بررسی آیین‌نامه "شرایط اضطرار آلودگی هوا" فردا با حضور ابتکار

بررسی آیین‌نامه "شرایط اضطرار آلودگی هوا" فردا با حضور ابتکار

http://www.bananews.ir/مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به دلایل افزایش شاخص کیفی هوای تهران در روزهای گذشته از بررسی آیین‌نامه شرایط اضطرار فردا چهارشنبه خبر داد و افزود: تصویب لایحه هوای پاک در مجلس امکان اعمال قانون و برخورد با منابع و سازمان‌های متخلف را فراهم می‌کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ محمدهادی حیدرزاده با اشاره به اینکه طی دو روز گذشته دو پدیده جوی وارونگی دما و افزایش رطوبت باعث بالا رفتن شاخص‌های آلایندگی هوای تهران شد، گفت: پدیده جوی این وارونگی دما (in version) همزمان به صورت عمودی و افقی اتفاق افتاد و توده هوای سرد وارد تهران و محبوس در تهران شد.

وی با بیان اینکه پدیده جوی دیگر افزایش رطوبت بود، افزود: رطوبت ۸۰ درصدی در حد یک شهر ساحلی در طی ۲ روز گذشته در تهران اتفاق افتاد که دو پدیده وارونگی دما و افزایش رطوبت باعث افزایش شاخص آلودگی هوای تهران شد.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه روز یکشنبه (۲۲ آذرماه) عدد شاخص زیر ۱۵۰ و در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس بود، ادامه داد: اما روز گذشته این شاخص به ۱۶۲ رسید و وضعیت هوا برای همه اقشار جامعه در شرایط ناسالم قرار گرفت و به اصطلاح وارد وضعیت هشدار شد.

حیدرزاده با تاکید بر اینکه طی روز گذشته وارد شرایط اضطرار نشدیم، اظهار کرد: مرزی بین این دو شرایط وجود دارد. در شرایط اضطرار حتما باید عدد شاخص به ۲۰۰ برسد یا حداقل ۴۸ ساعت شرایط هشدار، پایدار باشد.

وی اظهارکرد: با استعلامی که از سازمان هواشناسی داشتیم، گزینه تداوم وضعیت هشدار منتفی بود و شاخص به ۲۰۰ نرسید. بنابراین وضعیت هشدار اعلام شد و توصیه‌های مربوط به این وضعیت شامل ممنوعیت ورزش در هوای آزاد و زنگ تفریح، ممنوع فعالیت کارخانه‌های آسفالت و معدن، ضرورت آمادگی اورژانس و... اعلام شد.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه در شرایط اضطرار تعطیلی‌های گسترده از جمله تعطیلی مدارس و ایجاد محدودیت‌های ترافیکی از درب منزل اتفاق می‌افتد، گفت: روز گذشته چون وارد شرایط اضطرار نشده بودیم، نمی‌توانستیم این توصیه‌ها را اعلام کنیم.

حیدرزاده با تاکید بر اینکه اعتقاد داریم آیین‌نامه باید دست مجری را در شرایطی که آلودگی هوا مستمر است، در مورد ایجاد محدودیت فعالیت مدارس باز بگذارد، گفت: جلسه کمیته ملی آلودگی هوا فردا چهارشنبه با حضور معصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار خواهد شد که بررسی آیین‌نامه شرایط اضطرار از جمله مواد این جلسه خواهد بود.

وی با بیان اینکه اداره محیط زیست استان تهران و وزارت بهداشت هر دو معتقدیم که در شرایط هشدار باید تغییراتی در آیین‌نامه انجام شود، گفت: در تعداد روزهای سالم، پاک و ناسالم تغییراتی ایجاد شده است و روند مثبتی از سال ۹۰ تا ۹۴ در حال طی شدن است.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه بحث ارتقای کیفیت سوخت در حال انجام است، تصریح کرد: آخرین آزمایش بر روی سوخت مورد استفاده در کشور اخیرا انجام شد که از ۲۳ نقطه شهر تهران نمونه‌برداری شده و روشن شده که بنزن موجود در آن ۰٫۷ بوده است.

حیدرزاده با بیان اینکه برخورد با منابع معدنی و آسفالت به صورت جدی در حال انجام است، افزود: پلمپ صنایع آلاینده اطراف تهران در دستور کار ما قرار دارد؛ به طوری که در ایام اخیر سه واحد معدنی و آسفالت در اطراف تهران پلمپ شدند.

وی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی در مورد وضعیت کیفی هوای تهران با همکاری وزارت بهداشت به طور مستمر انجام می‌شود، گفت: این وضعیت هوای تهران دلایل مختلفی دارد که ساخت و سازهای غیرمجاز و خارج از ظرفیت اکوسیستم تهران از جمله دلایل عمده این شرایط است.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه در صورت تصویب لایحه هوای پاک در مجلس، اعمال قانون و برخورد با متخلفان و سازمان‌هایی که در زمینه مقابله با آلودگی هوا کوتاهی می‌کنند، جدی‌تر خواهد شد، اظهار کرد: روند موجود کیفیت هوای تهران، روند قابل دفاعی است اما مطلوبیت لازم را ندارد.

حیدرزاده با اشاره به اینکه آیین‌نامه شرایط اضطرار باید به مجری حداقل اجازه تعطیلی مدارس را در شرایط هشدار و ناسالم بودن هوا بدهد، گفت: یکی از اولویت‌های مهم سازمان حفاظت محیط زیست بحث آلودگی هوای کلانشهرها است.

وی با اشاره به اینکه نیروگاه بعثت در حال حاضر ۱۰۰ درصد گازسوز شده است، گفت: نیروگاه منتظرقائم در استان البرز که به علت وزش جهت باد آلودگی خود را بر تهران بار می‌کند، میزان مصرف سوخت آن ۶۰ به ۴۰ شده است و ۶۰ درصد مصرف آن گاز و ۴۰ درصد سوخت مازوت دارد.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان تهران اظهار کرد: وزارت نفت متعهد شده تا پایان سال ۹۵ نیروگاه‌های منتظرقائم در استان البرز و شهید رجایی در استان قزوین ۱۰۰ درصد گازسوز شوند.

حیدرزاده در پایان با تاکید بر اینکه آیین‌نامه شرایط اضطرار باید در بحث ایجاد محدودیت‌ها برای کودکان و نوجوانان در شرایط هشدار هوا دست مجری را باز بگذارد، خاطرنشان کرد: تنها مرجع پاسخگو در مورد وضعیت کیفیت هوای تهران، دبیرخانه کمیته هماهنگی مواقع اضطرار به ریاست رستگاری است.

 

ایسنا

    نظرات