قیمت‌های جدید مسکن در پایتخت+جدول

قیمت‌های جدید مسکن در پایتخت+جدول

http://www.bananews.ir/در حالی بانک مرکزی در جدیدترین گزارش خود از منفی شدن شاخص‌های ساختمان در نماگرهای اقتصادی طی نیمه نخست امسال خبر داده که بررسی میدانی حاکی از آن است در ماه‌های سپری شده از نیمه دوم سال نیز بازار مسکن در رکود انتظاری به سر برده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ شاخص‌های ساختمان در نماگرهای اقتصادی نیمه نخست امسال مطابق گزارش بانک مرکزی با رشد منفی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته مواجه شده است. بر این اساس تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده در مناطق شهری تهران، شهرهای بزرگ،‌ سایر مناطق شهری و کل مناطق شهری در تابستان ۹۴ به ترتیب با رشد منفی ۰٫۵ درصد، رشد منفی ۷٫۶ درصد، رشد ۱۴٫۱ درصد و رشد منفی ۱۱٫۲ درصد روبرو بود.

همچنین برآورد سطح زیربنای طبقات ساختمان براساس پروانه های صادر شده در کل مناطق شهری ۱۶٫۴ میلیون متر مربع با رشد منفی ۱۵ درصد اعلام شده است.

در ماه‌های سپری شده از نیمه دوم سال نیز مطابق آمار غیررسمی و میدانی رکورد همچنان دامنگیر بخش ساخت و ساز و بازار مسکن کشور بوده است، دقیقا برخلاف اظهارات خوشبینانه برخی مسئولان و دست‌اندرکاران در خصوص بازگشت رونق به بازار مسکن.

طی هفته‌های اخیر وزیر راه و شهرسازی و رئیس اتحادیه مشاوران املاک در اظهاراتی جداگانه از ورود بازار مسکن به دوره رونق خبر داده بودند. آخوندی در این‌باره گفته بود: «در دو سال و نیم گذشته قیمت مسکن کاهش یافته و این بخش در حال خروج از رکود است. تنها راهکار رونق بخش مسکن پس انداز مردم و تعهد بانکها به پرداخت تسهیلات خرید مسکن است.»

عقبایی نیز گفته بود: «با توجه به مسائل اقتصادی و سیاسی تا پایان سال ۹۴ اتفاق خاصی در بخش مسکن نمی افتد و بازار مسکن ثبات دارد. در زمستان شاهد کاهش ۱۰درصدی اجاره بها بودیم و با توجه به زمان نقل و انتقالات در خرداد و تیر ؛ رونق به بازار مسکن باز می گردد.»

اما رصد بازار مسکن حکایت از تداوم رکود دارد؛ فعالان این بخش به ضرص قاطع از ادامه وضعیت سال‌های اخیر یعنی رکود انتظاری در بخش مسکن خبر می‌دهند تا جاییکه این شرایط باعث ارائه تخفیف از سوی مالکان و سازندگان برای فروش واحدهای مسکونی شده است.

اقدامی که البته مردم هنوز به آن روی خوش نشان نداده و تمایلی به ورود به بازار مسکن ندارند، گرچه نباید فراموش کرد کاهش شدید قدرت خرید مردم و وام‌های کم اثر از جمله دلایل قهر ناخواسته مصرف‌کنندگان با بازار مسکن شده است.

{jathumbnail off}

http://www.bananews.ir/

تسنیم

 

    نظرات