مشکلات محله اکبریه بیرجند در دستور کار شورا قرار گرفت

مشکلات محله اکبریه بیرجند در دستور کار شورا قرار گرفت

جلسه شورای شهر بیرجند با حضور اعضای شورا، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاونین اداره کل راه و شهرسازی، نماینده آستان قدس رضوی و کارشناسان شهرداری بیرجند برگزار شد.

به سازی بافت روستای اکبریه بیرجند در کنار باغ و عمارت جهانی اکبریه و چگونگی احداث ساختمان استانداری از بحث های روز گذشته شورای شهر بیرجند بود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: در بحث بافت های تاریخی دارای ارزش فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی کشور وظیفه نظارتی برای حفظ ارزش های آن دارد و برای به سازی بافت های روستایی وظیفه ای ندارد.
حسن رمضانی، با اعلام این که بافت روستای اکبریه بخشی از بافت تاریخی بیرجند است، گفت: معتقدم این بافت باید با شرایط و مصالح خاص به سازی شود.
داعی، معاون شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی نیز با اعلام این که این روستا دارای طرح تفصیلی ویژه است،گفت: این طرح براساس ضوابط موجود تهیه شده است و امکان تعدیل آن وجود دارد و برای اجرای آن باید مجوز قانونی صادر شود، البته بافت این روستا به عنوان بافت نیازمند بازآفرینی در شهرستان مصوب نشده است بنابراین نمی توان اقدامی در این زمینه انجام داد.
دیانی، نماینده آستان قدس رضوی با اشاره به این که طرح های مختلفی برای اجرا در این روستا پیشنهاد شده است که هیچ کدام از آن ها اجرایی نشده است، گفت: آستان قدس رضوی به سهم خود در به سازی اراضی که در این روستا دارد مشارکت خواهد کرد.
معاون عمرانی و حمل و نقل شهرداری بیرجند هم با اعلام این که در گذشته میراث فرهنگی استان ۵۰ میلیون تومان برای مشارکت در این زمینه اختصاص داده بود، گفت: آمادگی خود را برای آسفالت معابر این روستا اعلام کرده ایم اما به دلیل قرار داشتن در محدوده باغ جهانی اکبریه با آسفالت معابر موافقت نشد. سپس جلسه ای در استانداری با حضور مسئولان مربوط برگزار شد.
عدل گفت: بر این اساس شهرداری نقشه برداری و تعیین بروکف معابر را انجام داد و این نهاد به همه موارد مربوط به خود بر اساس صورت جلسه تنظیمی در استانداری عمل کرده است، البته با توجه به این که هنگام اضافه شدن این روستا به محدوده شهری عوارض لازم به شهرداری پرداخت نشده است، این نهاد بودجه ای برای این منظور در سال ۹۷ در نظر نگرفته است.
به گفته حسنی صفت عضو شورای شهر، بعد از ۱۵ سال؛ پیگیری ها در این زمینه منجر به نتیجه نشده است این در حالی است که در احداث ساختمان استانداری قانون نادیده گرفته شده است ولی مسئولان دستگاه های اجرایی خواستار اجرای قانون برای مردم هستند.
حجت الاسلام عبدالرزاق نژاد دیگر عضو شورا هم با طرح این سوال که چرا در زمان احداث ساختمان استانداری ۸۰ درخت قطع می شود و معبر عبور مردم بسته می شود؟ گفت: هیچ کس با این موارد برخورد نمی کند ولی مشکلات اهالی این روستا بعد از سال ها همچنان باقی است. آیا در این زمینه نمی شد از ضوابط مورد نظر در ساخت ساختمان استانداری برای تسریع در کار مردم استفاده شود؟ و چرا میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جلوی احداث ساختمان استانداری در محدوده روستا و باغ رحیم آباد را نگرفته است.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پاسخ به سخنان این عضو شورا با بیان این که در زمان احداث ساختمان استانداری هیچ یک از مسئولان فعلی استان نبوده اند، گفت: سازمان میراث فرهنگی کشور در آن زمان به دلیل انجام این کار به دادگستری شکایت کرد اما به علت این که دو دستگاه اجرایی نمی توانند از هم شکایت کنند، تصمیم گیری در این زمینه به استان واگذار شد.
رمضانی خاطرنشان کرد: چرا مسئولان شهرداری وقت پروانه ساخت برای این کار صادر کرده اند و اگر پروانه ساخت ندارد چرا شهرداری جلوی احداث آن را نگرفته است؟
مهندس عدل معاون عمرانی استانداری هم خاطرنشان کرد: برای احداث ساختمان استانداری درخواست صدور پروانه ساخت نشده است.
رئیس شورای شهر بیرجند در جمع بندی مطالب گفته شده اظهار کرد: بر اساس مصوبه استانداری درباره روستای اکبریه باید راه و شهرسازی به تعهدات خود مبنی بر انجام روند اداری اختصاص اعتبار برای بازآفرینی بافت این روستا عمل کند و شهرداری و میراث فرهنگی هم در انجام این کار با تامین مصالح مورد نیاز اقدام کنند.

پیرامون درآمد جایگاه های سی ان جی بیرجند از دیگر موارد بررسی شده در این جلسه شورا بود.
مدیرعامل شرکت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیان کرد: دو جایگاه سی ان جی زیر مجموعه شهرداری است
یدالله غلام پور از متضرر شدن پیمانکار جایگاه سی ان جی شهرداری گفت: قرارداد فعلی با این پیمانکار در قالب ۷۰ درصد از فروش حاصل سهم شهرداری و ۳۰ درصد سهم خودش می باشد .
وی افزود: پیشنهاد می کنیم سهم شهرداری از محل فروش سی ان جی، ۵۵ درصد شود تا پیمانکار ضرر زیادی نکند.
اعضای شورا با تغییر متن قرارداد چون براساس مناقصه بوده مخالفت کردند و به لغو این قرارداد و برگزاری دوباره مناقصه رای دادند.

پرونده پارکینگ طبقانی روی میز شورا
بررسی وضعیت پارکینگ های شهر از دیگر موضوعات بررسی شده در این جلسه از شورا بود.
مدیرعامل شرکت اتوبوس رانی وحمل و نقل بار شهرداری بیرجند در این جلسه بیان کرد: در حال حاضر دو پارگینک طبقاتی، چهار پارکینگ محله ای و پارکینگ های حاشیه ای داریم.
غلامپور با بیان اینکه این پارکینگ ها در دست پیمانکار بوده است، افزود: طی سه سال هیچ عوایدی از محل پارکینگ ها عاید شهرداری نشده است، و باید تغییراتی در هزینه پارکینگ ها داده شود.
اعضای شورا با افزایش قیمت پارکینگ مخالفت کردند و گفتند تا پایان سال نباید هیچ گونه نرخی برخلاف دفترچه عوارض شهرداری تغییر کند.

لینک اصل خبر در سایت شورای شهر بیرجند

    منبع خبر

    شورای شهر بیرجند

    شورای شهر بیرجند یک شورای شهر در شهر بیرجند می باشد

      نظرات