امید البرز به زیستگاه طبیعی خود بازگشت

کرج- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز گفت که توله خرس قهوه ای آسیب دیده پس از درمان و بهبود کامل به تازگی در زیستگاه طبیعی خود رهاسازی شد.
فردین حکیمی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: آبان ماه سال گذشته یک توله خرس قهوه ای حین عبور از محور کرج- چالوس در محدوده روستای لانیز بر اثر برخورد با یک دستگاه خودرو زانتیا دچار آسیب دیدگی شدید شد.
وی اظهار داشت: این تصادف در نیمه شب رخ داد که پس از روشن شدن هوا مردم موضوع را به عوامل راهداری اطلاع دادند.
حکیمی گفت: این توله خرس مجروح توسط کارکنان راهداری گچسر به نیروهای حفاظت محیط زیست استان البرز تحویل داده شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز اظهار داشت: این مصدوم پس از درمان اولیه به بیمارستان مرکزی دامپزشکی تهران انتقال یافت و تحت معاینه و اقدامات تشخیصی قرار گرفت.
وی ادامه داد: در معاینات و آزمایش های اولیه مشخص شد که این توله خرس ۲ ساله دچار خونریزی گسترده از ناحیه مغز و شش ها و شکستگی استخوان فک شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز بیان داشت: اقدامات به موقع تیم دامپزشکی حیات وحش استان البرز به سرپرستی دکتر امید مرادی و همکاری دکتر مجید درگی موجب شد تا این حیوان از مرگ حتمی نجات یابد.
وی افزود: این گونه با ارزش جانوری پس از بهبود ، نام «امید البرز» برای آن انتخاب شد زیرا بیشتر حیوانات وحشی که با خودروها تصادف می کنند تلف می شوند.
حکیمی با بیان اینکه دوره درمانی امید البرز حدود ۹۰ روز به طول انجامید، گفت: با توجه به فصل سرما
و احتمال تلف شدن آن، این حیوان در یکی از مراکز حیات وحش نگهداری شد تا به سلامت کامل برسد.
وی افزود: امید البرز پس از حدود ۹ ماه درمان و مراقبت ویژه سرانجام به تازگی در منطقه حفاظت شده البرز جنوبی رها سازی شد.
وی اظهار داشت: تیم های حفاظت محیط زیست البرز، وضعیت امید البرز را در زیستگاه خود زیر نظر دارند واین گونه بار ارزش جانوری مراقبت ویژه می شود.
زیستگاه های استان البرز دارای گونه های مختلف جانوری از جمله خرس ، پلنگ ، کل ، بز و میش وحشی است که توسط محیط بانان پایش می شوند.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات