نامه بورسی آخوندی به جهانگیری/ برنامه جدید تحریک بازار مسکن

نامه بورسی آخوندی به جهانگیری/ برنامه جدید تحریک بازار مسکن

http://www.bananews.ir/رئیس سازمان بورس از برنامه بازار سرمایه برای تحریک بخش مسکن خبر دادواعلام کرد: وزیر راه و شهرسازینامه‌ای برای عرضه ۱۰هزارمیلیاردتومان اوراق جدید رهنی به معاون اول رئیس جمهور ارسال کرده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ محمد فطانت امروز در نشستی خبری با بیان اینکه دستورالعملی اوراق جدید رهنی توسط سازمان بورس ابلاغ شده و مراحل تصویب آن در ارکان مختلف صورت گرفته است، گفت: بانک مسکن درصدد است که ۳۰۰ میلیارد تومان از این طریق در بازار عرضه کند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افرود: براساس نامه عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به معاون اول رئیس جمهور عرضه ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق جدید رهنی پیش بینی شده است، البته باید این را بگویم که با تمهیدات صندوق‌های بازار بدهی از منابع بازار سرمایه منفک است و سازمان به نحوی عمل خواهد کرد که رشد بازار بدهی در کنار بازار سهام به طریقی باشد که آثار زیان باری در بازار سهام نداشته باشد.

رئیس شورای عالی بورس ادامه داد: مطالبات بانک مسکن بابت وام‌هایی که قبلا پرداخت کرده و مطالباتی که دارد در قالب فروش اوراق به نهاد واسط انجام می شود و سود حاصل از این کار به دارندگان اوراق تعلق می گیرد.

وی با بیان اینکه بازار مسکن که در حال حاضر دچار رکود است، می تواند از طریق منابعی که از این طریق جذب می‌کند دچار تحریک شود و این اوراق بخش مسکن را تحریک می کند، افزود: براساس برنامه ریزی‌ها، قرار است که اوراق در سال‌جاری بر روی تابلو قرار گیرد. به دلیل اینکه برای اولین بار است که این اقدام صورت می گیرد، نیاز است تمام افرادی که به نحوی در زمینه سازی برای آمدن اوراق به بازار دخیل هستند، همکاری داشته باشند تا بتوانیم اوراق را در بازار عرضه کنیم.

فطانت خاطرنشان کرد: برای عرضه اوراق در بورس و فرابورس تفکیک قائل نیستیم و ابزار صکوک و بازار بدهی توامان در بورس و فرابورس باید عرضه شود و رشد کند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، یکی از برنامه های بورس را کمک به تعیین تکلیف بدهی دولت به شرکت‌ها ذکر کرد و افزود: یکی از بزرگترین مطالبات را شرکت مپنا داشت که در قالب اسناد خزانه اسلامی تعیین تکلیف شد. رقم ۱۴۰ هزار میلیارد تومان در قانون بودجه ۹۵ پیش بینی شده و با تصویب مجلس در بازه دو تا سه ساله وضعیت مطالبات دولت که دغدغه همگان است، حل خواهد شد، حل شدن این موضوع تحریک اساسی در شرکت‌ها و گروه های بانکی بورس ایجاد می کند.

دلیل افزایش دو هزار واحدی شاخص

وی در مورد افزایش دو هزار واحدی روزانه شاخص بورس گفت: براساس وعده های صورت گرفته، باز کردن دامنه نوسان به حجم مبنا انجام شده است. اینکه بازار دارد با سرعت بیشتری تخلیه می کند و شاهد رشد دو هزار و هزار واحدی و کم و بیشتر شاخص کل بورس هستیم، نتیجه این اقدامات است و مطالباتی که در این زمینه از سازمان بورس وجود داشت، در حال به نتیجه رسیدن است.

فطانت با بیان اینکه دوران سختی را به لحاظ تاریخی در یک سال اخیر در بازار سرمایه به پایان رساندیم، گفت: این دوره از سخت ترین دوران تاریخی بورس با بزرگترین ابهامات بود که سپری شد. تحریم ها به عنوان ریسک بالایی برای سهامداران و سرمایه گذاران مطرح بود که پس از برجام این ریسک برطرف شد و کاهش هزینه نقل و انتقال به عنوان نکته مهمی در حال حاضر مطرح است.

وی ارزش بازار را ۴۲۰ هزار میلیارد تومان (۱۲۰ میلیارد دلار) اعلام کرد و گفت: شاخص کل بورس در ابتدای امسال ۶۲ هزار و ۴۰۰ واحد بود که در حال حاضر به ۷۷ هزار و ۷۰۰ واحد با رشد ۲۵ درصدی رسیده است. شاخص کل هم وزن بورس از ۱۰ هزار و ۸۷۵ واحد در ابتدای امسال به ۱۲ هزار و ۵۶۲ واحد با رشد ۲۷ درصدی رسیده است.

