تنها بازمانده‌ خیابان لاله‌زار قدیم مرمت و بازسازی شد

تنها بازمانده‌ خیابان لاله‌زار قدیم مرمت و بازسازی شد

http://www.bananews.ir/معاون خدمات شهری شهرداری تهران با اشاره به تملک ۲۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی خانه دایی جان ناپلئون توسط شهرداری تهران گفت: در حال حاضر قوه قضاییه سند این خانه باغ را به نام شهرداری تهران و سازمان زیباسازی به ثبت رسانده است و ملک به شهرداری تهران تحویل داده شده و توسط سازمان زیباسازی مرمت و بازسازی شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir مجتبی عبداللهی با اشاره به تملک خانه - باغ اتحادیه گفت: این خانه-باغ به وسعت ۸۵۰۰ متر در تقاطع خیابان‌های فردوسی و لاله زار قرار دارد که در سال ۸۴ به ثبت میراث فرهنگی رسید. شهرداری تهران نیز این خانه را به مبلغ ۲۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان خریداری کرد.

وی در خصوص اینکه این خانه حدود ۱۵۰ وارث داشت که بعد از گذشت یکسال با پیگیری از قوه قضاییه این مبلغ به حساب قوه قضاییه واریز شد، اظهار کرد: در حال حاضر قوه قضاییه سند این خانه – باغ را به نام شهرداری تهران و سازمان زیباسازی به ثبت رسانده است و ملک به شهرداری تهران تحویل و توسط سازمان زیباسازی مرمت و بازسازی شده است.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران با تاکید بر اینکه خانه باغ اتحادیه با محوریت موضوعات فرهنگی در شهر تهران مورد استفاده قرار می‌گیرد، ادامه داد: باید در خصوص استفاده از این مکان تصمیم گیری شود اما ممکن است به عنوان نگارخانه، موزه یا مکانی برای نمایش آثار تاریخی ارزشمند سازمان زیباسازی مورد استفاده قرار گیرد.

عبداللهی با بیان اینکه در بهمن ماه سال ۹۳ شورای شهر تهران یک فوریت طرح الزام شهرداری تهران در خصوص تملک، احیا و بازسازی خانه باغ اتحادیه را پس از مدت‌ها بحث و بررسی مبنی بر خرید این خانه، تصویب کرد، افزود: خانه-باغ اتحادیه یا همان خانه امین السلطان که به خانه "دایی جان ناپلئون" معروف است، به عنوان تنها بازمانده‌ خیابان لاله زار قدیم و یکی از با ارزش ترین معماری‌های دوره قاجار محسوب می شود.

به گزارش شهرنوشت، خانه - باغ اتحادیه یکی از آثار باقیمانده از باغ بزرگ لاله‌زار در محدوده منطقه ۱۲ شهرداری تهران است که ۱۲تیرماه سال۱۳۸۴ با شماره ۱۲۰۵۷ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد، اما در پی عدم خرید آن توسط سازمان میراث فرهنگی، مالکان خانه اتحادیه درخواست خروج این اثر از فهرست آثار ملی را به دیوان عدالت اداری دادند و سرانجام این خانه ۲۴ اسفند ۱۳۸۸ از فهرست آثار ملی خارج شد. این خانه متعلق به امین‌السلطان صدراعظم ناصرالدین‌شاه، مظفرالدین‌شاه و محمدعلی‌شاه قاجار بوده است که پس از کشته شدن او، توسط «حاج رحیم اتحادیه» خریداری شد.

 

ایسنا

    نظرات