شکسته شدن رکورد مصرف برق در تاریخ ایران

شکسته شدن رکورد مصرف برق در تاریخ ایران

http://www.bananews.ir/وزیر نیرو با بیان این که چهارشنبه هفته گذشته میزان مصرف برق به ۵۲۶۹۵ مگابایت رسید که در طول تاریخ ایران سابقه نداشته است گفت به شرط تامین اعتبار تا پایان سال ۹۶ تمام مساکن مهر از آب و برق مورد نیاز برخوردار خواهند شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ حمید چیت چیان درخصوص وضعیت منابع آبی کشور افزود : اصولا ایران در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد وازنظر منابع آب غنی نیست.

وی تصریح کرد : بارش ایران یک سوم متوسط بارش کل کره زمین است و ما از نظر آب فقیر هستیم.

وزیر نیرو با اشاره به خشکسالی ایران در طی ۱۵ سال گذشته تاکید کرد : تغییر اقلیم و نوع بارش ها از دیگر مسائل است که ایران دچارش شده است.

وی بابیان اینکه امسال میزان بارش ۲۴ درصد نسبت به سال آبی گذشته افزایش داشته گفت : نسبت به متوسط سال های آبی گذشته هنوز میزان بارش در ایران کاهش دو درصدی دارد .

چیت چیان افزود : توزیع بارش در ایران یکسان نیست به نحوی که در غرب ایران امسال میزان بارش بسیار بالا بوده است اما در مناطقی مثل فارس ، یزد ،اصفهان سیستان وکرمان میزان بارش بسیار پائین بوده است.

وی گفت : اگر بخواهیم زندگی و توسعه پایدار داشته باشیم باید در نحوه مصرف آب تجدید نظر کنیم ومدیریتی صحیح را بکار بگیریم .
وزیر نیرو افزود : این مدیریت شامل مصرف کنندگان و دستگاه های اجرایی می شود.

وی با اشاره به اوج مصرف آب در فصل تابستان و فعالیت کارکنان در این حوزه تصریح کرد از نظر سیستم ها و استفاده از پساب آب و غیره ... تمام کارها در حال انجام است .

چیت چیان در ادامه ضمن تشکر از مردم به علت صرفه جویی در مصرف آب گفت : میزان مصرف آب در این دوره نسبت به سالهای گذشته کاهش یافته است.

وزیر نیرو با بیان اینکه سیاست ذخیره سازی آب باید دنبال شود گفت : بارش در سالهای مختلف متفاوت است و با پیگیری این سیاست می توانیم برای ۱۸ ماه آینده ذخیره کافی داشته باشیم.

وی افزود : با توجه به ذخیره کافی آب در سدها نباید تصور کنیم که به مدیریت مصرف آب نیازی نداریم چرا که با صرفه جویی می توانیم برای سالهای آینده برنامه داشته باشیم.

چیت چیان تاکید کرد: حدود ۵۵ درصد آب مورد نیاز کشور از منابع زیرزمینی استحصال می شود .

وی افزود : با توجه به میزان بارشی که داشته ایم و برداشت زیاد از سفره های زیر زمینی هنوز این منابع در خطر هستند.

وزیرنیرو با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده در وزارت جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست خاطرنشان کرد: امیدواریم در پنج سال آینده بتوانیم میزان کسری آب سالانه را جبران کنیم .

وی افزود : بنا داریم میزان برداشت سالانه از آب های زیرزمینی را حدود شش میلیارد متر مکعب کاهش دهیم که این میزان باعث خواهد شد تغذیه سالانه از آب های زیرزمینی با میزان برداشت از آنها یکسان شود .

چیت چیان درادامه گفت: اگر بتوانیم پنج میلیارد متر مکعب دیگر به این میزان اضافه کنیم میتوانیم به حد تعادل برسیم.

وزیر نیرو با اشاره به برخی از مثال های انجام اصلاح روش کشت در مزارع افزود : با اصلاح روش کشت بدون اینکه میزان برداشت کشاورز تغییر کند قادر به مدیریت مصرف آب خواهیم بود .

وی با بیان آماری از مطالعات جهانی در خصوص استفاده از منابع آب گفت : براساس این مطالعات اگر در یک منطقه مردم به اندازه ۴۰ درصد از منابع آب استفاده کنند وضعیت در آن مناطق متعادل است اما اگر این میزان از ۶۰ درصد عبور کند آن منطقه دچار بحران خواهد شد.

چیت چیان افزود : ما در ایران درحال حاضر ۸۶ درصد از منابع آب خود را استفاده می کنیم که این میزان در گذشته حدود ۹۰ درصد بوده است.

وزیر نیرو با اشاره به استفاده بیش از ۹۲ درصدی منابع آب در بخش کشاورزی گفت : تلاش داریم تا با برنامه ریزی درست این میزان را به ۶۰ درصد کاهش دهیم .

وی با بیان اینکه بین آب کشاورزی ، صنعت و شرب تفاوت زیادی وجود دارد تصریح کرد : برای آب شرب استانداردهای سختگیرانه ای داریم که برای مصارف دیگر وجود ندارد.

چیت چیان با اشاره به هزینه های مصرفی جهت تهیه آب شرب تاکید کرد :شاید از نظر مقدار فقط شش درصد آب برای شرب مصرف شود ولی این میزان بسیار پرهزینه است و مردم با صرفه جویی می توانند در کاهش هزینه های ملی نقش داشته باشند .

