احتمالات بانک مرکزی از معاملات مسکن در ماههای آینده

احتمالات بانک مرکزی از معاملات مسکن در ماههای آینده

http://www.bananews.ir/در حالی حجم معاملات مسکن در ماه گذشته با افزایش همراه بودکه بانک مرکزی اعلام کرد با توجه به برخی شرایط موجود ادامه روند بهبود در این بخش دور از انتظار نیست.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir آخرین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در آبان‌ماه نشان می‌دهد که در آبانماه تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی با افزایش ۴٫۴ درصدی نسبت به مهرماه و ۶٫۶ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل به ۱۲ هزار و ۵۶ واحد رسیده است.

در این ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک متر زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق معاملات ملکی شهر تهران ۳٫۸ میلیون تومان بوده که در مقایسه با آبان‌ماه سال گذشته دو درصد کاهش قیمت دارد.

همچنین در دوره مورد بررسی از میان مناطق ۲۲‌گانه شهرداری تهران بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع حدود ۷٫۵ میلیون تومان متعلق به منطقه یک و کمترین آن دو میلیون تومان در منطقه ۱۸ بوده است.

در آبان‌ماه سال جاری شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران ۱۰٫۸ و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۱۱٫۹ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد دارد.

اما بنابر آنچه بانک مرکزی در رابطه با تحولات اخیر بازار مسکن ارائه کرده است در مجموع ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار مسکن طی دو سال اخیر فرصت مناسبی برای ورود خریداران به بازار وارد کرده است؛ بنابراین با توجه به کاهش نااطمینانی‌های متصور در اقتصاد کلان و تصمیمات اخیر شورای پول و اعتبار در کمک به تسهیل اعتباری بخش مسکن و ارتقاء قدرت خرید خانوارها، تداوم بهبود حجم معاملات مسکن در فصل های آتی دور از انتظار نخواهد بود.

 

ایسنا

    نظرات