ایران نیازمند ساخت ۱۵هزار کیلومتر بزرگراه و آزادراه است

ایران نیازمند ساخت ۱۵هزار کیلومتر بزرگراه و آزادراه است

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه وشهرسازی استان کهگیلویه وبویراحمد، خیرالله خادمی روز پنجشنبه در یاسوج اظهار داشت: این میزان بزرگراه و آزادراه کشور به طور نسبی ۳۵ هزار کیلومتر از کل مسیرهای ترانزیتی و شریانی مهم در کشور را شامل می‌شود.
وی تصریح کرد: بیش از ۷۰ درصد جاده‌های موجود کشور که دارای بیشترین بار ترافیکی هستند یا به شبکه بزرگراه و آزادراهی متصل شده‌اند و یا باید وصل شوند.
خادمی یادآور شد: هم اینک حدود هشت هزار کیلومتر بزرگراه با اعتباری افزون بر ۱۵ هزار میلیارد ریال در سطح کشور در حال اجرا است.
معاون راه و شهرسازی همچنین گفت: البته میزان اعتبارات و منابع موجود دولتی به هیچ وجه جوابگوی نیاز ساخت طرح‌های راهسازی اعم از اصلی، بزرگراه و یا آزادراه در کشور نیست.
وی تصریح کرد: سالانه تنها در بخش بزرگراهی رقمی افزون بر ۵۰ هزار میلیارد ریال نیاز است.
وی با بیان اینکه هم اینک حدود ۲ هزار و ۴۰۰ کیلومتر آزادراه در سطح کشور آماده بهره برداری است، گفت: یکهزار و ۱۶۰ کیلومتر نیز در حال اجراست.
معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل گفت: طول خط راه آهن موجود در کشور هم اینک حدود ۱۳ هزار کیلومتر است و بیش از سه هزار و ۴۰۰ کیلومتر خط جدید در حال اجراست.
وی بیان کرد: پنج استان کشور از جمله آذربایجان شرقی و غربی و گیلان به زودی و در سال جاری به شبکه ریلی کشور متصل خواهند شد.
خادمی ادامه داد: پنج استان دیگر بر اساس برنامه ریزی انجام شده توسط وزارت راه و شهرسازی در سال ۹۷ به شبکه ریلی کشور متصل خواهند شد.
معاون وزیر راه همچنین گفت: میزان اعتبار تخصیص یافته راه آهن اقلید- یاسوج در سال جاری از ۸۰ میلیارد ریال با ۲ برابر افزایش به ۱۶۰ میلیارد ریال رسیده است.
وی با بیان اینکه در همه دولت‌ها میانگین سالانه ساخت راه آهن، کمتر از ۲۰۰ کیلومتر بوده گفت: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم این میزان بیش از چهار برابر رشد داشته است.
خادمی در سفری یک روزه و به منظور بررسی آخرین وضعیت طرح‌های راهسازی و بزرگراهی کهگیلویه وبویراحمد به یاسوج مرکز این استان سفر کرده است.
وی با بیان اینکه طرح‌های راهسازی و بزرگراهی در این استان نقش شاهراه حیاتی در کشور را دارند، گفت: جاده‌های ارتباطی در این استان از شمال، جنوب، غرب و شرق به راه‌ها و شریان‌های حیاتی کشور متصل شده است.
خادمی جاده ملی پاتاوه - دهدشت را یکی از مسیرهای اصلی و طرح‌های ملی راهسازی برای اتصال مرکز کشور دانست و گفت: با بهره برداری این جاده به طول ۱۳۷ کیلومتر بیش از ۴۰۰ روستای محروم در ۲ شهرستان بویراحمد و کهگیلویه با جمعیتی افزون بر ۱۰۰ هزار نفر از نعمت جاده مناسب برخوردار خواهند شد.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل راه و شهرسازی استان کهکيلويه و بويراحمد

    منبع خبر

    اداره کل راه و شهرسازی استان کهکيلويه و بويراحمد

    اداره کل راه و شهرسازی استان کهکيلويه و بويراحمد یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات