ارسال ۴ طرح مطالعاتی به کمیسیون ماده ۵ برای نوسازی بافت‌های فرسوده

ارسال ۴ طرح مطالعاتی به کمیسیون ماده ۵ برای نوسازی بافت‌های فرسوده

ارسال ۴ طرح مطالعاتی به کمیسیون ماده ۵ برای نوسازی بافت‌های فرسوده

مدیر ساماندهی بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی گفت: چهار طرح مطالعاتی به دبیرخانه کمیسیون ماده ۵ برای نوسازی و بهسازی بافت فرسوده شهر مشهد ارسال شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، مسعودرضا مشرقی بیان کرد: بافت فرسوده و حاشیه شهر جزء بافت‌های ناکارآمد است که قدمتی طولانی دارد در این راستا در سال ۱۳۸۶، سند توانمندسازی سکونت‌گاه‌های غیررسمی توسط اداره کل راه و شهرسازی تهیه شد.
وی ادامه داد: مطالعاتی براساس سه شاخص ریزدانگی، ناپایداری و نفوذناپذیری بافت‌ها در کلانشهرها انجام شد که براساس آن شهر تهران، تبریز و مشهد به ترتیب، بیشترین بافت ناکارامد را میان شهرهای دیگر به خود اختصاص دادند که سهم شهر مشهد ۲۲۹۲ هکتار و ۲۷ پهنه شهری بوده است.
مشرقی تصریح کرد: با توجه به این مهم در اولین گام، طرح‌های مطالعاتی را برای تعدادی از محلات و بافت فرسوده شامل سعدی-مدرس، شهید هاشمی‌نژاد، محمدآباد- مصلی و سجادیه- رضاییه انجام داده‌ایم و اسناد و مدارک آن را را به دبیرخانه کمیسیون ماده ۵ شهرداری ارسال کرده‌ایم تا براساس ماده قانونی از اولویت اجرا برخوردار شود.
وی خاطرنشان کرد: هیات وزیران کشور در سال ۹۳، سند راهبردی احیای بهسازی، نوسازی و توانمندسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمدشهری را به تصویب رسانده است که ستاد ملی بازآفرینی باید عهده‌دار آن باشد.
مدیر ساماندهی بافت‌های فرسوده و سکونتگاههای غیر رسمی شهرداری مشهد اظهار کرد: این سند، چهار بافت فرسوده، سکونتگاه‌های حاشیه‌ای بافت‌های تاریخی و بافت‌هایی با کاربری متجانس شهری را شامل می‌شود.
مشرقی ادامه داد: این مطالعات براساس ماده ۳ قانون احیای بافت‌های فرسوده انجام شده است و چهار طرح برای چهار پهنه با رویکرد محله محوری و با مشارکت‌های مردمی اجرایی شده است.
وی تاکید کرد: این ستاد در سه سطح ملی، استانی و شهری شکل گرفته است که در راس آن رییس جمهور قرار دارد.
مشرقی اضافه کرد: متناسب با ستاد بازآفرینی، ستاد استانی با ریاست استاندار و دبیری شهرداری و در سطح شهری با ریاست فرماندار و دبیری شهرداری شکل گرفته است و کمیته‌هایی چون اجتماعی و فرهنگی، اقتصادی و مشارکت های مردمی، ساماندهی و کاربری زیربنایی و کمیته حقوقی، پیش نگری و پیشگیری ذیل این ستاد وجود دارد.
وی یادآور شد: دفاتری نیز به عنوان تسهیل‌گر وجود دارند که بین مردم و شهرداری قرار دارند و برنامه‌های شهری را براساس نظرات خاص مردم انجام می‌دهند که امیدواریم بهسازی بافت‌های ناکارآمد شهری با مشارکت و عزم شهروندان صورت بگیرد.
مشرقی گفت: خوشبختانه در برنامه ششم توسعه و ستاد ملی بازآفرینی که در بهمن ماه تشکیل گردیده بود، سهم بخش خصوصی، دولتی و شهرداری‌ها مشخص گردید تا با تخصیص بودجه بتوانیم بهسازی بافت‌های ناکارآمد را هرچه سریعتر به انجام برسانیم.
زهرا غلامی

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات