تنها ۶ واحد تصفیه خانه در تهران وجود دارد

تنها ۶ واحد تصفیه خانه در تهران وجود دارد

http://www.bananews.ir/رئیس اداره محیط زیست شهر تهران ضمن اشاره به مشکل تصفیه خانه ۸ بیمارستان شهر تهران به عدم جمع آوری و تصفیه منابع خانگی آلودگی در شهر تهران تاکید کرد و افزود: از ۲۲ واحد تصفیه خانه طرح جامع فاضلاب تهران تنها ۶ واحد و برای ۵۵۰ هزار نفر راه اندازی شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ محمد حسین بازگیر با اشاره به اینکه بخشی از منابع آبی تهران سدهای پنجگانه لتیان، ماملو،‌لار،‌کرج و امیر کبیر است و بخشی نیز از طریق منابع آبهای زیرزمینی تامین می‌شود گفت: متولی استحصال، تصفیه و رساندن آب شرب به دست شهروندان وزارت نیرو و شرکت‌های زیرمجموعه این وزارتخانه شامل شرکت‌های آب منطقه‌ای و آب فاضلاب است.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت متولی تشخیص آلوده یا سالم و بهداشتی بودن آب‌ها و قابل شرب یا غیر قابل شرب بودن آنها است اظهار کرد: در خصوص سایر مباحث منابع آبی از جمله بحث آلودگی‌ها، حفاظت کیفی آب اعم از آبهای جاری و کشاورزی و زیر زمینی و بررسی وضعیت کیفی و شناسایی منابع آلاینده و برخورد با این منابع بر اساس قانون توزیع عادلانه آب بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران با اشاره به اینکه منابع آلاینده آب‌ها واحدهای مختلف صنعتی و خدماتی و همه مصرف کنندگان آب شامل کارخانه‌ها، کارگاه‌ها، بیمارستان‌ها، رستوران‌ها،‌کارواش‌ها و .. هستند گفت: وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست مراجعه به این واحدها و شناسایی واحدهای آلاینده است.

وظیفه این واحدها نیز آن است که آب مصرفی خود را تصفیه کنند و به استانداردی برسانند و بعد اجازه رها سازی آن را به طبیعت یا آبهای زیر زمینی دارند.

وی با بیان اینکه واحدهای مختلف باید فاضلاب تولید شده را تصفیه کنند اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست از خروجی این تصفیه خانه‌ها به طور مرتب نمونه گیری می‌کند و در آزمایشگاه‌ها آنالیز می‌شود و اگر پارامترها بیشتر از استاندارد تعیین شده از سوی سازمان حفاظت محیط زیست باشد به آنها اخطار و تذکر قانونی و مهلت مشخص برای رفع مشکل داده می‌شود.

بازگیر با اشاره به اینکه برخورد با واحدهای مختلف اعم از بیمارستان‌ها، کارواش‌ها و واحدهای صنعتی به طور مرتب صورت می‌گیرد که در برخی مواقع به پلمپ و جریمه آنها نیز منجر می‌شود گفت: از ۱۵۰ بیمارستان مستقر در شهر تهران در طرح جهادی پایش بیمارستان‌ها متوجه شدیم هشت بیمارستان در خصوص تصفیه فاضلاب‌ها مشکل داشتند. علیه هر هشت بیمارستان اقدام و اخطاریه‌هایی ارسال شد.

وی افزود: تا کنون دو بیمارستان مشکل خود را رفع کرده و تصفیه خانه‌هایشان را به مرحله بهره برداری رسانده‌اند. سه بیمارستان در اجرای اقدامات اجرایی پیشرفت‌های خوبی داشته‌اند و سه بیمارستان دیگر نیز به دادگاه معرفی شده‌اند.

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران با اشاره به ا ینکه پایش‌ها به طور روزانه و مستمر انجام می‌شود اظهار کرد: نیروهای محیط زیستی در قسمت‌های مختلف تهران به واحدهای مختلف سر می‌زنند و موضوع پسماند و پساب فضای سبز و ... را پیگیری و کنترل می‌کنند.

به گفته بازگیر پایش‌های واحدهای صنعتی به دو شکل انجام می‌شود. به دو شکل پهنه‌ای که شامل پهنه‌های مختلف غرب، شرق و ... است و به صورت واحدهای مشابه مثل واحدهای گروه فلزی، گروه مواد غذایی، گروه کشاورزی و ... دنبال می‌شود.

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران با تاکید بر اینکه با وجود زحمات بسیاری که برای کنترل آلاینده‌های آب و خاک و هوا کشیده و با وجود مقاومت بسیار برخی صاحبان صنایع مواجه شده است، مطلوبیت وضعیت کنونی کنترل آلاینده‌ها ۵۰-۵۰ است گفت: مهمترین دلیل عدم تحقق کامل این مسئله آن است که هنوز مسئولان و مدیران صنایع حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی آب و خاک را با رغبت انجام نمی‌دهند و آن را یک کار تحمیل شده می‌دانند و اگر جایی بتوانند، از آن عدول می‌کنند و این موضوع هنوز به یک باور تبدیل نشده است.

بازگیر با تاکید بر اینکه مسائل مربوط به آلودگی را به طور کامل دنبال می‌کنیم گفت: منابع متفرقه آلودگی آب از جمله آلودگی‌های سطحی داریم. در سطح خیابان آبها و روان آبهای سطحی با زباله‌ها و نخاله‌ها مخلوط می‌شود و بعد یک جای دیگر به آبهای دیگر می‌پیوندد. همچنین آلودگی منابع خانگی از جمله منابع متفرقه آلودگی آب است که باید در شهرها و روستاها توسط شرکت‌های آب و فاضلاب جمع آوری و تصفیه شوند. در شهر تهران بخشهایی از منابع آلودگی خانگی هنوز جمع آوری نشده و تصفیه نمی‌شود و وارد آبهای زیرزمینی می‌شود.

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران با بیان اینکه بیش از ۳۰ درصد فاضلاب‌های خانگی تهران تصفیه می‌شوند گفت: در جنوب تهران شش واحد تصفیه خانه پیشرفته وجود دارد و تعداد تصفیه خانه محلی در سطح تهران وجود دارد ولی بر اساس طرح جامع فاضلاب تهران که بنا بوده برای ۱۱ میلیون نفر شبکه گذاری و احداث تصفیه خانه انجام شود و باید ۲۲ واحد تصفیه خانه احداث می‌شد که تنها شش واحد راه اندازی شده است که حدود ۵۵۰ هزار نفر را جوابگو است.

 

ایسنا

    نظرات