کارمزد بانک مسکن برای مسکن قسطی ۲.۵ برابر مصوبه بانک مرکزی است

کارمزد بانک مسکن برای مسکن قسطی ۲.۵ برابر مصوبه بانک مرکزی است

http://www.bananews.ir/کارشناس بانکی با بیان این‌که کارمزد پیشنهادی بانک مسکن برای ضمانت مسکن قسطی ۲.۵ برابر مصوبه بانک مرکزی است، گفت:‌ در صورت دریافت این میزان کارمزد مردم و انبوه‌سازان از آن استقبال نمی‌کنند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ سیدبهاءالدین حسینی هاشمی با اشاره به اخذ کارمزد حداقل ۴ درصدی و حداکثر ۵ درصدی بانک مسکن از خریداران مسکن قسطی به عنوان تضمین پرداخت اقساط اظهار کرد: کاری که بانک مسکن در طرح فروش اقساطی مسکن انجام می‌دهد نوعی «تضمین تعهد» است؛ به این معنا که سازنده یا انبوه‌ساز قصد دارد تا مسکنی که با سرمایه‌گذاری خود ساخته، به صورت اقساطی به فروش برساند.

وی ادامه داد: در این فرآیند، بانک تنها نقش واسطه میان خریدار و فروشنده برای دریافت مبلغ پیش‌قسط (مثلا یک‌سوم ارزش ملک) دارد و سپس اقساط از سوی خریدار را بر عهده می‌گیرد و بدون آنکه هیچ نقشی در این میان داشته باشد، وجوه را به فروشنده -انبوه‌ساز- تحویل می‌دهد. تنها کاری که بانک مسکن در این میان انجام می‌دهد، دریافت تضامین مورد نیاز از خریدار و همچنین متعهد شدن به فروشنده مبنی بر این است که اگر خریدار اقساط را ندهد، بانک بازپرداخت اقساط را متضمن شود.

وی با بیان این‌که این اقدام بانک مسکن به اصطلاح تعهدنامه حسن اجرای تعهدات است، تصریح کرد: خریدار مسکن قسطی هم در این بین باید وثیقه‌ای که می‌تواند همان ملک مورد نظر باشد را در اختیار بانک مسکن قرار دهد تا اگر اقساط را پرداخت نکرد، مسکن خریداری شده به بانک واگذار شود؛ دریافت این گونه تضمین‌ها در معاملات بانکی بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی سالانه ۲ درصد است که برخی بانک‌ها رقم ۲٫۵ درصد هم از مشتری می‌گیرند.

مدیرعامل سابق بانک سرمایه افزود: بنابراین اگر بانک مسکن بخواهد رقم ۵ درصد را از مشتری اخذ کند، نوعی تخلف از مصوبه بانک مرکزی است که می‌توان این رقم را دو و نیم برابر کارمزد مصوب بانک مرکزی نامید و رقم بسیار زیادی است؛ مشتری بزرگترین متضرر در این میان است.

حسینی هاشمی یادآور شد:‌ به عنوان مثال اگر فردی واحدی را به ارزش ۳۰۰ میلیون تومان خریداری کند و کارمزدی که بانک از فروش اقساطی این ملک از مشتری دریافت می‌کند ۵ درصد باشد، به این معناست که خریدار باید معادل ۵ درصد ارزش کل ملک را به بانک بدهد یعنی ۱۵ میلیون تومان.

وی با طرح این پرسش که در این‌صورت آیا اجرای این طرح کمکی به بازار مسکن می‌کند یا این یک بازی دو سر سود برای بانک مسکن است؟ گفت: مشخص است که مردم از آن استقبالی نمی‌کنند.

وی تاکید کرد: به نظرم بهترین رفتار بانک مسکن این است که کارمزد ۲ درصد مصوب بانک مرکزی را برای مجموع اقساط هر سال دریافت کند؛ ‌مثلا اگر قرار است خریدار سالانه ۵۰ میلیون تومان قسط بدهد، یک میلیون تومان هم کارمزد بانک باشد؛ این بهترین کمک به رونق بازار مسکن و همچنین فروش واحدهای مازاد انبوه‌ساز است.

 

تسنیم

    نظرات