ورود به قله دماوند تا اطلاع‌ثانوی ممنوع شد


حسینعلی ابراهیمی کارنامی در گفت‌وگو با ایلنا در خصوص ممنوعیت ورود گردشگران و کوهنوردان به قله دماوند گفت: از سال گذشته کارگروه استانی حفاظت و مدیریت دماوند را با دستور استاندار مازندران تشکیل دادیم. متاسفانه از گذشته برنامه‌ای توسط سازمان‌های مختلف برای ساماندهی دماوند اجرا نمی‌شد و بعد از تشکیل این کارگروه هم روند ساماندهی بسیار آهسته بود.
وی با بیان اینکه مدیریت چندگانه‌ای برای قله دماوند اعمال می‌شد، خاطرنشان کرد: سازمان حفاظت محیط ‌زیست مدیریت این کارگروه را برعهده گرفت و قرار شد، سایر دستگاهها با مخاطراتی که قله دماوند را تهدید می‌کند مقابله کنند. متاسفانه سایر دستگاه‌ها نیر اقدام موثری را انجام ندادند.
وی ادامه داد: از همین‌رو طی نامه‌ای از معاون عمرانی استاندار درخواست کردیم تا با توجه به عملکرد نامناسب دستگاهها از ورود به عرصه طبیعی ملی قله دماوند جلوگیری شود تا دستگا‌ها نیز در ساماندهی این قله مشارکت بیشتری داشته باشند.
مدیر کل حفاظت محیط‌ زیست استان مازندران تصریح کرد: تا زمانی که ساماندهی به طور مشخص در خصوص قله دماوند ایجاد نشود ممنوعیت ورود به عرصه طبیعی ملی دماوند نیز وجود خواهد داشت.
ابراهیمی گفت: ما معتقدیم فعالیتها در این عرصه باید ساماندهی شود و امیدواریم دستگاههای بهره‌بردار از این قله نیز با اداره کل محیط زیست استان همکاری لازم را داشته باشند.
وی با بیان اینکه نمی‌توان فقط از عرصه طبیعی ملی قله دماوند بهره‌برداری کرد و هیچ اقدامی برای آن انجام نداد، خاطرنشان کرد: متاسفانه در حال حاضر بهره‌برداری از قله دماوند بهره‌برداری مناسب و درستی نیست، دماوند یک نعمت بزرگ برای کشور ما است و اینکه فقط از چند دستگاه نیسان وانت و قاطر برای حمل کوهنوردان در این منطقه استفاده شود به معنای ایجاد شغل برای جوامع بومی و محلی در این منطقه نیست.
وی ادامه داد: در مجموع باید قله دماوند به یک مرکز اشتغال و ایجاد درآمد پایدار برای جوامع محلی با حفظ عرصه طبیعی آن تبدیل شود که متاسفانه به دلیل بهره برداریهای غیرمسئولانه از این اثر طبیعی ملی، بی‌شک آینده دماوند را به خطر خواهد انداخت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران تصریح کرد: وجود دام مازاد، تغییر کاربری اراضی، برداشت گیاهان دارویی و علفی به صورت بی‌ضابطه و ... باعث به مخاطره افتاده این عرصه طبیعی ملی شده است.
گفتنی است؛ در چند روز اخیر بنرهایی در دو جبهه‌ی «جنوبی» و «غربی» از سوی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آمل نصب شده است با این مضمون که «با عنایت به تخریب‌ها و چالش‌های زیست‌محیطی موجود در محدوده اثر طبیعی قله دماوند به استناد قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، به دلیل عدم ساماندهی موضوع طبیعت‌گردی در منطقه، تا اطلاع ثانوی از ورود کوهنوردان و گردشگران به محدوده اثر طبیعی دماوند (ارتفاع ۴۵۰۰ تا قله) ممانعت به عمل خواهد آمد که انتظار می‌رود همکاری لازم از سوی کوهنوردان و گردشگران تا زمان ساماندهی نحوه حضور افراد در محدوده این منطقه صورت پذیرد.»

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات