مأموریت های جدید شهرداران نواحی در بخش نوسازی بافت‌های فرسوده پایتخت ابلاغ شد

مأموریت های جدید شهرداران نواحی در بخش نوسازی بافت‌های فرسوده پایتخت ابلاغ شد

http://www.bananews.ir/معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا شهرداری تهران در اولین دوره آموزش شهرداران نواحی در حوزه نوسازی و بازآفرینی بافت های فرسوده مأموریت های جدید شهرداران نواحی را در نوسازی تشریح کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛  ناصر امانی در این جلسه، اظهار کرد: موضوع نوسازی بافت‌های فرسوده یکی از با ارزش ترین و مقدس ترین موضوعاتی است که قرار است در شهرداری بصورت فعال تر پیگیری شود.

وی با بیان اینکه شهردار تهران در جلسه نظارت ستادی و ارزیابی عملکرد سازمان نوسازی، موضوع بازآفرینی، احیا و نوسازی بافت های فرسوده را موضوعی انسانی عنوان کردند، یادآور شد: هدف از نوسازی تنها بازآفرینی نماها و رفع ناهنجاری ها از منظر شهری نیست، بلکه هدف غایی احیای حیات و زندگی در انسان های ساکن در بافت های فرسوده است که در معرض آسیب های متعدد اجتماعی و فرهنگی قرار دارند.

امانی ضمن تأکید بر ضرورت حضور تمام نهادها، ارگان ها و سازمان‌های شهری و دولتی ذیمدخل در فرآیند نوسازی، افزود: نوسازی بافت های فرسوده، موضوعی ملی است که تمامی کلانشهرهای کشور درگیر آن هستند و هر چه شهر بزرگتر باشد، رفع این معضل پیچیده تر و سخت تر است.

وی با اشاره به این که معمولاً نواحی مرکزی در پایتخت کشورهای دارای تمدن، نواحی جذب توریست هستند و آثار باستانی و میراثی را در خود حفظ کرده اند، تصریح کرد: احیا و نوسازی بافت های فرسوده و رفع معضلات و آسیب های اجتماعی در منطقه ۱۲ شهرداری تهران که منطقه ای میراثی و تاریخی است به عنوان یکی از مأموریت های اصلی شهرداری در اولویت قرار گرفته است.

معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا شهرداری تهران با اشاره به ضرورت و اهمیت درگیر شدن شهرداران مناطق در موضوع نوسازی، خاطر نشان کرد: تحقق این مهم می بایست از شهرداران نواحی آغاز شود.

ریاست کمیته هماهنگی و برنامه ریزی ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران تأکید کرد: توجیه شهروندان ساکن در بافت های فرسوده و ترغیب و تشویق آنان برای ورود به نوسازی، اطلاع رسانی و تشریح تسهیلات و مشوق های در نظر گرفته شده در بسته های تشویقی نوسازی، همکاری با دفاتر خدمات نوسازی در محلات، استفاده از ظرفیت شورایاری ها و مدیران محلات از جمله مهمترین و اصلی ترین مأموریت های جدید شهرداران نواحی در حوزه نوسازی است.

امانی با اشاره به تشکیل ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران به ریاست شهردار تهران و دبیری مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، خاطرنشان کرد: شهرداری تهران بسترهای لازم را جهت نوسازی بافت های فرسوده و دولت مجوزها و حمایت های لازم را برای تحقق این مهم فراهم ساخته است؛ لذا ضروری است شهروندان نیز به عنوان ضلع سوم به نوسازی ورود پیدا کنند و این امر وظیفه و مأموریت شهرداران نواحی است که با حمایت شهرداران مناطق عملیاتی خواهد شد.

معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا شهرداری تهران در خاتمه سخنان خود از زحمات شهرداران نواحی که بار اصلی کارهای سخت و پر استرس اجرایی و عملیاتی در شهر را بر دوش می کشند تقدیر و تشکر نمود و تصریح کرد: موضوع نوسازی بافت های فرسوده نیاز به کار فوق العاده و تلاش جهادی دارد و انتظار می رود جدی تر از پیش مورد پیگیری قرار گیرد.

عبادالله فتح اللهی، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران و دبیر ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران نیز در این جلسه با اشاره به این که تاکنون ۳۴ درصد از پلاک ها و پارسل های فرسوده در شهر تهران نوسازی شده است، تأکید کرد: در رویکرد جدید، نوسازی محله مورد تأکید قرار دارد و نوسازی پلاک های فرسوده در یک محل تنها به منزله نوسازی تلقی نخواهد شد، بلکه در این رویکرد تأمین زیرساخت ها و خدمات و رفع کمبود سرانه های خدماتی، توجه ابعاد کالبدی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ارتقای سطح کیفیت زندگی شهروندان در فرآیند نوسازی ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این که شهرداران نواحی بصورت میدانی و تخصصی با دفاتر خدمات نوسازی و ساکنان بافت های فرسوده در ارتباط هستند، تصریح کرد: برآیند نظرات فنی و تخصصی شهرداران مناطق می تواند کمک شایانی به پیشبرد مأموریت های نوسازی در محلات نماید.

بر اساس گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، اولین دوره آموزش شهرداران نواحی در حوزه نوسازی و بازآفرینی بافت های فرسوه با حضور معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا شهرداری تهران، مدیرعامل سازمان نوسازی و شهرداران نواحی در ساختمان مرکزی شهرداری تهران برگزار شد.

 

ایسنا

    نظرات