مقاوم‌سازی دو میلیون مسکن روستایی/کمبود ۶۰۰هزار مسکن روستایی در کشور

مقاوم‌سازی دو میلیون مسکن روستایی/کمبود ۶۰۰هزار مسکن روستایی در کشور

http://www.bananews.irرئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از مقاوم‌سازی بالغ بر دو میلیون مسکن روستایی در کشور خبر داد و گفت: این بنیاد مقاوم‌سازی ۱۰۰درصدی مسکن‌های روستایی کشور را تا سال ۱۴۰۵ در برنامه دارد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irبه نقل از ایسنا علی‌رضا تابش در گردهمایی بزرگ دهیاران و شوراهای روستاهای استان سمنان با اعلام این خبر اظهار کرد: پنج میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در روستاهای سراسر کشور وجود دارد که تاکنون افزون بر دو میلیون واحد آنها مقاوم‌سازی شده است.

وی با اشاره به تخریب بیش از حد خانه‌های روستایی در زلزله‌های گذشته، از جمله در زلزله ویران‌گر بم افزود: بعد از زلزله بم، تصور اینکه بتوانیم این حجم از واحدهای روستایی را مقاوم‌سازی کنیم، بسیار دور از دسترس به نظر می‌آمد اما امروز به برکت نظام اسلامی و تلاش بنیاد مسکن به عنوان یکی از یادگاران امام راحل قرار است ظرف کمتر از یک دهه آینده همه واحدهای روستایی در برابر زمین‌لرزه و دیگر بلایا مقاوم‌سازی شوند.

تابش از کمبود ۶۰۰هزار واحد مسکن روستایی در کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: بنیاد مسکن نه تنها تامین این نیازمندی و مقاوم‌سازی بیش از سه میلیون مسکن روستایی را برنامه‌ریزی کرده بلکه قرار است در افق ۱۴۰۵ مسکن مورد نیاز رشد جمعیت روستایی به مسکن را نیز در این مدت مرتفع کند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از تداوم سیاست اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت برای ساخت مسکن روستایی در کشور خبر داد و گفت: دولت تدبیر و امید با وجود مشکلاتی که در این بخش داشته توجه بسیار ویژه‌ای به عمران و آبادانی روستاها داشته است.

وی به نقش مهم شوراهای روستا و دهیاران در اجرایی شدن برنامه‌های بنیاد مسکن اشاره و تصریح کرد: توسعه و عمران و آبادانی روستاها تنها یکی از وظایف این بنیاد است و البته توفیقات بنیاد در این حوزه مستلزم همراهی و مشارکت دهیاران است.

روستاهای کشور طبقه‌بندی می‌شوند

تابش بر لزوم توسعه متوازن در کشور تاکید و خاطرنشان کرد: تنها با مشارکت و همراهی مردم و مسئولان محلی است که می‌توانیم به چنین توسعه‌ای دست یابیم.

وی با اشاره به لزوم سطح‌بندی و تقسیم‌بندی روستاها در کشور از اجرای یک طرح از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با هدف طبقه‌بندی روستاهای کشور خبر داد و افزود: باید روستاها را بر اساس شاخص‌هایی که به دست می‌دهیم طبقه‌بندی و برای رفع مشکلات آنها برنامه‌ریزی کنیم و بنیاد در آینده نزدیک چنین برنامه‌ای در دستور کار دارد.

این مقام مسئول از اشتغال به‌عنوان اساسی‌ترین نیاز در روستاها نام برد و گفت: باید با ایجاد اشتغال از مهاجرت به شهرها و خالی‌شدن روستاها بکاهیم.

وی با انتقاد از این تفکر که ایجاد رونق و اشتغال مستلزم منابع مالی زیاد است اظهار کرد: گاهی می‌شود که با کمترین منابع مشاغل بسیاری ایجاد کرد و در برخی مناطق روستایی ما افراد خلاق و توانمندی این کار کرده‌اند.

تابش به ایجاد ده‌ها فرصت شغلی توسط یک روستایی در چهارمحال و بختیاری اشاره کرد و گفت: این جوان خلاق با ایجاد سایت‌هایی زمینه معرفی محصولات و توانمندی‌های روستای خود را فراهم و با اختصاص بخشی از مسکن خود به یک مرکز اقامت روستایی زمینه رونق گردشگری در آن روستا را فراهم کرده بود.

وی با بیان اینکه البته همه روستاها ظرفیت گردشگری را ندارند افزود: باید متناسب با ظرفیت‌ها و فرهنگ منطقه برای آن‌ها برنامه‌ریزی کرد و هم دولت یازدهم و هم بنیاد مسکن به عنوان متولی عمران روستاها آماده همکاری با روستاییان است.

اجرای طرح هادی در ۱۵۰۰۰ روستا

وی با اشاره به تهیه طرح هادی و اجرای آن در روستاها گفت: تا سال آینده همه روستاهای کشور صاحب طرح هادی می شوند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه تهیه طرح هادی یک کار بزرگ در کشور بود افزود: بیش از ۳۸ هزار روستا و سکونتگاه بالای ۲۰ خانوار در کشور داریم و تهیه طرح برای همه این‌ها کار بزرگی بود که توسط بنیاد در حال انجام است.

تابش از تهیه طرح هادی برای بالغ بر ۹۸ درصد روستاهای کشور خبر داد و تصریح کرد: علاوه بر تهیه طرح برای اکثر قریب به اتفاق روستاهی کشور تاکنون طرح هادی در ۱۵۰۰۰ روستا از این ۳۸ هزار روستا اجرایی شده است.

این مقام مسئول اجرای طرح هادی را مستلزم همراهی دهیاران و مردم برشمرد و گفت: در حال حاضر نقشه راه مشخص شده و در این طرح‌ها به تفاوت روستاها و ظرفیت آنها توجه شده است.

وی با بیان اینکه هر روستا نسخه خاص خود را می‌خواهد افزود: نمی‌توان یک نسخه واحد برای همه روستاها پیچید.

توجه ویژه دولت روحانی به روستاها

وی با بیان اینکه دولت روحانی توجه بسیار ویژه‌ای به روستاها دارد گفت: اهمیت فوق‌العاده دولت تدبیر و امید به روستاها فرصت بسیار خوبی فراهم کرده که روستاها در این مقطع توسعه بیابند ضمن اینکه در برنامه ششم نیز توجه بسیار خوبی به مناطق روستایی شده است.

رئیس بنیاد مسکن کشور از اعتبار ۴۰۰۰میلیارد تومانی دولت برای عمران روستاها خبر داد و افزود: علاوه براین بنیاد مسکن تاکنون ۱۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات مسکن روستایی اعطا کرده است.

وی با بیان اینکه نگرانی از بابت بازگشت تسهیلات روستایی نداریم خاطرنشان کرد: مردم روستا مردمی متعهد و خوشنام هستند و در پرداخت تسهیلات عملکرد خوبی دارند لذا این تسهیلات بعد از بازگشت به دیگر روستاییان اعطا می‌شود.

تابش بر لزوم حفاظت از تاسیسات زیرساختی ایجاد شده در روستاها تاکید و اضافه کرد: دهیاران و شوراها باید توجه ویژه به نگهداری و حفاظت از زیرساخت‌های ایجاد شده داشته باشند.

    نظرات