تسهیلات بانکی باید ۵۰ درصد قیمت مسکن را تضمین کند/ سپرده‌گذاری بیش از ۲۰ هزار متقاضی وام ۸۰ میلیونی مسکن

تسهیلات بانکی باید ۵۰ درصد قیمت مسکن را تضمین کند/ سپرده‌گذاری بیش از ۲۰ هزار متقاضی وام ۸۰ میلیونی مسکن

http://www.bananews.ir/معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اعلام درخواست وزارت راه و شهرسازی برای افزایش وام مسکن و تسهیلات لازم برای خرید آن، رونق این بازار را در گروی افزایش تسهیلات بانکی دانست.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی درباره پیش‌بینی قیمت مسکن گفت: واقعیت این است که در حال حاضر قیمت‌های واقعی ملک در سطح معقولی است زیرا اگر تورم سالیانه را کم کنیم قیمت مسکن به حدود سال ۸۹ می‌رسد و از این منظر وضعیت نسبتا خوبی داریم.

معاون مسکن و ساختمان افزود: درحال حاضر حباب‌های قیمتی مسکن از بین رفته است و امیدواریم طی سال آینده رونق به بازار مسکن بازگردد.

مظاهریان با اشاره به طرح‌های در دست اجرای دولت برای ایجاد رونق در بخش مسکن تاکید کرد: اجرای بهتر این طرح‌ها مستلزم افزایش وام‌های بانکی است. خواسته‌ای که وزارت راه و شهرسازی دارد این است که وام‌های بانکی باید افزایش پیدا کند و حداقل باید وام‌ها بتوانند ۵۰ درصد قیمت خرید مسکن را تامین کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه وضعیت اعتباری بانک‌ها در حال حاضر در شرایط مناسبی نیست. این خواسته مداوم وزارت راه و شهرسازی است که باید نقش بیشتری را به پس‌انداز مردم و به تبع آن پرداخت وام اختصاص دهیم تا مردم بتوانند در فرآیند روشنی بدانند در یک برنامه‌ریزی با پس انداز خود صاحب خانه شوند.

وام ۸۰ میلیونی مسکن ۲۰ هزار متقاضی پیدا کرد

همچنین معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در خصوص آخرین آمار و اطلاعات از صندوق پس انداز مسکن یکم، گفت: آخرین آمار از صندوق پس انداز مسکن یکم حاکی از آن است که تاکنون ۲۰ هزار و ۳۰۸ مورد سپرده گذاری در این صندوق برای دریافت وام خرید مسکن ۸۰ میلیون تومانی انجام شده است.

وی بابیان اینکه مبلغ این سپرده گذاری بیش از ۳ هزار و ۸۶۳ میلیارد ریال است، به مهر گفت: با حذف برخی شرایط در پرداخت تسهیلات این صندوق، پیش بینی می‌شود که استقبال از این تسهیلات افزایش پیدا کند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در ابتدا برای صندوق پس انداز مسکن یکم، یک تامین اعتباری پیش بینی شده بود اما فرآیند تعداد متقاضیان این سطح را پر نمی‌کرد، اظهار داشت: بنابراین برخی شروط از شرایط لازم دریافت این وام حذف شد تا استقبال بیشتری از این وام انجام گیرد.

مظاهریان با بیان اینکه بانک مرکزی برای اینکه این امکان تسهیلاتی اجرا شود، برخی شرایط را حذف کرد، افزود: این اقدام در راستای افزایش تعداد متقاضیان انجام شده است تا تعداد بیشتری مشمول دریافت این وام شوند.

براساس این گزارش، شرط استعلام فرم «ج» همسر متقاضی، شرط تاهل و شرط حداکثر ۳ سال عمر واحد مسکونی و تبدیل آن به حداکثر ۱۵ سال عمر واحد از شرایط دریافت وام ۸۰ میلیون تومانی مسکن حذف شده است.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

    نظرات