سواحل شمال همچنان در تیررس زمین خواران

سواحل شمال همچنان در تیررس زمین خواران

http://www.bananews.ir/آمارهای ارائه شده از وضعیت تصرف غیرقانونی زمین‌ها نشان می‌دهد که استان‌های شمالی ایران برای زمین خواران در طول تمام این سال‌ها به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها مطرح بودند، زمین‌هایی که هرچند تلاش زیادی برای ممانعت از تاراجشان صورت گرفته اما هنوز در معرض خطرهای جدی هستند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir قرار گرفتن دریا، جنگل و زمین‌های خوش آب‌وهوا در استانی مانند مازندران باعث شده هرجا خبر از زمین خواری و تصرف غیرقانونی مراتع وجود داشته نام این استان نیز به چشم بخورد.

رسیدن برخی از ویلاهای غیر قانونی به نوار ساحلی خزر و یا زمین‌های نزدیک به رودخانه های بزرگ باعث شده بسیاری از نقاطی که تا پیش از این در اختیار مردم قرار داشت امروز عملا غیر قابل مصرف باشد.

هرچند پس از تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم مقابله جدی با پدیده های مانند زمین خواری در طول سال های گذشته دستورات رئیس جمهوری و رئیس قوه قضائیه تواسته بخش زیادی از جولان زمین خواران در استان های شمالی کشور را کاهش دهد اما اظهارات مدیر کل بنادر و دریا نوردی استان مازندران نشان از آن دارد که هنوز تخلفاتی در نوار ساحلی استان به چشم می خورد.

بر اساس اطلاعاتی که سیاوش رضوانی ارائه کرده تا کنون حدود ۱۹۲ تخلف در سواحل این استان شناسایی شده است که از این تعداد ۱۳۱ پرونده رسما به دادگاه ارجاع شده و در مواردی حکم قلع و قمع اجرا شده است.

به گفته وی آنچه با آن برخورد جدی صورت گرفته ملک خصوصی افراد سودجویی بوده است که از نوار ساحلی به عنوان خانه شخصی استفاده می‌کردند موضوعی که نشان می دهد هنوز این افراد قدرت زیادی برای دست اندازی به این مناطق ارزشمند دارند.

هرچند خبر شناسایی و مقابله با زمین خواران استان مازندران می تواند نکته امیدوار کننده باشد اما صرف تایید شدن خبر، حضور ادامه دار این افراد زنگ خطری جدید را برای این زمین های ارزشمند به صدا در می آورد.

 

ایسنا

    نظرات