وزیر نیرو در ادامه برنامه درخصوص تولید و مصرف برق در کشور گفت : چهارشنبه هفته گذشته با ثبت رکورد ۵۲۶۹۵ مگابایت مصرف برق این رقم در طول تاریخ ایران شکسته شد.

وی افزود: اگر میزان مصرف برق مدیریت نمی شد این رقم به بیش از ۵۴ مگابایت می رسید.

وزیر نیرو در ادامه گفت: قیمت برق در کشور ما بسیار پایین است.

چیت چیان افزود : ارزان بودن قیمت برق در کشور سبب می شود که مردم در مصرف این انرژی کمترین دقت را داشته باشند.

او ادامه داد : اگر برق به قیمت اصلی خودش به فروش برسد سبب می شود که مردم در مصرف برق صرفه جویی کنند.

چیت چیان افزود : بارها و به انواع مختلف از مردم خواسته شده که برای مصرف کمتر از انرژی و البته بهینه مصرف کردن برق و آب از محصولاتی که برچسب انرژی بالاتری دارند استفاده کنید.اما به دلیل فرهنگ استفاده غلط و نحوه معماری های نادرست شاهد میزان مصرف بالای برق در جامعه هستیم. البته مقررات هم باید نسبت به مصرف این گونه انرژی ها سختگیرانه باشد.

او افزود: در ایران این استنباط غلط وجود دارد که اگر قیمت برق افزایش یابد ممکن است بعضی از اقشار دچار آسیب شوند اما اینطور نیست و ما نمی خواهیم قیمت برق بدون منطق و بصورت یکسان برای همه افزایش یابد.

وزیر نیرو گفت : اگر ما قیمت برق را منطقی نکنیم به آسیب هایی همچون افزایش مصرف برق بر خواهیم خورد ، وقتی مصرف افزایش یابد نیازمند سرمایه گذاری بیشتر برای ساخت نیروگاه و احداث شبکه های انتقال برق هستیم اما به این دلیل که شرکت های برق درآمدپایین تری نسبت به هزینه ها دارند امکان سرمایه گذاری نیست. بنابراین اولین کسانی که ممکن است در این راستا آسیب ببینند خود مردم هستند.

چیت چیان با بیان اینکه در کل کشور بیش از ۹۹٫۹ درصد از مردم تحت پوشش شبکه آبرسانی هستند افزود: با این وجود هستند بخشهایی که به دلیل اسکان غیر رسمی و نابجا مانند اسکان های اطراف شهرها که اجازه ساخت و ساز در آنجا داده نشده است از این نعمت بی بهره هستند.

او در توضیح دیگر دلایل این معضل به کافی نبودن منابع آب مانند برازجان و افت فشار آب در برخی از ماه های گرم سال اشاره کرد.

وزیر نیرو تصریح کرد : در اطراف تهران بخشهایی بوده که تحت پوشش آب و فاضلاب شهری نبوده اند و زیر نظر بخشداری و دهداری همان محل از قدیم الایام اداره می شده که البته باز هم به چنین بخشهایی کمکهای زیادی شده است.

چیت چیان خبر داد : تا یک ماه آینده قرار است از سد ماملو به مناطقی که از آب کافی بی بهره اند هم چون مسگرآباد ، آبرسانی انجام شود.

اوهمچنین از آبرسانی به حدود ۶۵۰۰ روستا معادل یک و نیم میلیون نفر که از نعمت آب شرب بی بهره بودند تا پایان امسال خبر داد و گفت : با در سال جاری مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی جهت توسعه این بخش به وزارت نیروز واگذار شده که حدود هزار و پانصد میلیارد تومان از این مبلغ در سال ۹۵ هزینه خواهد شد.

وزیر نیرو همچنین قول داد تا پایان سال ۹۶ تمام مساکن مهر از آب و برق مورد نیاز برخوردار شوند البته اگر اعتبارات مالی مورد نیازش از طریق صندوق توسعه ملی و بودجه دولت تامین شود.

او در خصوص ساخت سد و ایجاد انباشت و ذخیره سازی آب و تولید برق افزود : متاسفانه در حال حاضر دو دیدگاه افراطی در جامعه وجود دارد یکی احداث سد در هر نقطه ای که امکان و نیاز و ساخت وجود داشت باید ساخته شود دیگر اینکه هیچ سدی در هیچ کجا نباید ساخته شود که هر دوی اینها اشتباه است .

چیت چیان با بیان اینکه در حال حاضر در کشور پتانسیل تولید ۷۵هزار مگاوات برق وجود دارد ادامه داد : سالانه باید ۵ هزار مگاوات برق تولید و به این رقم اضافه شود تا جوابگوی مصرف داخل باشد. از آنجا که اقتصاد این صنعت در سالهای اخیر متعادل نبوده است امکان احداث نیروگاه های جدید وجود ندارد.

او افزود : با این وجود باز هم توانسته ایم از سال قبل تا کنون ۲۰۸۶ مگاوات نیروگاه جدید به مدار وارد شده است که متشکل از افزایش تولید در دیگر نیروگاه ها بوده است.

 

ایسنا

    نظرات