نصف چاه‌های آب غیرمجازند

نصف چاه‌های آب غیرمجازند

http://www.bananews.ir/نائب رئیس اول کمیسیون کشاورزی گفت: در حال حاضر حدود ۸۰۰ هزار حلقه چاه وجود دارد که ۴۰۰ هزار حلقه آن مجاز و مابقی غیرمجاز است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir محمدتقی توکلی نایب رئیس اول کمیسیون کشاورزی در خصوص چاه‌های غیرمجاز گفت: در حال حاضر حدود ۸۰۰ هزار حلقه چاه وجود دارد که ۴۰۰ هزار حلقه آن مجاز و مابقی غیرمجاز است و سالانه حدود ۱۲ میلیارد مترمکعب آب از چاه‌های مجاز و غیرمجاز مازاد برداشت شده که در نهایت این امر موجب کاهش سطح سفره‌‌های آب‌های زیرزمینی می‌شود.

وی افزود: در واقع از طریق طرح تعادل‌بخشی وزارت نیرو قرار است چاه‌های مجاز به کنتورهای حجمی مجهز شود تا برداشت آنها کنترل شود و چاه غیرمجاز هم با همکاری دادگستری و دادستان شهرستان‌ها پلمپ شود.

توکلی در ادامه گفت: تا قبل از سال ۸۵ تنها ۱۵۰ حلقه چاه غیرمجاز احداث شده و مابقی چاه‌های غیرمجاز بعد از سال ۸۵ احداث شده‌اند و از طرفی این امر مرتب در حال پیگیری است اما به خاطر اینکه آب تأثیر بسزایی در کشاورزی و اقتصاد دارد به شیوه‌های مختلف برداشت بی‌رویه صورت می‌گیرد.

نائب رئیس اول کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: کشاورزان برای افزایش تولید بیش از ظرفیت مجاز چاه‌ها برداشت را انجام می‌دهند و حال باید معضل بحران آب را حل کنیم تا با افزایش بهره‌وری و کارایی آب از بحران‌هایی که در رابطه با نوسانات اقلیمی است بتوانیم عبور کنیم.

 

باشگاه خبرنگاران

    نظرات