موزه مردم شناسی نجف آباد_خانه تاریخی مهرپرور

موزه مردم شناسی نجف آباد_خانه تاریخی مهرپرور

خانه مهرپرور(موزه مردم شناسی نجف آباد)
موقعیت فعلی:
نجف آباد ،خیابان امام خمینی، کوچه شهید باستانی
مشخصات بنا:
خانه مهرپرور دارای عرصه ای به مساحت حدود ۳۶۰ مترمربع است.
مجموعه فضاهای این خانه در قالب یک فرم مستطیل شکل در دو طرف حیاط وسیعی جای گرفته که دارای دو جبهه اصلی شمالی و جنوبی است.
بر اساس سبک معماری( دو جبهه ای شمالی-جنوبی)، شیوه انواع طاق بندی ها، شکل و نحوه گسترش پلان مرکزی، نوع تزیینات پیش ساخته آجری و کاربری های فضاهای جبهه شمالی و زیرزمین خانه،سقف تیرپوش تاریخ ساخت بنا را می توان متعلق به اواخر دوره قاجار و اوائل پهلوی اول دانست.


ورودی بنا در قسمت جنوب غربی واقع شده که بوسیله هشتی - با طاقی به روش رومی- فضای خارج را به حیاط خانه مرتبط می سازد. حیاط متشکل از حوض سنگی لچکی با دو قوس کند و دو باغچه قرینه آن است.
تالار اصلی و شاهنشین به همراه دو اتاق سه دریدر طرفین فضاهای چیده شده در جبهه شمالی می باشند. چهار ستون چوبی با پایه ستون سنگی و مقطعی مربع سقف مرتفع ایوان شمالی بنا را بر دوش دارند.
پنجره های دو اشکوب هلالی شکل، طاق نماهای متعدد سه دری ها، درهای چوبی مشبک با گره های قاب بندی طرح اسلیمی، گره های کنگره ای جفت،رخبام تزیین شده با آجرهای قالبی موسوم به سرلوح یا کله گرگی، ازاره های از جنس کاشی فیروزه ای و نمایی از سنگ پاکتراش از زیبایی های بنا به حساب می آیند.
زیرزمین خانه در ضلع شمالی با جرزهای قطور و سقفی از نوع پوشش گنبدی خفته و متفاوت با فضای فوقانی خود شامل مطبخ، حوضخانه با دو دهلیز با تاق گهواره ای است.
تاریخ ساخت بنا را میتوان متعلق به اواخر دوره قاجار و اوائل پهلوی اول دانست شهرداری نجف آباد در سال۱۳۹۳ نسبت به بازسازی و بهسازی این خانه تاریخی اقدام کرد و پس از آن این مجموعه را به موزه مردم شناسی شهر نجف آباد تبدیل نموده است. این مجموعه شامل موزه مردم شناسی اسناد و موزه آثار باستانی می باشد.

لینک آپارات : https://www.aparat.com/v/qPWf8

Loading...
چند لحظه صبر کنید ...
بنر ۱ فیلم
موزه مردم شناسی نجف آباد_خانه تاریخی مهرپرور

لینک اصل خبر در سایت شهرداری نجف آباد

  منبع خبر

  شهرداری نجف آباد

  شهرداری نجف آباد

  شهرداری نجف آباد یک شهرداری در شهر نجف آباد می باشد

   نظرات