شهری و دو درصد در بخش صنعتی مصرف می‌شود، اما در حوضه زاینده رود ۵۰ درصد آب در بخش کشاورزی، ۴۰ درصد در بخش شهری و ۱۰ درصد در بخش صنعتی مصرف می‌شود. بنابراین آمارها باید برای هر منطقه تصمیماتی براساس وضعیت همان منطقه گرفته شود.

مدیرگروه تصفیه آب و بازیافت پساب با بیان اینکه پساب ایجاد شده در صنایع، پتانسیل بازیافت و استفاده مجدد را دارند، اضافه کرد: اگر روند آلودگی محیط زیست به همین صورت ادامه یابد و جدی گرفته نشود، پیش بینی می‌شود که درآینده در کنار بحران کمی آب، بحرانی کیفی آب نیز وجود داشته باشد.

وی افزود: دو هزار مرسوله پستی به دانشگاه‌ها، ادارات محیط زیست، شرکت‌های آب منطقه‌ای، جهاد کشاورزی استان‌ها، سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت، صنایع بزرگ کشور، اتاق‌های بازرگانی برای اطلاع رسانی همایش ارسال شد.

دهنوی افزود: در این همایش قرار است تور بازدید از نیروگاه شهید منتظری، کارخانه فولاد مبارکه و پالایشگاه اصفهان برگزار ‌شود.

هم‌چنین دبیر علمی همایش ملی مصرف بهینه آب در صنعت؛ چالش‌ها و راهکارها اظهار کرد: با توجه به کمبودهای آبی که در استان اصفهان وجود دارد، همایش ملی مصرف بهینه آب در صنعت؛ چالش‌ها و راهکارها برگزار خواهد شد.

عبدالخالق بردبار افزود: هنوز مراکز صنعتی و دانشگاهی کشور به اهمیت بحران آب واقف نشده‌اند و فعالیت‌های کمی در این زمینه انجام شده است.

وی با بیان اینکه ۱۰۰ مقاله در این همایش پذیرفته شده است، گفت: تاکنون ۵۰۰ نفر در این همایش ثبت نام کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود تا روز آخر مهلت ثبت نام این تعداد به هزار نفر برسد.

بردبار با بیان اینکه ۲۵ نفر از صاحبنظران علمی و صنعتی کشوری و بین المللی در این همایش سخنرانی می‌کنند، اضافه کرد: تمام مقالاتی که به دبیرخانه همایش رسیده است، توسط ۷۰ نفر از صاحبنظران داوری شده است. از میان این مقالات ۱۶ مقاله به صورت سخنرانی و ۸۴ مقاله به صورت پوستر ارائه خواهد شد. همچنین ۹ کارگاه آموزشی از ۱۹ تا ۲۱ آبان ماه به عنوان بخش جنبی همایش برگزار خواهد شد.

زمستان امسال گرم‌تر است

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان گفت: بارش‌های در استان در زمستان امسال کاهش می‌یابد.

به گزارش ‌ایسنا، منطقه اصفهان، مجید بیجندی نیز در نشست خبری همایش ملی مصرف بهینه آب در صنعت؛ چالش‌ها و راهکارها با بیان اینکه بارش‌های اخیر استان اصفهان تأثیر چندانی بر منابع آبی و خکشسالی استان نداشته است، اظهار کرد: بارشی به عنوان یک بارش نرمال و تأمین کننده منابع آب زیرزمینی مؤثر است که در زمان مشخص و به مقدار مشخص باشد.

وی با بیان اینکه عمده خشکسالی چند سال اخیر به دلیل تغییر اقلیم بوده است، افزود: ساده انگاری است که گمان شود با بارش‌های اخیر بدهی انباشته زمین جبران شود. امیدواریم فرهنگ استفاده قنات در راستای کاهش مصرف آب و ارج نهادن به آب همچنان در کشور ادامه پیدا کند و شهرنشینی و صنعتی شدن کمتر بر آن تأثیر بگذارد.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به آمار وضعیت بارش‌ها، گفت: میانگین وزنی بارش سال آبی جاری از اول مهر تا ۱۰ آبان ۹۴ برابر با ۲۰ میلیمتر بوده است که به نسبت دوران بلندمدت ۳۰ درصد و نسبت به سال گذشته حدود ۱۴ درصد افزایش یافته است.

بیجندی با بیان اینکه بیشتر بارش‌ها در غرب استان بوده است، اضافه کرد: شهرستان‌های خور و بیابانک و آران و بیدگل بیشترین بارش را در سطح استان داشته‌اند.

وی ادامه داد: براساس شاخص استاندارد SPI اکثر مناطق استان در خشکسالی خفیف و متوسط قرار دارند.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان به پدیده ال‌نینو اشاره کرد و گفت: جو و آب و هوای کره زمین یک سیستم یکپارچه و آب و هوا متأثر از وزش‌های جوی و تغییرات دمایی اقیانوس‌ها‌ست.

بیجندی اضافه کرد: میانگین‌های دمایی در اکثر نقاط زمین معین و یکسان است، یعنی به عنوان نمونه میانگین هوای تهران ۲۰ درجه بوده و در طول سنوات مختلف این میزان تغییر نکرده است.

وی با بیان اینکه امروزه یکی از قسمت‌های جریان‌های جنوبی اقیانوس آرام به نام آل‌نینو دنیا را متأثر کرده است، گفت: هنگامی که خورشید به سطح اقیانوس آرام می‌تابد، افزایش درجه حرارت در سطح آب مشاهده می‌شود. این افزایش درجه حرارت در طول سال‌های متمادی بین یک تا ۱٫۵ درجه ثبت شد و موضوع عجیبی نیست اما امسال دمای سطح آب اقیانوس آرام سه درجه افزایش یافت که فوق العاده عدد بالایی به حساب می‌آید.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان افزود: تبخیر این آب، کشورهای دو سمت مانند اکوادور و پرو در یک سمت و اندونزی و استرالیا در سمت دیگر اقیانوس آرام را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بیجندی با تأکید بر اینکه ال‌نینو در اقیانوس آرام به وجود می‌آید و مستقیم و غیرمستقیم بر دنیا تأثیر می‌گذارد، اظهار کرد: در فصل پاییز بارش‌هایی وجود خواهد داشت، اما با حرکت به سمت دی و بهمن ماه بارش‌ها کاهش می‌یابد. همچنین به دلیل تأثیر پدیده ال‌نینو، زمستان امسال یک تا ۱٫۵ درجه گرم‌تر خواهد بود.

 

ایسنا

    نظرات