اتفاق شگفت‌انگیزی با فروش قسطی مسکن روی نمی‌دهد

اتفاق شگفت‌انگیزی با فروش قسطی مسکن روی نمی‌دهد

http://www.bananews.ir/کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این‌که با فروش قسطی مسکن اتفاق خاص و شگفت‌انگیزی در بازار مسکن روی نمی‌دهد، گفت: فروش اقساطی مسکن کار خوبی است ولی در سطح و اندازه خودش، با این کار بازار از رکود خارج نمی شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir فرهاد بیضایی افزود: فروش قسطی مسکن در مجموع باعث می‌شود مقداری نقدینگی در حوزه مسکن به جریان بیفتد اما نباید انتظار داشت که یک اتفاق خاص و شگفت‌انگیزی با این برنامه در این بخش روی دهد.

وی با تاکید بر این‌که خیلی نباید انتظار داشته باشند حجم معاملات مسکن افزایش یابد، تصریح کرد: فروش قسطی مسکن کار مثبتی است البته اگر درست اجرا شود. این برنامه نیازمند شرکت‌های اعتبار سنجی است تا بانک بتواند بر مبنای این اعتبار سنجی مشتریان را ضمانت کند.

وی با اشاره به این‌که اگر این کار درست انجام نشود ریسک فروش قسطی مسکن بالا می‌رود، ادامه داد: ممکن است با اعتبارسنجی بوروکراسی کار بیشتر شود اما باید توجه داشت با این اقدام ریسک معامله را پایین بیاورد.

وی با بیان این‌که بانک مسکن با دریافت کارمزد ۴ درصدی شرکت اعتبار سنجی راه‌اندازی کند،‌ بیان کرد: سود فروش قسطی مسکن باید نرخ توافقی بین مشتری و انبوه‌ساز باشد. تعیین نرخ سود خیلی معقول نیست.

کارشناس اقتصاد مسکن اظهار کرد: باید مشتری و سازنده با هم در خصوص قیمت توافق کنند، دولت نمی‌تواند خیلی در این موضوع دخالت کند فقط می‌تواند اعتبار بانک مرکزی را وسط بیاورد و بازگشت اقساط را تضمین کند، این‌که بخواهد در جزئیات دخالت کند شرایط مهیا نیست.

بیضایی تاکید کرد: در مجموع فروش اقساطی مسکن کار خوبی است ولی در سطح و اندازه خودش، با این کار اتفاق خاصی نمی‌افتد و بازار از رکود خارج نمی شود تنها تسهیل گری و سرعت گردش پول را در بازار مسکن اندکی بالا می‌برد و ریسک سرمایه‌گذاری کاهش می‌‌یابد.

 

تسنیم

    نظرات