قصه تمام نشدنی مسکن مهر/ پنج درصد واحدها ۹۶ تمام می شوند

قصه تمام نشدنی مسکن مهر/ پنج درصد واحدها ۹۶ تمام می شوند

http://www.bananews.ir/حتی افتتاح بیش از ۷۰۰ هزار واحد مسکن مهر در سه سال ابتدایی دولت یازدهم نیز نتوانسته گره کور ارثیه دولت قبل را باز کند و حالا قائم مقام وزیر راه و شهرسازی خبر از موکول شدن افتتاح پنج تا شش درصد از واحدها در سال آینده می دهد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ با وجود آنکه وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم بارها اعلام کرده اعتقادی به طرح مسکن مهر ندارد و گزارش های کارشناسان این عرصه نیز نشان می دهد این طرح کلان نتوانسته به بسیاری از اهداف خود دست یابد اما تلاش دولت روحانی بر آن بوده که طبق مسولیت های دولت این طرح را با تمام توان تکمیل کنند، طرحی که به نظر می رسد هرچه به روزهای پایانی خود نزدیک می شود با گره بزرگ تری نیز رو به رو خواهد شد و این امر باعث شده اصغری مهرآبادی قائم مقام آخوندی در امور مسکن مهر از معاون اول رییس جمهور درخواست حل برخی از این معضلات را داشته باشد.

بر اساس آمارهایی که وی ارائه کرده، از مجموع دو میلیون و ۲۱۵ هزار واحد مسکن مهر تا کنون یک میلیون و ۹۰۹ هزار واحد به طور کامل نهایی شده که از این رقم بیش از ۷۰۰ هزار واحد آن در دولت یازدهم اجرایی شده است.

جدای از این آمارها اما مسکن مهر با دو معضل مهم دیگر دست و پنجه نرم می کند که حل نشدن آنها می تواند نهایی شدن این طرح را حتی در ماه های آینده نیز با چالش مواجه کند.

بر اساس گزارشی که قائم مقام وزیر راه و شهرسازی به معاون اول رییس جمهور داده هنوز بیش از ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر هیچ متقاضی ندارد و از این رو حتی در صورت تکمیل این واحدها نیز مشخص نیست دولت باید با هزینه ها صورت گرفته برای ساخت آنها چه کند.

در سوی دیگر به نظر می رسد هنوز رساندن امکانات زیرساختی به برخی از واحدهای مسکن مهر با مشکلاتی جدی رو به روست. مهرآبادی در این باره گفته برای تکمیل برخی از واحدها به منابع مالی ۳۳۰۰ میلیارد تومانی احتیاج است و در صورتی که با همکاری وزارت نیرو شرایط برای تکمیل آنها نهایی نشود نمی توان انتظار اتفاقی مثبت در این حوزه داشت.

این دو مشکل اما نتیجه ای دیگر نیز به بار آورده است. در شرایطی که بنا بود کل پروژه مسکن مهر در سال ۹۵ به پایان برسد، مهرآبادی گفته احتمالا پنج تا شش درصد از واحدهای مسکونی باقی مانده باید در سال آینده تکمیل شوند و این به معنای آن است که مسکن مهر لااقل یک سال دیگر نیز مهمان دولت روحانی خواهد بود و این به معنای افزودن باری مضاعف به وزارت راه و شهرسازی است که برای رساندن طرح های اولویت دار خود نیز با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کند.

 

ایسنا

    نظرات