حقوق ۸۰ درصد کارگران به یک میلیون تومان نمی‌رسد

حقوق ۸۰ درصد کارگران به یک میلیون تومان نمی‌رسد

http://www.bananews.ir/رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور معتقد است: در حالی که ۴۰ میلیون نفر از جمعیت کشور را خانوارهای کارگری تشکیل می‌دهند، اعلام رقم دو میلیون تومان به عنوان متوسط درآمد ماهانه خانوار غیر قابل پذیرش است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir فتح الله بیات اظهار کرد: در حال حاضر بخش اعظمی از کارگران فاقد درآمد ماهانه دو میلیون تومان هستند و با پایه حقوق ۷۰۰ هزار تومان امرار معاش می‌کنند چه برسد به اینکه پس انداز کنند. بنابر این رقم ماهانه دو میلیون تومان و پس انداز ۶۰۰ هزار تومان در سال امری عجیب و غیر قابل باور است.

این مقام مسوول کارگری مدعی شد: شاید ۱۰ درصد کارگران که جزو مدیران مجموعه‌های کارگری و متخصصین هستند درآمد بالای دو میلیون تومان داشته باشند اما بیش از ۸۰ درصد کارگران زیر خط فقر قرار دارند و حقوق و دستمزد آنها به یک میلیون تومان هم نمی‌رسد.

بیات با بیان اینکه حقوق و دستمزد کارگران با وضع معیشت آنها همخوانی ندارد، اظهار کرد: امسال همچون سالهای قبل حقوق و دستمزد کارگران مخصوصا پایه حقوق ترمیم نشود دیگر نمی‌توان امیدی به بهبود زندگی خانوارهای کارگری داشت.

رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور مصرف کنندگان عمده تولیدات داخلی را کارگران دانست و تصریح کرد:هم اکنون بیش از ۴۰ میلیون خانوار کارگری در کشور وجود دارد که وقتی قدرت خریدشان پایین می آید روی اقتصاد و تولید و صنعت داخلی تاثیرگذار خواهد بود.

وی متذکر شد: اولین اتفاقی که با کاهش قدرت خرید کارگران می‌افتد، این است که تولید داخل مصرف نمی‌شود و به تبع آن درآمدهای دولت تامین هم تامین نمی‌شود و این برگ برنده موفقیت کارفرمایان و دولت نیست بلکه به منزله شکست اقتصاد داخلی است لذا باید به سمت اصلاح و ترمیم دستمزدها برویم تا رونق اقتصادی اتفاق بیفتد.

پیشتر مرکز آمار ایران با انتشار گزارشی درباره‌ متوسط هزینه و درآمدهای خانوارهای شهری و روستایی در سال گذشته ، متوسط درآمد یک خانوار شهری را حدود ۲۴ میلیون تومان معادل ۲ میلیون تومان در ماه و متوسط هزینه را حدود ۲۳ میلیون و ۴۸۶ هزار تومان معادل یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان با پس انداز ۶۴۵ هزار تومان در سال اعلام کرده بود.

 

ایسنا

    نظرات