پرندگان مهاجر در گرد و غبار راه را گم می‌کنند

پرندگان مهاجر در گرد و غبار راه را گم می‌کنند

http://www.bananews.ir/مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی گفت: پدیده گرد و غبار باعث ایجاد اختلال در مسیریابی و مهاجرت پرندگان می‌شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ پرویز آرامنش اظهارکرد: وجود خشکسالیهای مستمر و مداوم در سالهای اخیر و وجود کانونهای فرسایشی در سطح استان و همچنین وزش بادهای ۱۲۰ روزه استان سیستان و بلوچستان باعث افزایش پدیده گرد و غبار در سطح این استان می‌شود.

وی افزود: با توجه به وجود ۲۸ کانون فرسایشی در سطح استان و کمبود بارندگی در صورت ادامه روند خشکسالی، پدیده گرد و غبار در حال افزایش است.

آرامنش تصریح کرد: برای جلوگیری از این پدیده، ایجاد و اعمال راهکارهای کاهش گرد و غبار از جمله ایجاد فضای سبز و افزایش درختکاری، ایجاد کمربند سبز در اطراف شهرها و سکونت گاه‌ها، مدیریت منابع آبی، صرفه‌جویی در مصرف آب، ایجاد و استقرار ایستگاه‌های پایش کیفی هوا برای ایجاد بانک اطلاعاتی دقیق از میزان غلظت ذرات و بررسی روند افزایش و کاهش ذرات گرد و غبار و ریزگردها موثر است.

وی با تاکید بر استفاده از گونه‌های گیاهی مقاوم به خشکسالی خصوصا در کانونهای فرسایش در راستای جلوگیری از این پدیده ادامه داد: مالچ پاشی در مناطقی که احتمال بافت خاک بسیار نرم بوده و احتمال برخاست و نشست ذرات گرد و غبار بیشتر را دارد از دیگر عوامل برای جلوگیری از بروز این پدیده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بیان کرد: گرد و غبار باعث ایجاد بیماریهای تنفسی، آسم، آلرژی در انسان و سایر جانوران شده و بر میزان راندمان فتوسنتز گیاهان اثر منفی داشته و همچنین باعث ایجاد اختلال در مسیریابی و مهاجرت پرندگان نیز می‌شود.

آرامنش تاکیدکرد: ایستگاه پایش کیفی هوا توسط اداره کل حفاظت محیط زیست برای ایجاد بانک اطلاعاتی از غلظت ذرات و نمودار تغییرات در بیرجند و نهبندان مستقر و تجهیز شده است.

وی اضافه کرد: همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی برای ارائه راهکارهای جلوگیری از انتشار گرد و غبار، درختکاری و استفاده از گونه‌های گیاهی مقاوم به خشکسالی، صرفه‌جویی در مصرف منابع آبی زیرزمینی و سطحی، مالچ پاشی در دهانه‌های کانون‌های فرسایشی گرد و غبار، برای جلوگیری از بروز این پدیده در استان نیز انجام شده است.

آرامنش خاطر نشان کرد: در زمان وقوع گرد و غبار، اطلاع رسانی دقیق به مردم توسط رسانه‌های جمعی، استفاده از ماسک خصوصا در افراد و گروه‌های حساس به بیماریهای تنفسی و کاهش رفت آمد در محیط بیرون از خانه موثر است.

 

ایسنا

    نظرات