مرمت بادگیر خانه تاریخی «تدین» سمنان

مرمت بادگیر خانه تاریخی «تدین» سمنان

http://www.bananews.ir/مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: بادگیر خانه تاریخی «تدین» سمنان با صرف بیش از ۱۴۰ میلیون ریال اعتبار مرمت شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir «حسین خواجه‌بیدختی» اظهار کرد: با توجه به آسیب‌های وارد شده بر اثر نزولات جوی در بام بادگیر تاریخی خانه تدین که به از میان رفتن شالوده سازه‌ای بام بادگیر و تزئینات گچی دهانه ورودی آن منجر شده بود، کار مرمت و ساماندهی این بخش بنا توسط استادکاران بومی سمنان انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: کار مرمت بادگیر خانه تدین سمنان طی دو ماه و با انجام موریانه‌زدایی و تعویض تیرهای چوبی فرسوده انجام و ضمن استحکام بخشی قسمت‌هایی از پی و بدنه بادگیر، نسبت به مرمت بام بادگیر و تزئینات گچی نمای آن اقدام شد.

خانه تاریخی تدین(محمدیه) شهر سمنان از بناهای با ارزش دوره قاجار است که به شماره ۱۷۸۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این خانه به‌صورت دو بخشی بیرونی و اندرونی شامل قسمت‌های تابستانی و زمستانی هم‌چنین تعدادی اتاق کوچک و بزرگ است. بخش تابستان نشین دارای بادگیر بلند و زیبایی است که علاوه‌بر تلطیف فضای حوض خانه و اتاق تابستانی جلوه‌ای ویژه را به نمای ساختمان بخشیده است. بادگیری بلند نیز زینت‌بخش این بنای تاریخی است.

بنای فعلی خانه تدین اکنون به‌عنوان محل اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سمنان مورد استفاده قرار گرفته است.

 

ایسنا

    نظرات