سایه وام ۶۰ میلیونی مسکن سنگین شد

سایه وام ۶۰ میلیونی مسکن سنگین شد

http://www.bananews.ir/حدود یک ماه از مصوبه افزایش وام مسکن به ۶۰ میلیون تومان می گذرد، ولی با وجود انتظار متقاضیان برای ورود این گزینه به سبد وام های فعلی هنوز جزئیات آن به بانک مسکن ابلاغ نشده است.

 

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir در ۲۸ مهرماه امسال بود که شورای پول و اعتبار به تقاضای بانک مسکن برای افزایش سقف وام خرید و ساخت که پیش تر تا ۳۵ میلیون تومان تصویب شده بود پاسخ مثبت داد و آن را حداکثر تا ۶۰ میلیون تومان افزایش داد.

بنابر مصوبه شورا توزیع وام جدید بانک مسکن به گونه ای تعیین شد که بر اساس موقعیت جغرافیایی در سه سقف ۶۰ میلیون در تهران، ۵۰ میلیون در مراکز استانها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر و همچنین ۴۰ میلیون تومان در سایر مناطق شهری پرداخت می شود.

وام جدید ۶۰ میلیونی مسکن گرچه جزئیاتی تاکنون به همراه نداشته ولی به نظر نمی‌رسد تفاوت قابل توجهی با شرایط قبلی داشته باشد و همان روند خرید اوراق ، سود ۱۴ درصد و بازپرداخت تا ۱۲ سال را ادامه دهد که در این حالت بر آورد می شود متقاضی تهرانی باید برای وام ۶۰ میلیونی ماهانه ۸۶۲ هزار تومان، در "مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت" ماهانه ۷۱۸ هزار تومان و برای دریافت وام ۴۰ میلیونی در سایر مناطق شهری هر ماه ۵۷۴ هزار تومان قسط بپردازد.

در حالی به نظر می رسد استقبال متقاضیان از این وام ۶۰ میلیونی که ۱۰ میلیون تومان جعاله را نیز به همراه دارد نسبت به سایر گزینه‌های مسکنی بیشتر باشد که تاکنون خبری از ابلاغ و اجرایی شدن آن در بانک مسکن نیست و پیگیرها از مسئولان مربوطه نشان می‌دهد که با گذشت یک ماه از تصویب این طرح ابلاغی از سوی بانک مرکزی به بانک مسکن شکل نگرفته و از سویی دیگر بانک مسکن منتظر دریافت ابلاغیه حاوی جزئیات وام جدید است.

قبل از وام ۶۰ میلیونی جدید بانک مسکن که حرکت لاک پشتی را برای ورود به شبکه بانکی طی می کند پیش تر هم یک وام ۶۰ میلیونی دیگر تصویب و ابلاغ شده بود، اما هنوز در مسیر اجرا مانده و متقاضیان نتوانسته‌اند از آن استفاده کنند. این وام همزمان با تصویب طرح صندوق پس انداز یکم که سقف حداکثر ۸۰ میلیون تومانی را در برگرفته و از سوی بانک مسکن پرداخت می شود در اردیبهشت ماه امسال به تصویب شورای پول واعتبار رسیده بود.اما با توجه اینکه این وام ۶۰ میلیونی(با سود ۲۱ درصد و دوره احتمالا ۵ ساله) در بانکهای تجاری قابل پرداخت است و آنها نیز دسترسی کافی برای تامین منابع آن ندارند فعلا در دستور کار قرار نداده‌اند.

در حالی وام های ۶۰ میلیون تومانی مسکن در بانک مسکن و بانکهای تجاری در شرایطی فعلی قابل دریافت نیستتند که در سویی دیگر بانک مسکن وام صندوق پس انداز مسکن که شرایط کاملا عمومی ندارد و همچنین وام ۳۵ میلیون تومانی مصوب سال ۱۳۹۲ را در سبد پیشنهادی خود برای مشتریان دارد. ولی با این حال به توجه به مناسب تر بودن شرایط وام ۶۰ میلیونی جدید که از ۳۵ میلیون تومان افزایش یافته ، به نظر می رسد متقاضیان خرید مسکن از آن استقبال بیشتری در قیاس با صندوق پس انداز مسکن که نیاز به سپرده گذاری دارد و یا وام ۶۰ میلیونی بانکهای تجاری داشته باشند. تسهیلاتی که باید تکلیف جزئیات آن از سوی بانک مرکزی و بانک مسکن برای متقاضیان آن روشن شود.

 

ایسنا

    نظرات