آغاز فاز دوم احیای دریاچه ارومیه

آغاز فاز دوم احیای دریاچه ارومیه

http://www.bananews.ir/مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه ضمن اشاره به افزایش ۴۰ سانتی طراز دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته، از آغاز فاز دوم احیای دریاچه ارومیه از ابتدای مهر خبر داد و افزود: در این مرحله سعی داریم کاهش مصرف آب را به نفع دریاچه ارومیه به ۴۰ درصد برسانیم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مسعود تجریشی، مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه آخرین وضعیت دریاچه ارومیه را تشریح کرد و گفت: سطح دریاچه ارومیه در حال حاضر ۲۰۰۰ کیلومتر مربع است. این در حالیست که سطح استاندارد ۴۳۰۰ کیلومتر مربع است بنابراین تا کنون نصف دریاچه ارومیه پر شده است.

وی با بیان اینکه طراز دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته افزایش ۴۰ سانتی داشته است افزود: از ابتدا قرار بود سه سال اول فعالیت ستاد احیای دریاچه ارومیه به تثبیت شرایط دریاچه متمرکز باشد که خوشبختانه این اتفاق محقق شد و دریاچه در حال حاضر در شرایط تثبیت قرار دارد.

تجریشی با بیان اینکه از ابتدای مهرماه فاز دوم یعنی فاز احیای دریاچه ارومیه آغاز شده است گفت: در سه سال ابتدایی سعی داشتیم با تثبیت وضعیت دریاچه فشار گرد و غبار را در منطقه کاهش دهیم و بلند شدن نمک را به حداقل برسانیم و مکان‌های خشک شده را کنترل کنیم.

این مقام مسئول در ستاد احیای دریاچه ارومیه با تاکید بر اینکه باید کاهش مصرف آب حوزه دریاچه ارومیه را تا ۴۰ درصد کاهش دهیم اظهار کرد: در فاز دوم سرمایه گذاری در بخش کشاورزی، به منظور ورود فناوری و علم دنیا و به منظور افزایش راندمان کشاورزی، سعی داریم با آموزش و فرهنگ سازی مصرف آب را در منطقه کاهش دهیم و میزان آب صرفه جویی شده را به سمت دریاچه هدایت کنیم.

 

ایسنا

    نظرات