دخالت افراد فاقد صلاحیت موجب کاهش عمر ساختمان می‌شود

دخالت افراد فاقد صلاحیت موجب کاهش عمر ساختمان می‌شود

http://www.bananews.ir/مدیرکل دفتر سازمان های مهندسی و تشکل های حرفه ای وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد: دخالت افراد فاقد صلاحیت موجب کاهش عمر ساختمان می شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir شیبانی با اشاره به اینکه به دلیل ویژگی ساختاری عدد مشخصی برای عمر مفید ساختمان در این کشور نمی توان گفت، اظهار کرد: یکی از دلایل پایین آمدن عمر ساختمان را می توان مسائل تجاری بیان کرد.

وی با بیان اینکه در معماری سنتی ساختمان هایی چند صد ساله در ایران ساخته شده اند، گفت: در شرایط فعلی دخالت افراد فاقد صلاحیت در حوزه ساخت ساختمان و با هدف سودجویی تاثیر زیادی بر عمر مفید ساختمان ها داشته باشد.

وی افزود: ساختمان یک امر پیچیده و فنی است و دخالت وسیع افراد فاقد صلاحیت یکی از مشکلات اصلی ما در این حوزه است.

شیبانی در ادامه با اشاره به پدیده ساختمان‌های دونقشه‌ای بیان کرد: در برخی از استان ها دیده شده که نقشه هایی با نظارت نظام مهندسی ساختمان طراحی شده اما بعد آن را کنار می گذارند و ساختمان را با نقشه دیگری می سازند.

وی در خصوص معماران تجربی اظهار کرد: برای معماران تجربی و کاردان‌ها پروانه اشتغال صادر می‌شود تا بتوان از تجارب آن ها استفاده کرد.

وی توضیح داد: اقدامات لازم در این خصوص انجام شده است و پیش بینی می‌کنیم تا پایان سال این فرایند اجرایی شود.

مدیر کل دفتر سازمان های مهندسی و تشکل های حرفه ای وزارت راه و شهرسازی در ارتباط با امضاء فروشی تصریح کرد: این امر یکی از اسیب هایی است که در حرفه ساختمان مطرح است و علت آن را بیشتر باید در حوزه جامعه شناسی بررسی کرد نه فقط صرف مهندسی.

وی خاطرنشان کرد: تلاشمان بر این است تا این امر را آسیب شناسی کنیم و برای رفع آن از سیاست های تشویقی شروع کرده تا به انتها که تنبیه است، برسیم.

 

ایسنا

    نظرات