تخریب آثار تاریخی سبب بحران هویت می‌شود

تخریب آثار تاریخی سبب بحران هویت می‌شود

http://www.bananews.ir/استاد دانشگاه در رشته معماری و طراح اولین پیاده راه شهر تهران گفت: تخریب آثار تاریخی و خانه های قدیمی در شهرها، بحران هویت ایجاد می کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir هادی قربانی در نشست "حیاط خانه ما تنهاست" در بابل گفت: به دلیل گسترش شتاب زده شهرها، نقش شهرداری ها در مدیریت شتاب زده برای نگه داشتن هویت بسیار مثمرثمر است.

وی ادامه داد: شهرداری ها متاسفانه در کشور ما برای تامین بودجه اقدام به تراکم فروشی می‌کنند که در این راستا محیط های مصنوعی در شهر ایجاد می شود.

قربانی با اشاره به اینکه چنین موضوعی موجب ایجاد بحران هویت در شهرها می شود، تصریح کرد: در محله های قدیمی عمر خانه ها زیاد است و به مرور این واحدهای قدیمی تخریب شده و جای خود را به آپارتمان های چند طبقه می دهد این امر موجب می شود نسل جدید که خاطره ای از آن محل ندارد، دچار بی هویتی شود. چنین شهری دچار بی هویتی شده و مردم تعلق خاطر خود را از دست می دهند.

قربانی با اشاره به اینکه حمام میرزا یوسف که از حمام های قدیمی شهر بابل بوده، با تخریب شهرداری تبدیل به پارکینگ شده و این موضوعات تعلق خاطر مردم شهر را از بین می برد یادآور شد: پیش از انقلاب شهر بابل با جمعیتی بسیار کمتر دارای چهار سینما بود اما امروز شهرستان بابل با بیش از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت تنها یک سینما دارد، این پاتوق های اجتماعی وقتی از بین برود موجب می شود این خلاء در خفا رخ دهد. بذر فرهنگ را باید در دوران کودکی در ذهن کودک کاشت اما امروز کودکان ما با بافت های قدیمی کمتر آشنایی دارند.

وی همچنین نقش مسئولین را در عرصه شهرسازی مهم و اساسی دانست و تاکید کرد: مسئولین باید ثبات پست مدیریتی داشته باشند. عدم ثبات مدیریتی موجب می شود ساخت و سازها در شهر شتاب زده انجام شود.

قربانی با پیشنهاد اینکه چه بهتر می شود که جشن ها و جشنواره ها در بافت های فرهنگی و قدیمی شهر برگزار شود، ادامه داد: چنین جشن هایی در بافت قدیمی موجب می شود بذر شناخت بافت ها و هویت شناسی در مردم ذهن مردم کاشته شود.

 

ایسنا

    نظرات