آبگیری سد داریان متوقف شود

آبگیری سد داریان متوقف شود

http://www.bananews.ir/هزاران نفر از فعالان زیست محیطی و مدنی طی نامه‌ای به رئیس جمهور، خواستار جلوگیری از نابودی «چشمه بل» و متوقف کردن آبگیری سد داریان شدند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir قریب به سه هزار نفر از فعالان محیط زیستی، مدنی، سیاسی، اقتصادی، شخصیت‌های دینی، علمی، آکادمیک و نخبه استان‌های کردستان و کرمانشاه، طی نامه‌ای به رئیس جمهور، خواستار توقف آبگیری سد داریان شدند.

در متن این نامه آمده است: «جناب آقای دکتر حسن روحانی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

احتراماً با استناد به اصول هشتم، پنجاهم، یک‌صد و سیزدهم و یک‌صد و بیست و یکم از قانون اساسی به استحضار می‌رساند؛ لزوم توجه به مقوله محیط زیست و حفاظت از آن از خواست‌های اصلی شهروندان و نیاز اصلی جامعه‌ی امروز ما را تشکیل می‌دهد، به نحوی که مقام معظم رهبری نیز بر ضرورت رسیدگی به مباحث آن را کراراً مورد تاکید قرار داده‌اند، از دیگر سو زنگ‌های خطر جهانی هر روز برای ساکنان زمین به صدا در می‌آید تا میراث‌های عظیم و ارزشمند طبیعی و بشری در حوزه‌ی محیط زیست حفظ و برای نسل‌های بشری تداوم یابد.

در این راستا دولت شما که شعار تدبیر و امید را سرلوحه‌ی عملکرد خود قرار داده است بر رعایت امورات زیست محیطی تأکیدات زیادی نموده است، همان‌طور که استحضار دارید منطقه‌ی هورامان (اورامانات) به دلیل دارا بودن آبشارها و چشمه‌ها و کوه‌های مرتفع و گونه‌های کمیاب گیاهی و جانوری به عنوان یکی از پتانسیل‌های جذب گردشگران داخلی و خارجی مبدل گشته است. مردم استان‌های کرمانشاه و کردستان با امیدواری به اعتدال و مشاهده‌ی مشارکت حضرتعالی در حل مشکلات منطقه با دلگرمی فراوان به پای صندوق‌های رای رفته و کلید تدبیر و امید را برای گشودن درهای توسعه و رونق منطقه انتخاب نمودند.

اما علیرغم سپری شدن قریب به سه سال از فعالیت دولت اعتدال، شواهد و قرائن حکایت از کم عطوفتی وزارت نیرو و برخی از سیاست‌گذاران دولت تدبیر و امید در این منطقه در حراست و حفاظت از آثار طبیعی زیست محیطی دارد. با آبگیری سد بد مطالعه شده داریان دومین چشمه‌ی آب معدنی جهان و بزرگترین چشمه کارستی در خاورمیانه بنام چشمه بل که در سال ۱۳۸۸ به شماره‌ی ۶۴ در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسیده است، در زیر ۱۰۹ متر ستون آب برای همیشه نابود می‌شود.

بنا به فرموده مقام معظم رهبری (حفظه الله تعالی) در سفر تاریخی به کردستان، این دیار را استانی فرهنگی خطاب فرمودند. منابع آب شرب کارستی ناب و چشمه‌های بزرگ در این منطقه است که سبب به وجود آمدن مظاهر تمدن و سکونتگاه‌های متعدد با بافت اجتماعی منحصر به فرد در اورامانات گردیده است. چشمه بل یکی از مهم‌ترین نمادهای فرهنگی، تاریخی، آیینی و زیست محیطی می‌باشد که در مجاورت بقعه تاریخی و مبارکه امام‌زاده عبیدالله(ع) برادر امام رضا(ع) می‌باشد که به لحاظ فرهنگی به قداست خاص آن افزوده است و بخشی لا ینفک از تمدن و شناسنامه فرهنگی هورامان با تاریخ ۴۰ هزار ساله ما قبل پارینه سنگی می‌باشد که خود دارای شرایط با ارزش جهانی برای ثبت در یونسکو را برخوردار است. نابودی این چشمه که بزرگ‌ترین و مهم‌ترین نماد فرهنگی تاریخی ایران اسلامی می‌باشد به روند ثبت جهانی اورامان لطمه وارد می‌نماید.

این نماد هویتی و این منبع بسیار با ارزش آب شرب، که تداوم بقای ملی و پایداری نظام سیاسی در فلات خشک ایران به قطره فطره آن وابسته است، متأسفانه به دلیل اشتباهات ادراکی و گزینش عاطفی اطلاعات ناشی از داده‌های سد بد مطالعه شده داریان توسط مسئولان وزارت نیرو و مجریان طرح سد داریان در حال حاضر رو به نابودی است و متأسفانه مسئولین ذی‌ربط با بی تفاوتی هرچه تمام‌تر مصرانه سعی در تخریب این چشمه‌ی عظیم دارند که با تولید ۴۰۰۰ لیتر در ثانیه بدون نیاز به تصفیه توانایی تأمین آب شرب دو میلیون نفر را داراست که ارزش آن بسی بیشتر از چاه نفت می‌باشد. بنا بر این انتظار می‌رود هر چه زودتر جلو این فاجعه‌ی زیست محیطی گرفته شود. فاجعه‌های دیگر و نابودی مناطق حفاظت شده شاهو و کوسالان توسط سدهای مطالعاتی بلبر و پالنگان در راه است و باید در این مورد هم تجدید نظر شود».

 

ایسنا

    نظرات