برگزاری نُه نشست‌ تخصصی برای دهیاری‌ها

برگزاری نُه نشست‌ تخصصی برای دهیاری‌ها

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: برگزاری این نشست‌ها با استفاده از توان کارشناسی و علمی همکاران این معاونت و با هماهنگی معاونین امور عمرانی استانداری‌ها به منظور ارائه آموزش‌های لازم و تقویت زمینه‌های تعامل و همکاری بین مسئولین و دهیاران و اعضاء شوراهای اسلامی روستاها در دستور کار این معاونت قرار گرفته و از ابتدای سال جاری تا کنون در ۹ شهرستان با حضور مدیران کل دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری‌های مربوطه، فرمانداران، بخشداران، دهیاران و اعضاء شوراهای اسلامی کلیه روستاهای تابعه برگزار شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور،دکتر سعید رضا جندقیان با بیان خبر فوق اظهار داشت: این نشست‌ها در شهرستان‌های نیشابور و فیروزه در استان خراسان رضوی، خرامه و زرین‌دشت در استان فارس، آوج و تاکستان در استان قزوین، تکاب و چالدران در استان آذربایجان غربی و شهرستان قم در استان قم به صورت یک روزه برنامه‌ریزی شد و در آنها موضوعات تخصصی تحت عنوان "قوانین و مقررات فنی، عمرانی، مالی و توسعه پایدار، ظرفیت شناسی و آینده پژوهی و کارآفرینی و اشتغال‌زایی" مطرح و در مجموع ۲۹۴۰ نفر مدیر محلی به طور میانگین به میزان ۶ ساعت (جمعاً ۱۷۶۴۰ نفر ساعت) تحت آموزش قرار گرفتند.

وی افزود: آموزش از مولفه‌های اساسی در فرآیند توسعه می باشد. نیروی خلاق و کارآفرین منابع ناشناخته هر محیط را کشف و به تولید و ثروت مبدل می کند و یا از هیچ، همه چیز می سازد. شناخت محورهای توسعه و استفاده از ظرفیتهای موجود نیاز به آموزش و بازتعریف جدید از آموزش دارد. آموزش مبتنی بر دانش، مهارت، عزم و انگیزه می‌تواند راه را روشن‌تر و گامها را محکم‌تر نماید.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تصریح کرد: در حال حاضر بالغ بر  ۳۶ هزار مجوز تاسیس دهیاری از سوی وزارت کشور صادر شده است. دهیاری به عنوان یک نهاد عمومی،‌ رابط میان نهادهای دولتی و مردم و نیز بازوی اجرایی شورای اسلامی در نظام مدیریت روستایی محسوب شده و نقش مهمی در تحقق توسعه پایدار روستایی و توسعه کالبدی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی روستا دارد.

وی در ادامه گفت: لذا آشنایی دهیاران و اعضاء شوراهای اسلامی روستاها با قوانین و مقررات فنی، عمرانی و مالی و راهکارهای کارآفرینی و رونق اقتصادی روستا، شناخت ظرفیت ها و تعمیم برآینده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

وی گفت: با توجه به بازخورد بسیار خوب برگزاری این نشست‌ها و استقبال شایان توجه دهیاران و اعضاء شوراهای اسلامی روستاها و نیز مدیران ذی‌ربط استانی و شهرستانی، برنامه زمانبندی مدونی برای سال جاری با اولویت استان هایی که دچار محدودیت‌های فضایی هستند، تنظیم شده تا وفق برنامه اعلام شده به استانداری‌ها، این نشست های تخصصی با موضوعات متنوع فنی و کارشناسی در سطح سایر شهرستان‌های کشور نیز برگزار شود.

دکتر سعید رضا جندقیان در پایان ابراز امیدواری نمود : برگزاری این نشست‌ها گام‌های موثری در جهت ایجاد انگیزش، افزایش سطح دانش‌ محیط، کار و ظرفیت‌ها، ارتقاء مهارت، تقویت زمینه‌های کسب و کار و بنیان‌های اقتصادی روستاها و رفع ابهامات و مشکلات موجود در نحوه عملکرد سطوح مدیریت محلی و حیطه وظایف قانونی بخشداری‌ها و دهیاری‌ها برداشته شود.

لینک اصل خبر در سایت سازمان شهرداریها و دهیاریها

  منبع خبر

  سازمان شهرداریها و دهیاریها

  سازمان شهرداریها و دهیاریها

  سازمان شهرداریها و دهیاریها یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات