غلظت ذرات معلق در هوای زابل به ۱۰ برابر حد مجاز رسید

غلظت ذرات معلق در هوای زابل به ۱۰ برابر حد مجاز رسید

http://www.bananews.ir/رئیس اداره هواشناسی سینوپتیک زابل گفت: در ۲۴ ساعت گذشته وزش باد شدید در زابل میزان غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را به بیش از ۱۵۰۰ میکروگرم بر مترمکعب، معادل ۱۰ برابر حد مجاز رسانده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ غلامحسین عابدی با بیان مطلب بالا اظهار کرد: سرعت باد در ۲۴ ساعت گذشته در ایستگاه فرودگاهی زابل به ۶۵ کیلومتر بر ساعت رسید و میزان دید افقی را به ۱۰۰۰ متر کاهش داد.

وی با بیان این‌که وزش باد، امروز نیز در شمال استان ادامه دارد، گفت: وزش باد در شمال استان به سبب ریزش هوای سرد از نواحی شمالی است که ضمن کاهش دما، موجب بروز این پدیده و بروز گرد و خاک در منطقه شده است، البته بر اساس پیش‌بینی‌ها، شرایط کاهش دما در شهرهای شمال استان تا دوشنبه این هفته ادامه دارد.

هم چنین رضا آزادمنش کارشناس پیش‌بینی هواشناسی از تأثیر وزش باد و گردوخاک موجود در شمال استان بر کیفیت هوای زاهدان خبر داد و افزود: وزش باد روز گذشته در زابل سبب شد تا دید افقی در زاهدان به شش کیلومتر کاهش یابد.

وی در ادامه با بیان این‌که از دوشنبه جهت جریانات نفوذی به سیستان‌وبلوچستان تغییر پیدا می‌کنند، گفت: جریانات جنوبی از دوشنبه این هفته به استان نفوذ پیدا می‌کنند که حاصل آن، افزایش دما، وزش باد و گرد و خاک و هم‌چنین بارش‌های خفیف و پراکنده در برخی نقاط استان در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه خواهد بود.

آزادمنش با بیان این‌که وزش باد در اواسط این هفته سبب کاهش کیفیت هوا و دید افقی در نواحی مرکزی می‌شود، بیان کرد: در راه‌های مواصلاتی زاهدان- بم و ایرانشهر - بم نیز در این مدت وزش باد شدید و گرد و خاک و در برخی ساعات طوفان گرد و خاک و کاهش شدید دید افقی را خواهیم داشت.

این کارشناس هواشناسی هم‌چنین از تغییر مجدد جهت جریانات هوا به استان از چهارشنبه این هفته خبر داد و پیش‌بینی کرد: با توجه به شمالی شدن جریانات، از چهارشنبه این هفته ریزش هوای سرد را از عرض‌های شمالی به استان خواهیم داشت و مجدد در اکثر نقاط استان وزش باد به ویژه در سیستان رخ خواهد داد.

وی در ادامه به مردم شمال سیستان‌و‌بلوچستان هشدار داد: روز پنج‌شنبه وزش باد شدید به همراه گرد و خاک، در برخی نقاط وزش طوفان گرد و خاک و کاهش شدید دید افقی رخ خواهد داد، علاوه بر این پیش‌بینی شده است که در روزهای پایان هفته در نواحی شمالی و نواحی سردسیر مرکزی نظیر زاهدان بین ۱۲ تا ۱۷ درجه کاهش دما داشته باشیم.

به گفته آزادمنش، کاهش دمای روزهای پایان هفته فقط مختص نواحی مرکزی و شمالی استان نبوده بلکه نقاط دیگر استان نیز با شدت کمتر تحت تأثیر کاهش دما قرار خواهند گرفت، بطوری که کاهش دما در نقاط جنوبی بین ۷ تا ۱۲ درجه پیش‌بینی شده است.

 

ایسنا

    نظرات