رئیس سازمان بورس ادامه داد: شاخص قیمت افزایش ۸ درصدی، شاخص کل فرابورس افزایش ۲۲ درصدی، ارزش بازار بورس ۳۲۰ هزار میلیارد تومان و ارزش کل فرابورس به ۹۵ هزار میلیارد تومان می رسد.

فطانت گفت: افزایش حجم معاملات فرابورس به خاطر رشد و رونق بازار بدهی بوده است، همچنین حجم معاملات بورس و فرابورس به هم نزدیک شدند و ارزش معاملات آنها به ۳۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بالغ شد. متوسط معاملات روزانه در ابتدای سال تا بیستم دی ماه امسال ۱۰۰ میلیارد تومان بود که به ۳۸۵ میلیارد تومان رسیده است. این نشان می دهد که نقدینگی از بین بازارهای رقیب بازار سرمایه را ترجیح داده است.

سرمایه گذاران خارجی در بورس

وی حجم معاملات روزانه سرمایه گذاران خارجی را دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان ذکر کرد و گفت: ارزش بازار سرمایه گذاران خارجی به ۵۲۰ میلیارد تومان رسیده است.

به گفته رئیس سازمان بورس حجم تامین مالی بازار سرمایه به ۲۱ هزار میلیارد تومان رسیده و پیش بینی می شود که به ۳۰ هزار میلیارد تومان تا پایان سال برسد. در سال جاری تاکنون ۵ هزار میلیارد تومان اوراق خزانه اسلامی منتشر شده است. همچنین ۵۱۴ میلیارد تومان عرضه اولیه در بورس و فرابورس داشته ایم که متعلق به ۱۳ شرکت بوده است.

فطانت گفت: از ابتدای سال تاکنون جمع تامین مالی از طریق صندوق های سرمایه گذاری به ۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده و پیش بینی می شود که امسال حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی از طریق بازار سرمایه صورت گیرد که به عنوان یک رکود ثبت می شود. ۶۵۰ هزار نفر در صندوق های سرمایه گذاری سرمایه گذاری کرده اند.

رئیس شورای عالی بورس به فروش ۱۶۰ میلیارد تومان اوراق استصناع طی سال جاری در بازار سرمایه اشاره و تصریح کرد: در هفته های گذشته ۲۰۰ میلیارد تومان تامین مالی بخش نفت از طریق اوراق در بازار سرمایه را شاهد بودیم. پیش بینی می شود که طی دو سه سال آینده بازار اوراق بدهی رشد قابل توجهی را پیدا کند.

وی با اشاره به وعده ای که پیش از این برای برطرف شدن ابهامات و ریسک های سیستماتیک از طریق کمیته تصویب بازار سرمایه داده بود اشاره کرد و گفت: بازگشایی نماد پتروشیمی ها، کیفی سازی، کاهش بهره مالکانه و امید به بهبود آن بیش از رقم فعلی در کاهش ابهامات و ریسک های سیستماتیک کمک کرده است.

راه‌اندازی بازار مشتقات ارزی پس از تک نرخی شدن ارز

فطانت درباره آخرین وضعیت راه اندازی بازار مشتقات ارزی با توجه به برنامه دولت برای اجرای ارز تک نرخی ۶ ماه پس از برجام گفت: بازار ارز از نرخ های متعددی پیروی می کند اما جمع بندی های کارشناسی در سازمان بورس این است که این بازار پس از یکسان سازی صورت گیرد گرچه از لحاظ نرم افزاری، سخت افزاری و دستورالعمل ها آمده ایم.

رئیس سازمان بورس با بیان اینکه با فرض عدم اجرای یکسان سازی نرخ ارز، بازار مشتقات ارزی قابلیت اجرا دارد اما دارای پیچیدگی هایی است که ممکن است در برخی موارد به نقض غرض منجر شود افزود: بانک مرکزی اجرای یکسان سازی نرخ ارز را متعهد شده و ما هم زمینه های ایجاد بازار مشتقات ارزی را فراهم کرده ایم.

وی خاطرنشان کرد: روز گذشته یکی از مباحث کمیته فرعی شورای عالی بورس الزامات راه اندازی بازار مشتقات ارزی بود، این در حالی است که ما با جدیت در حال کار و بررسی بر روی این موضوع هستیم و با تک نرخی شدن ارز راه اندازی بازار مشتقات ارزی امکان پذیر خواهد شد.

فطانت در ادامه با اشاره به معاملات بورس کالا و انرژی گفت: حجم معاملات فیزیکی بورس کالا ۱۹ میلیون تن به مبلغ ۲۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است و بازار مشتقه بورس کالا ۱۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است. بازار فیزیکی بورس انرژی نیز تا کنون شاهد معامله ۱۸۰۰ میلیار تومان کالا بوده است و در بازار مشتقه بورس انرژی، برق ۷۱۹ میلیارد تومان و نفت کوره ۱۶۷ میلیارتومان معامله شده است.

فطانت درخصوص سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا نیز گفت: سیاست قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی به عنوان یک رخداد با اهمیت، اجرایی شد که امیدواریم این روند اساسی در سایر محصولات نیز تعمیم پیدا کند.

 

مهر

    نظرات