شرایط جدید خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن/ دارندگان اوراق تسهیلات تا ۴ ماه اجازه خرید و فروش برگه‌ها را ندارند

شرایط جدید خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن/ دارندگان اوراق تسهیلات تا ۴ ماه اجازه خرید و فروش برگه‌ها را ندارند

http://www.bananews.ir/شرکت فرابورس ایران دستورالعمل جدید خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن و سقف جدید این تسهیلات (وام ۶۰ میلیون تومانی خرید و ساخت مسکن)‌ در بازار فرابورس را اعلام کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir بر اساس دستورالعمل افزایش سقف تسهیلات مسکن و تغییر نرخ سود آن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در فرابورس ایران، سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن در شهر تهران به ۶۰۰ میلیون ریال، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر به ۵۰۰ میلیون ریال و سایر مناطق شهری به ۴۰۰ میلیون ریال طبق مصوبه شورای پول و اعتبار افزایش یافته است.

بر این اساس، متقاضیان دریافت وام ۶۰۰ میلیون ریالی باید ۱۲۰ ورقه حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن و متقاضیان دریافت‌ وام ۵۰۰ و ۴۰۰ میلیون ریالی باید به ترتیب ۱۰۰ و ۸۰ ورقه حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن را خریداری کنند و سقف خرید اوراق تسهیلات مسکن مربوط به مهرماه امسال "تسه ۹۴۰۷" و ماه‌های قبل از آن همچنان ۹۰ ورقه ۵۰۰ هزار تومانی باقی می‌ماند.

افزون بر این متقاضیان دریافت تسهیلات با سقف‌های تعیین شده باید توجه داشته باشند که فقط اوراق تسهیلات مسکن مربوط به آبان‌ماه امسال و پس از آن را خریداری کنند؛ در غیر این صورت تا سقف گذشته قادر به دریافت تسهیلات خواهند بود؛ بعلاوه این که افرادی که هم‌اکنون اوراق مربوط به ماه‌های گذشته را در اختیار دارند و هنوز اقدام به دریافت تسهیلات نکرده‌اند، می‌توانند با خرید اوراق آبان ۹۴ به بعد به میزان مابه‌التفاوت رقم تسهیلات تا سقف‌های جدید، از این امکان بهره‌مند شوند.

همچنین از این پس سقف خرید اوراق تسهیلات مسکن در مجموع ۱۴۰ ورقه است که ۲۰ ورقه آن بابت دریافت ۱۰ میلیون تومان تعمیرات مسکن خواهد بود و در صورت عدم رعایت محدودیت‌های ذکر شده، معاملات فرد در همان روز ابطال خواهد شد؛ از سوی دیگر، ثبت درخواست‌های خرید بیش از سقف تعیین شده صرفاً توسط بانک مسکن یا کارگزاری بانک مسکن قابل انجام است.

به این ترتیب، اگر فردی پیش تر ۹۰ ورقه تسهیلات مسکن در نماد تسه ۹۴۰۲ خریداری کرده و می‌خواهد از سقف ۷۰ میلیون تومانی تسهیلات شامل ۶۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن در شهر تهران و ۱۰ میلیون تومان اوراق مربوط به تعمیرات مسکن استفاده کند، لازم است ۵۰ ورقه جدید در یکی از نمادهای "تسه ۹۴۰۸" به بعد خریداری کند.

گفتنی است، محدودیت‌ زمانی دو ماهه برای فروش اوراق تسهیلات به منظور جلوگیری از انجام معاملات غیرواقعی و نوسانات احتمالی در بازار برای نمادهای "تسه ۹۴۰۸" و قبل از آن برای مدت ۲ ماه به قوت خود باقی است؛ البته این محدودیت برای اوراق مربوط به آذرماه ۹۴ و نمادهای بعدی تا ۴ ماه در نظر گرفته شده است.

همچنین دارندگان این اوراق به خاطر داشته باشند که مهلت استفاده از هر ورقه حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن دو سال از زمان انتشار مندرج در آن بوده و پس از پایان مهلت قانونی، غیرقابل استفاده و منقضی خواهد شد.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

    نظرات