دو پروژه «پارکینگ هوشمند شهری» و «باغ هوشمند» رونمایی شد

دو پروژه «پارکینگ هوشمند شهری» و «باغ هوشمند» رونمایی شد

http://www.bananews.ir/نمایشگاه دستاوردهای علمی و پژوهشی گروه مکاترونیک واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با عنوان «ارائه پروژه‌های عملی پارکینگ هوشمند شهری و باغ هوشمند» با حضور جمعی از اساتید، پژوهشگران و محققان این واحد دانشگاهی و مدیران صنعت کشور رونمایی شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ دکتر مجید سروری، عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و استاد راهنمای پروژه‌های پارکینگ هوشمند و باغ شهری در مراسم رونمایی از این دستاوردها با بیان اینکه به دانشجویان تأکید شده است که در ارائه طرح‌ها و پروژه‌ها به کاربردی بودن آنها توجه ویژه‌ای شود، اظهار کرد: پارکینگ هوشمند شهری و کشاورزی (باغ) هوشمند از جمله این پروژه‌ها هستند که علاوه بر ساده بودن کم هزینه نیز هستند.

فرهاد امیری مقدم، مدیر ارزیابی معاونت تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این نمایشگاه به تشریح خدمات این صندوق به شرکتهای دانش‌بنیان پرداخت و با اشاره به مزین شدن سال ۱۳۸۹ به نام سال نوآوری و شکوفایی، گفت: در این سال قانونی به تصویب رسید که بر اساس آن محصولات دانش‌بنیان مورد حمایت قرار گیرند و در راستای آن اقدام به ایجاد صندوق نوآوری و شکوفایی شد.

وی با بیان این‌که صندوق‌های حمایتی متعددی در راستای حمایت از کاربردی کردن ایده‌ها و طرح‌های دانشجویان وجود دارد، افزود: برای اینکه دانشجویی بتواند طرح‌ها و پروژه‌های خود را در صندوق نوآوری و شکوفایی ارائه دهد، باید در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان که توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ثبت شده باشد، اقدام کند.

وی تصریح کرد: تسهیلاتی مانند توانمندسازی، قرض‌الحسنه، لیزینگ و ... از جمله حمایت‌های مالی است که توسط صندوق نوآوری و شکوفایی در راستای کمک‌های مالی به شرکتها صورت می‌گیرد که با در اختیار قرار دادن سرمایه به این شرکتها در پروژه‌های آنها سهیم می‌شویم.

فاطمه عباسقلی از دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد و عضو گروه تک‌سان و مجری طرح «سیستم آبیاری هوشمند» در ارتباط با طرح خود گفت: کاربرد این دستگاه پیش‌بینی و اندازه‌گیری رطوبت خاک و دمای هواست که از طریق اتصال به اینترنت و اطلاع از وضعیت هوا بر اساس داده‌های هواشناسی، نسبت به تعیین زمان دقیق آبیاری باغ اقدام می‌کند.

محمد صیاد، دانشجوی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد نیز به طرح «ربات بذرکار» از فعالیت‌های پژوهشی خود اشاره کرد و گفت: این ربات که قابلیت هدایت از راه دور را دارد، دارای قابلیت‌های تشخیص سرعت، موقعیت و طول زمین است. همچنین با تغییر تغذیه کننده در این ربات می‌توان از آن بعنوان نهال کار نیز استفاده کرد.

زینب جواهری یکی دیگر از دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در ارتباط با طرح «پارکینگ هوشمند» خود اظهار کرد: در این سامانه ماشین وارد پارکینگ شده و روی پالت‌های مخصوص قرار می‌گیرد. سپس توسط این پالت‌ها به جایگاه مخصوص فرستاده می‌شود و ما دیگر مشکل ورود و خروج ماشین‌ها را از پارکینگ نخواهیم داشت.

علی محمدی، دانشجوی واحد علوم و تحقیقات و عضو گروه سپهر هیدرولیک در رابطه با طرح «پارکینگ دو طبقه غیر وابسته» ارائه شده توسط این گروه، تصریح کرد: این پارکینگ به گونه‌ای طراحی شده که ما دیگر مشکل کمبود فضا برای پارک ماشین‌ها را نخواهیم داشت؛ زیرا در این طرح ماشین‌ها روی ریل‌های متحرک در دو طبقه مستقل قرار می‌گیرند و اگر شهرداری از این طرح حمایت کند، خواهیم توانست این پارکینگ را که از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است، در نقاط گوناگون شهر اجرا کنیم.

مهسا عباسی از دانشجویان واحد علوم و تحقیقات و عضو گروه یاقوت کبود در توضیح «طرح شناسایی آفت کرم گلوگاه انار» گفت: از آنجایی که انارهای صادراتی ایران جزء مرغوبترین انارهای جهان است، لذا باید به سلامت آن نیز توجه ویژه‌ای شود تا از این اعتبار کاسته نشود. کرم درون انار می‌تواند به سایر انارها آسیب برساند، پس لازم است تا این کرم شناسایی و محصولات سالم از ناسالم جدا شود.

 

ایسنا

    نظرات