وزارت نیرو برای اتمام ساخت سدهای گیلان اعتبارات ویژه‌ اختصاص دهد

وزارت نیرو برای اتمام ساخت سدهای گیلان اعتبارات ویژه‌ اختصاص دهد

http://www.bananews.ir/استاندار گیلان گفت: وزارت نیرو برای اتمام ساخت سدهای در دست اجرا اعتبارات ویژه‌ای را اختصاص دهد، چون گیلان استان استراتژیک در تأمین محصولات کشاورزی کشور است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir دکتر محمدعلی نجفی در نشست اعضای هئیت مدیره شرکت مدیریت منابع آب ایران که با حضور مجید سیاری عضو هیئت مدیره شرکت مدیریت منابع آب ایران در استانداری برگزار شد، خاطرنشان کرد:در بخش‌های مدیریتی گیلان، همراهی و همدلی خوبی وجود داشته که باید با کار و تلاش بیشتر در جهت حل مشکلات مردم و ارتقاء جایگاه استان تلاش کنیم.

وی با اشاره به اینکه سالانه بیش از ۱۳۰۰ میلی متر باران در گیلان داریم، ادامه داد: بسیاری از کسانی که آشنایی با شرایط استان ندارند تصور می‌کنند که گیلان در بخش تأمین آب کشاورزی مشکلی نداشته در حالی که به دلیل مشکلات زیرساختی و کند بودن ساخت سدهای استان در طول سالیان گذشته بیشترین حجم آب وارد دریا می‌شود.

وی با اشاره به بارش‌های مناسب سال زراعی جاری اظهار کرد: با وجود پشت سرگذاشتن ۲ سال سخت از لحاظ تأمین منابع آب کشاورزی با عنایت خداوند در سال جاری بارش‌های خوبی در ماه‌هایی که به تأمین آب محصولات کشاورزی نیاز داشتیم شاهد بودیم.

استاندار تأکید کرد:باتوجه به ساخت سدهای در دست اجرا و سدهای لاستیکی و نیاز ویژه گیلان انتظار داریم وزارت نیرو نگاه ویژه‌ای به گیلان داشته باشد.

نجفی با بیان اینکه گیلان یکی از استان‌های استراتژیک در تأمین محصولات کشاورزی بویژه برنج است، گفت: سالیان متمادی آب کشاورزی استان از حوزه آبریز سفیدرود تأمین می‌شد و از اینرو تسریع در بهره‌برداری از سدهای در دست اجرای گیلان ضروری است و باید وزارت نیرو با منابع متمرکزی که در اختیار دارد به ساخت این سدها شتاب دهد.

وی، سد شفارود را یکی از سدهای مهم در دست اجرای گیلان در حوزه غرب استان برشمرد و گفت: ساخت این سد هم اکنون ۳۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. برای رفع دغدغه‌های زیست محیطی ساخت سد شفارود دولت مصمم است و در این خصوص معاون اول رئیس جمهور، روسای سازمان برنامه و بودجه، حفاظت محیط زیست و وزارت نیرو پیگیر هستند.

مجید سیاری، عضو هیئت مدیره شرکت مدیریت منابع آب ایران و معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی این شرکت نیز گفت: سابقه ارزیابی زیست محیطی سد شفارود به دهه ۷۰ باز می‌گردد که قرار بود عملیات اجرایی این طرح آغاز شود. وزارت نیرو برای اجرای پروژه‌های سدسازی به انجام ارزیابی‌های زیست محیطی و حفظ مسائل محیط زیستی توجه دارد.

سرپرست سابق آب منطقه‌ای نیز در این نشست گفت: خود را سرباز وزارت نیرو می‌دانم و در هر جایی که این وزارت خانه تصمیم‌ گیرد انجام وظیفه می‌کنم.

لطفی، مدیرعامل جدید آب منطقه‌ای گیلان نیز در این نشست گفت:برای افزایش ضریب اطمینان منابع آبی استان تسریع در ساخت سدهای استان در اولویت برنامه‌ها قرار دارد.

در این نشست با قدردانی از زحمات یازده ماهه مجید نیکخوی سرپرست آب منطقه‌ای گیلان، کاظم لطفی با حکم مدیرعامل شرکت منابع آب ایران به عنوان رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل آب منطقه‌ای گیلان منصوب شد.

 

ایسنا

نظرات